Dekory i sztukaterie – ozdobny wystrój mieszkania

2012-11-19 11:14

Dekory i sztukaterie zdobią i dodają wnętrzu szyku. Wystrój mieszkania z dodatkiem dekorów i sztukaterii będzie ciekawy, a dekoracja mieszkania stanie się przyjemnością.

Dekory i sztukaterie podkreślają podziały ścian i sufitu, poprawiają ich proporcje, a przede wszystkim zdobią i dodają wnętrzu szyku.

Sztukaterie w ciekawej aranżacji salonu

Sztukaterie gipsowe są trudniejsze w obróbce niż poliuretanowe, ale efekt jest doskonały. Wyglądają szlachetnie, jak każdy naturalny materiał. Łatwo je uszkodzić, ale też nietrudno naprawić czy odtworzyć zniszczony fragment.
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że sztukaterie zostaną tylko w starych kamienicach i pałacach. Okazało się jednak, że wystrój mieszkania z ich użyciem wrócił do łask. Teraz nawet w najnowocześniejszym apartamencie montuje się gzymsy pod sufitem: dla eleganckiego wykończenia, odcięcia koloru lub ukrycia dekoracyjnego podświetlenia. Jeśli chcesz podkreślić upodobanie do stylowych wnętrz, możesz wybrać elementy bardziej ozdobne. Warto też spróbować niekonwencjonalnego zastosowania sztukaterii, przyklejając na ścianach np. kilka dużych medalionów czy, dla odmiany, większą liczbę drobnych elementów.

Wystrój mieszkania z ozdobną listwą

Obramowanie sztukateryjną listwą to łatwy sposób na podkreślenie i dekorację mieszkania. Można ją zastosować wokół drzwi, okien czy regału we wnęce. Okno bez zasłon, ubrane tylko roletą będzie dobrze wyglądało oprawione w wąską ramę ze sztukaterii. Z profilowanych listew można także zrobić ekrany na ścianach, z prostymi albo półokrągłymi narożnikami. Ich wnętrze wypełnia się kolorem w odcieniu innym niż otoczenie albo wzorzystą tapetą. Efekt jest bardzo ciekawy. Ściany zaczynają żyć, bywa, że niepotrzebne są już inne dekoracje, jak obrazy i grafiki. Mając w mieszkaniu wnękę (np. po zamurowanych drzwiach), możesz niewielkim kosztem przerobić ją na stylową bibliotekę. Wokół niszy należy przykleić ozdobną listwę, wewnątrz zamontować półki, a całość pomalować na biało lub na inny kolor, jeśli masz upodobanie do barwnych rozwiązań.

Barwne dekory na suficie

Tradycja listwowania styku ścian i sufitu jest długa. Taką sztukaterią można poprawić proporcje pomieszczenia i wystrój mieszkania. Zbyt niskie ulegnie optycznemu podwyższeniu, jeśli szerokie profilowane listwy „wejdą” na sufit, przysłaniając kąt prosty między nim a ścianą. Gzyms przyklejony poniżej sufitu – oddzielający kolor od bieli – sprawi z kolei, że wysoki pokój wyda się niższy. Warto stosować sztukaterie wieloelementowe, łączyć różne listwy i gzymsy, malować je na kolory, nawet pozłacać. Takie zabiegi spowodują, że twoja dekoracja będzie jedyna w swoim rodzaju. Podobnie można bawić się rozetami. Przyklej jedną lub kilka, pod warunkiem że pokój jest wysoki.