Zbytnia przypadkowość w doborze dekoracyjnych doniczek i osłonek na doniczki na naszych parapetach może odjąć uroku całości kompozycyjnej. Dobrze jest więc wcześniej przemyśleć koncepcję aranżacji parapetu w naszym wnętrzu, aby dokonać świadomych zakupów doniczek. Podpowiadamy jakie kupić doniczki, jak tworzyć zestawienia kolorów i faktur dekoracyjnych doniczek i osłonek na kwiaty oraz kiedy możemy sobie pozwolić na bardziej dekoracyjne donice.

Dekoracyjne doniczki i osłonki na kwiaty: ujednolicamy doniczki, eksponujemy roślinność

Jeśli lubimy, by na naszym parapecie wręcz "kipiało od kwiecia", warto pomyśleć o ujednoliceniu wyglądu doniczek i osłon. W przypadku bardzo różnorodnych kwiatów (wysokich i niskich, zielonych i kwitnących, szerokolistnych i strzelistych, itd.) eksponowanych na jednym parapecie, aranżacją pokierować pożemy w oparciu o jednorodne gatunkowo osłonki na doniczki (np. białe szkliwione, kamionkowe wypalane, cynowe), różnicując je ich wysokością, szerokością oraz kształtem. Dokonując wyboru np. cynowych wiaderek, możemy w jednej aranżacji użyć zarówno pojedynczych, wysokich i wąskich osłonek, jak i niskich, szerokich - wymarzonych na kompozycje z kilku roślin. Nasz wybór dekoracyjnych doniczek i osłonek na kwiaty może pójść również w stronę bardziej eleganckich, ceramicznych i wypalanych donic, np. w neutralnym kolorze białym. Wówczas aspektem wyróżniającym je kompozycyjnie może być ich faktura: żłobione w poprzeczne i pionowe pasy lub znakowane w jakikolwiek inny sposób ciekawie zagrają nam z zielenią w oknie.

Doniczki i osłonki na kwiaty: stawiamy na różnorodność!

Co w przypadku, kiedy cenimy sobie różnobarwność i finezję w kompozycjach okiennych? Nic prostszego. Wówczas wykazać się możemy własnym pomysłem i (samodzielnym lub na zamówienie) jego wykonaniem. Donice oklejone naturalnym sznurkiem, wyklejone korkiem lub przyozdobione subtelnie atłasowymi wstążkami to tylko niektóre z finezyjnych propozycji dekoracyjnych doniczek i osłonek na kwiaty. Wybierając doniczki wykończone różnymi gatunkami papieru ryżowego w technice decoupage, możemy stworzyć na naszym parapecie prawdziwą galerię sztuki. Dobierając na wybranej zasadzie system kompozycji doniczek na oknie (jednolita kolorystyka + różnorodny wzór, bądź różnorodna kolorystyka + jednakowy wzór, itd.) możemy dowolnie bawić się formą i wzorem. Technika decoupage daje o tyle dużo możliwości, że możemy z jej pomocą posiadać na swoim parapecie dedykowaną naszym gustom prawdziwą galerię sztuki, np. obrazów ulubionych artystów (przykłady malarstwa impresjonistycznego, secesji, art deco, modernizmu, itd.), a nawet ukochane gwiazdy filmowe w stylowej czerni i bieli (Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, James Dean, Marlon Brando, itd.). Posiadając w kuchni domowy zielnik, możemy na poszczególnych doniczkach zrealizować obrazki przedstawiające zasiane w nich zioła i warzywa (np. bazylię, kminek, rozmaryn, paprykę, itd.). Ta metoda pozwoli zaaranżować nasze okna w naprawdę niestandardowym tonie, a co ważne – wykończone różnymi gatunkami papieru ryżowego doniczki w technice decoupage mogą z powodzeniem pełnić rolę doniczek balkonowych. Warto zapytać producenta o wykończenie tej wyjątkowej donicy – jeżeli jest zabezpieczony werniksem bądź dedykowanym lakierem, możemy śmiało eksponować je latem wraz z roślinnością balkonową.