Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Jeśli szukacie nowych drzwi wewnętrznych, przeczytajcie nasz poradnik. By swobodnie poruszać się w tematyce drzwi, przyda się wyjaśnienie podstawowych pojęć z nimi związanych.

Drzwi wewnętrzne płycinowe

Drzwi wewnętrzne płycinowe mają ramę z drewna, profili PCV lub aluminium, do której mocowane są wypełnienia, tzw. płyciny. Takie drzwi wewnętrzne mogą być wykonane np. ze sklejki, szkła, z aluminium. To najczęściej ozdobne lekkie drzwi wewnętrzne, słabo wygłuszone.

Drzwi wewnętrzne płytowe

Drzwi wewnętrzne płytowe teą mają ramę, ale po dwóch stronach obłożoną jednolitym materiałem, zwykle płytą wiórową, wykończoną folią, a w eleganckiej wersji fornirem. Takie drzwi wewnętrzne są lepiej wygłuszone, więc nadają się np. do sypialni czy WC.

Drzwi wewnętrzne: kilka ważnych pojęć

Szyld i rozeta. Klamka i otwór na klucz mogą być mocowane na długim szyldzie – taka wspólna podstawa to solidne rozwiązanie.
Jeśli klamka jest mocowana oddzielnie, klucz wymaga niezależnej „oprawy”, czyli rozety.

Ościeżnica. Rama wewnątrz otworu drzwiowego, do której mocuje się zawiasy. Kupując ościeżnicę, trzeba wziąć pod uwagę wymiar otworu i grubość ściany. Chyba że ościeżnica ma regulowaną szerokość.

Skrzydło drzwiowe. Element ruchomy mocowany na zawiasach (dobrze, gdy ich wysokość jest regulowana). Zawiasy z lewej strony – drzwi lewe. Zawiasy z prawej – drzwi prawe, nazywane prawostronnymi.

Przylga. „Schodek” na obwodzie skrzydła, który zachodzi na oscieznice – w takich drzwiach zawiasy są widoczne. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe mają wyrównaną krawędź i całe chowają się w ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę – takie drzwi są droższe, m.in. z powodu bardziej skomplikowanych zawiasów, które muszą być niewidoczne. Są też trudniejsze w montażu od drzwi wewnętrznych nieprzylgowych.

Zamek do drzwi. Montuję się go zwykle w drzwiach do łazienek. Najcześciej jest to prosty zamek wpuszczany, podklamkowy lub jego mniejsza odmiana – zamek hakowy, stosowany do drzwi z PVC, aluminium i HDF.

Wymiana drzwi wewnętrznych

Standardowe szerokości skrzydeł wewnętrznych to 60, 70, 80, 90 cm. Wymiana starych drzwi może wiązać się ze zmianą dotychczasowej szerokości przejścia, by zyskać przestrzeń do zamontowania nowej ościeżnicy. Jeżeli z powodu braku miejsca nie da rady założyć drzwi na zawiasach, mamy do dyspozycji inne rozwiązania: drzwi wewnętrzne przesuwne naścienne lub chowane w ścianie, drzwi łamane lub drzwi wahadłowe.