Drzwi przesuwne mogą być naścienne lub ukryte w ścianie. Które rozwiązanie wybrać? To zależy od wnętrza. Moda na otwarte wnętrza w strefie dziennej sprawiła, że często rezygnuje się z drzwi. Zyskujemy w zamian wrażenie przestronności. Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie drzwi wewnętrznych dwuskrzydłowych. Gdy tylko zechcemy, możemy je otworzyć i mieć wnętrze jednoprzestrzenne, lub zamknąć, tworząc w ten sposób funkcjonalne aneksy: do pracy, jedzenia czy biblioteczny. Równocześnie szerokie drzwi podkreślą rangę pomieszczeń i optycznie powiększą wnętrze. W zależności od tego, ile możemy przeznaczyć na nie miejsca, do wyboru mamy drzwi skrzydłowe, drzwi przesuwne lub łamane.

DRZWI WEWNĘTRZNE naścienne: wady i zalety

Skrzydło drzwi wewnętrznych naścienne przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy zamocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub do sufitu (stropu). Otwarte skrzydła i listwy maskujące prowadnicę pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu, w drugim drzwi wyglądają tak, jakby chowały się w ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że takie drzwi przesuwne można zamontować na dowolnym etapie, nawet w już wykończonym wnętrzu. Jedyną wadą drzwi wewnętrznych naściennych jest to, że przy ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić mebli, powiesić obrazków, nie każdemu musi się również podobać wyraźnie widoczna na ścianie listwa maskująca prowadnicę.

DRZWI WEWNĘTRZNE ukryte w ścianie: cechy i montaż

Drzwi wewnętrzne przesuwne ukryte w ścianie montuje się w specjalnej kasecie wyposażonej już w prowadnicę oraz element blokujący dolną część drzwi. Są dwa rodzaje kaset: do ścian z płyt g-k na stelażu oraz murowanych. Jeśli pomyślimy o zamontowaniu kasety już w trakcie budowy, wystarczy pozostawić otwór drzwiowy równy podwójnej szerokości skrzydła, a następnie umieścić w nich kasetę i wykończyć razem z resztą ściany płytami g-k lub tynkiem. Aby ułatwić prace, grubości kaset dostosowane są do typowych grubości ścian działowych i wynoszą od 10 do 12,5 cm. Kasetę można również zamontować przy istniejącej ścianie działowej, jednak powstaje wówczas uskok na szerokości skrzydła drzwi i ściana w tym miejscu jest znacznie grubsza. W kieszeni pomiędzy dwiema ściankami. Prowadnicę, po której będą się przesuwać drzwi, można też zamontować na murowanej ścianie, a następnie całość zakryć ścianką z płyt g-k na stelażu. Można ją wykonać z profili o mniejszym przekroju (50 mm) niż standardową ścianę wolno stojącą, którą montuje się zwykle z profili o przekroju 75 mm.

DZRWI WEWNĘTRZNE CENY: dwuskrzydłowe drzwi 70+70 z ramiakiem z drewna wykończone okleiną bez ościeżnicy kosztują

  • rozwieralne od 800 zł;
  • przesuwne od 1020 zł;
  • wahadłowe od 1500 zł;
  • łamane od 660 zł;

Ościeżnice cennik:

  • prosta od 120 zł;
  • regulowana od 175 zł;
  • kaseta do drzwi dwuskrzydłowych od 2000 zł