Dodatkowe ogrzewanie mieszkania: kozy, czyli piecyki wolno stojące

Piecyk wolno stojący zamiast tradycyjnego kominka? Tak! Tak zwane kozy, czyli wolno stojące piecyki kominkowe mogą być równie efektownym rozwiązaniem co zwykłe paleniska. Co ważne, doskonale sprawdzają się w roli źródła dodatkowego ogrzewania w mieszkaniu, szczególnie we wnętrzach o niewielkim metrażu i w domach o słabych stropach. Sprawdź, co warto wiedzieć o kozach!

Piecyk wolnostojący w salonie
Piecyk wolnostojący w salonie
Piecyk wolnostojący w korytarzu
Piecyk wolnostojący w salonie
Piecyk wolnostojący na poddaszu

Co prawda kozy nie dają tyle ciepła co tradycyje paleniska, nie nadają się więc do samodzielnego ogrzewania mieszkania. Jednak równie skutecznie cieszą oko atrakcyjnym wyglądem i widokiem żywego ognia. Ponadto piecyki wolnostojące można montować w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na kominek.

Piecyki wolno stojące: do wyboru, do koloru

Decydując się na wolno stojący piecyk kominkowy, popularnie zwany kozą, można przebierać we wzorach i kolorach. Są kozy uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a także stylowe, których nie powstydziłyby się nawet najbardziej eleganckie salony. Wielbiciele nowoczesnego wzornictwa mogą wybierać spośród ultranowoczesnych kóz ze stali i aluminium. Najmniejsze piecyki wolno stojące mają gabaryty zbliżone do odkurzacza (potrzebują nieco ponad m² powierzchni), doskonale sprawdzają się więc we wnętrzach, w których nie ma miejsca na tradycyjne palenisko. Największe zajmują nawet kilka m² przestrzeni. W przeciwie do kominka, który instaluje się na stałe, kozę można potraktować jako mebel i w razie przeprowadzki zabrać ze sobą, a zmieniają wystrój wnętrza, po prostu wymontować i sprzedać. Wiele kóz posiada duże przeszklone drzwiczki, pozwalające obserwować palące się polana, co tworzy we wnętrzu wyjątkową, przytulną atmosferę.

Kozy we wnętrzach: zamiast zwykłego kominka

Wolno stojące piecyki kominkowe na drewno są znacznie tańsze (zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu) i lżejsze od kominków, więc jeśli nie mamy pewności, czy strop w naszym domu wytrzyma dodatkowe, kilkusetkilogramowe (bo nawet tyle może ważyć kominek z obudową), obciążenie, wybierzmy kozę. Dodatkowym atutem kóz jest to, że podczas ich montażu zazwyczaj nie trzeba naruszać wykończenia danego pomieszczenia, dzięki czemu można prawie całkowicie uniknąć brudnych robót (murowania, gipsowania, szlifowania). Tego typu piecyk nie ogrzeje domu równie skutecznie jak tradycyjne palenisko, ponieważ nie daje on możliwości rozprowadzenia ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Kozę trzeba traktować raczej jako lokalne źródło ciepła, ogrzewające to pomieszczenie, w którym się znajduje. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w innym pokoju zainstalować drugi piecyk!

Piecyki kominkowe: jaką kozę wybrać?

Wybierając kozę, warto zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa, ale jeżeli liczymy przede wszystkim na jej walory grzewcze, wybierzmy raczej kozę żeliwną, z paleniskiem wyłożonym materiałem akumulującym ciepło (szamot) lub pełniącym funkcję dodatkowego izolatora polepszającego proces spalania (wermikulit). Istotnym kryterium wyboru piecyka jest także jego moc nominalna. Aby uniknąć rozczarowania zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą, do jakiej koza jest w stanie ogrzać pomieszczenie, należy zdecydować, które pomieszczenia chcemy ogrzewać, policzyć ich kubaturę, a następnie ustalić potrzebną moc piecyka. Orientacyjnie przyjmuje się 1 kW mocy pieca na 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m (w dobrze izolowanym domu). Moce nominalne dostępnych w sprzedaży piecyków wolnostojących wynoszą od 3 do 17 kW. Nadają się więc do ogrzewania pomieszczeń o kubaturze do 420 m³. Dobierając moc kozy, najlepiej jest poradzić się specjalisty. Sprawność piecyka, czyli stopień, w jakim energia dostarczona w postaci drewna zostanie zamieniona na energię cieplną, powinna wynosić minimum 70%.

Koza: piecyk grzewczy w mieszkaniu
camera

Wnętrza z kozą: piecyki grzewcze w aranżacji wnętrz

LISTA ZAKUPÓW

NIE PRZEGAP

Projekt mieszkania na poddaszu
camera

Piecyki grzewcze: kominkowe, wolnostojące, bio i kozy

LISTA ZAKUPÓW

Piecyk typu koza do salonu
camera

Piecyk typu koza INSPIRACJE do wnętrz

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Sylwester Rejmer, Mariusz Purta, GREEN CANOE STUDIO, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Jerzy Kala

POLECANE ARTYKUŁY