Dywan we wnętrzu może bardzo wiele. Może ocieplić wystrój, zrównoważyć kształty i wielkości mebli oraz ożywić lub uspokoić kolorystykę. Wzorów i kształtów dywanów jest na szczęście tyle, że z pewnością uda się dopasować dywan do stylu wnętrza. W ofercie sklepów znajdziemy dywany nowoczesne typu shaggy, tradycyjne w bezpiecznych odcieniach beżu i brązu oraz dywany perskie w tradycyjnej i nowoczesnej kolorystyce. Coraz bardziej popularne stają się też skóry cielęce w różnych odsłonach. Jedno jest pewne: jeśli nie jesteśmy alergikami korzystajmy z ogromnego wyboru pięknych dywanów i nie bójmy się łączyć wzorów na dywanach, poduszkach i zasłonach.

Dywan nowoczesny: miękki włos czy szorstkie włókno? 

Dywany nowoczesne to bardzo popularne ostatnio dywany z długim włosem, typu shaggy lub dywany bawełniane tkane. Dywany  z długim włosem mogą być wykonane z wełny lub z włókna sztucznego. Najczęściej są gładkie.  Czasem dywany shaggy wykonane są z połyskującego, jakby metalicznego włókna. W zależności od ułożenia włosa mają różne odcienie. Dywany takie znakomicie sprawdzają się w salonie pod stolikami kawowymi i oczywiście w sypialni. Innym rodzajem nowoczesnych dywanów są dywany z tkanej bawełny. Mogą mieć utkany geometryczny wzór i mogą być gładkie. Mogą mieć również nadrukowane różne wzory. Dywany bawełniane są bardzo miłe w użytkowaniu, są miłe w dotyku i łatwe w utrzymaniu czystości. Trzecim rodzajem, choć mało u nas popularnym typem dywanu jest dywan sizalowy. Powodem jest szorstkość włókna. Ale dywany sizalowe znakomicie sprawdzają się  w salonach i przedpokojach.

Dywany perskie: jeszcze w loftach ich nie było… 

W wielkim stylu do łask powracają dywany perskie. W swojej tradycyjnej kolorystyce pasujące oczywiście do wnętrz tradycyjnych, ale okazuje się, że bardzo stylowo wyglądają w loftach i we wnętrzach nowoczesnych. Na ciemnym parkiecie egzotycznym i na żywicy epoksydowej. W wersji nowoczesnej dywany perskie ostatnio farbowane są na nieoczekiwany kolor, na przykład granatowy, szmaragdowy czy szary. Jest to opcja droga, ale efekt jaki uzyskujemy kładąc taki dywan jest po prostu niesamowity.

Dywany ze skór: cielak to czy zebra? 

Moda w aranżacji wnętrz zatacza takie same kręgi co moda ubraniowa. Wszystko już kiedyś było, a teraz pojawia się w nowym wydaniu. Tak samo jest z dywanami ze skór cielęcych. Cały czas lubiane są skóry w naturalnym wybarwieniu: brązowe, brązowo – białe czy czarno – białe. Jednak nowością są skóry z nadrukiem wzoru  skóry zwierząt egzotycznych, na przykład zebry lub ocelota.