Drewniane meble do salonu: antyki KONTRA nowoczesne meble do salonu!

Drewniane meble do salonu to wybór trwały i (znów) szalenie modny! Jak więc rozumieć nową-starą modę na meble drewniane: czy w aranżacji salonu postawić na meble stylowe i antyczne, czy też urządzić salon nowoczesnymi i lekkimi formami designerskich drewnianych mebli do salonu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza [GALERIA]
Drewniany stół z kamiennym blatem w kuchni
Drewniane meble w salonie
Zlew na kredensie
Meble drewniane inspirowane naturą

Meble drewniane w salonie, zarówno stylowe, antyczne jak i te wykonane w czasach świetności meblarskiego designu lat ’50, ’60 i ’70 XX wieku, są niezwykle reprezentacyjne. Drewno, jako materiał na meble do salonu, jest niezwykle wdzięczne w odbiorze i użytkowaniu: ociepla wnętrze, uspokaja je, dodaje przytulności a w razie potrzeby można je poddać renowacji. Także upływ czasu łaskawie obchodzi się z meblami drewnianymi – meble z litego drewna są trwałe, a okrywająca je z czasem patyna dawności uszlachetnia i podbija walory estetyczne mebli do salonu. Dzięki specyficznym właściwościom materiału jakim jest drewno, wykonane z niego meble do salonu żyją własnym życiem i ciekawie zmieniają się wraz z upływem czasu. I nie ma znaczenia fakt, czy drewniane meble do salonu maja charakter stylowego, rzeźbionego kredensu czy nowoczesnej, kubicznej komody. Ważne są jednak - jak zwykle w aranżacji wnętrz - proporcje i umiar.

Drewniane meble do salonu: współczesna interpretacja antyku w salonie

Stylowe, antyczne meble do salonu to przede wszystkim spektakularne, masywne i szalenie ciężkie kredensy, stoły, krzesła czy serwantki. Wykonane z litego drewna meble, w założeniu ówczesnych rzemieślników, służyć miały pokoleniom. Stąd ich spektakularne gabaryty (musiały nierzadko pomieścić naczynia, pościele, serwety i kapy kilku pokoleń) i spora waga (konstrukcja z litego drewna). Z tych samych powodów ich wykonanie było niezwykle solidne, dokładne i starannie przemyślane. Dekoracje zaś odzwierciedlały obowiązujące w danym okresie trendy stylistyczne. Współczesna adaptacja zabytkowego mebla w przestrzeni salonu wymaga nieco innej aranżacji niż miały przestrzenie, dla których taki mebel był projektowany. Współczesne budownictwo zakłada o wiele niższe stropy niż te z początku minionego wieku, a także pomieszczenia zdecydowanie mniejsze gabarytami. Stąd też wyposażenie współczesnego salonu w wyłącznie antyczne meble, grozić może aranżacją duszną i kompletnie niepraktyczną. Stylowe i zabytkowe meble do salonu mają wciąż niezwykły charm i „swoisty urok osobisty”, dlatego wszelkie działania na rzecz ratowania mebli zabytkowych poprzez ich adaptację do współczesnych wnętrz, będą zawsze aktualne. O czym jednak warto pamiętać to zasada proporcji, wpływająca na umiejętne zestawianie masywnych antyków ze współczesnymi meblami i dodatkami. Meble do współczesnego salonu powinny być przede wszystkim praktyczne i odpowiadać naszym bieżącym potrzebom. Dlatego również i antyk w salonie powinien otrzymać swoją bieżącą i aktualną funkcję (np. barku, składu dokumentów czy pamiątek rodzinnych itp.). Zestawienie tradycyjnego kredensu lub stołu z nowoczesnymi meblami tapicerowanymi (poprzez uzyskany w ten sposób kontrast) podkreśli walor i urodę zabytku i nada eklektycznego sznytu aranżacji naszego salonu. Kolaż niezwykle trafiony i ponadczasowy, który warto przemycić do swojego wnętrza (ratując przy tym tak trudne do zachowania, piękne antyki).

Zobacz WIDEO: woskowanie mebli drewnianych WIDEO

Drewniane meble do salonu: nowoczesne meble drewniane w salonie

Stawiając na prostą formę drewnianych mebli do salonu zapewniamy sobie ponadczasowy wystrój tego wnętrza. Proste, kubiczne formy drewnianych mebli doskonale wtapiają się w przestrzeń salonu, stając się nie nachalnym towarzystwem dla pozostałych mebli: kanapy, stolika kawowego, stołu itp. Nowoczesne meble drewniane do salonu o ponadczasowym designie (silnie inspirowanym projektami mebli lat ’50, ’60 i ’70 XX wieku), we współczesnej adaptacji występują w wykończeniu surowym. Widoczne usłojenie drewna, charakterystyczne dla poszczególnych gatunków drewna, to wartość dodana współczesnych drewnianych mebli do salonu. Meble wykonane z drewna drzew owocowych – wiśni, gruszy czy jabłoni, charakteryzują się też ciekawym i nietuzinkowym odcieniem. Drewniane meble do salonu wykonane z olchy, buczyny czy jesionu poszczycić się mogą charakterystycznym i ciekawym rysunkiem usłojenia. Kubiczne, prostokątne komody na lekkich nóżkach, otwierane bez-uchwytowo, to niezwykle ciekawa propozycja mebla do współczesnego salonu. Proste, drewniane blaty stołów, usytuowane na specjalnych kozłach, to współczesna, szalenie modna interpretacja aranżacji salonu z jadalnią. Stabilne, drewniane krzesła z litego drewna, masywne blaty stolików kawowych czy najprostsza interpretacja drewnianego, otwartego regału na książki, to rozwiązania które nie stracą na atrakcyjności wraz z upływem czasu. Odporne na zmienną naturę trendów współczesne meble drewniane do salonu to wybór na lata, a nawet (jak to miało miejsce w przypadku zabytkowych kredensów) dla pokoleń. Zaklęte w rodzinnym meblu wspomnienia to najcenniejszy prezent, jaki możemy w przyszłości podarować naszym dzieciom i wnukom.

Zobacz WIDEO: Wzmacniamy konstrukcję starego mebla

Zobacz WIDEO: Zmieniamy tapicerkę w starym fotelu

NIE PRZEGAP

Więcej inspiracji:

Wnętrza w stylu shabby chic, czyli królestwo białych mebli
camera

Najciekawsze metody POSTARZANIA mebli drewnianych! GALERIA

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Thinkstockphotos.com, Mateusz Lipiński, Mariusz Bykowski, Norbert Banaszyk/DADA, Anna Orłowska, materiały prasowe Szmyd Design, materiały prasowe, Michał Przeździk, Materiały prasowe Porro, Sylwester Rejmer, Bernard Białorucki, Fritz Hansen, Sara Niedźwiecka

POLECANE ARTYKUŁY