Dekoracje z kwiatów ciętych to najprostsza i najładniejsza dekoracja naszych wnętrz. Nie potrzebujemy fortuny na wazony ani na same kwiaty. Bawmy się wykorzystując nietypowe naczynia: stare butelki, szkło laboratoryjne, misy, słoje, np. weki itp. Często wystarczy najprostsze naczynie i pęk tulipanów. Lub odwrotnie: kilka małych buteleczek po napojach, do których wkładamy po jednym kwiatku. Pamiętajmy tylko o tym, że aranżacje kwiatowe powinny pasować do stylu naszego mieszkania.

Dekoracje z kwiatów w stylu tradycyjnym

Dekoracje z kwiatów w stylu tradycyjnym, to bukiety wstawione do jednego wazonu. Mogą być zrobione z kwiatów jednego gatunku, na przykład róż, tulipanów czy peonii, ale mogą to też być wielokolorowe kompozycje z różnych, misternie ułożonych roślin. Wazony powinny być stylistycznie dobrane do bukietu. Mogą być z nieprzezroczystej ceramiki lub szklane: kolorowe i bezbarwne. Jeśli bukiet jest wyjątkowo strojny i kolorowy, wazon powinien być już tylko dopełnieniem i nie walczyć o pierwszeństwo z kwiatami.

Dekoracje z kwiatów w stylu nowoczesnym

Tutaj zaczyna się pole do popisu dla właścicieli mieszkań nowoczesnych, minimalistycznych, glamour czy vintage. Ostatnio bardzo modna stała się dekoracja z kwiatów w formie „zdekonstruowanego” bukietu. Polega na stworzeniu kompozycji z kilku lub kilkunastu pojemników, w których umieszczamy po jednej roślinie. Ustawiamy je ściśle, blisko siebie, lub rozstawiamy na powierzchni całego stołu lub komody. Takimi naczyniami mogą być stare buteleczki po napojach lub szkło laboratoryjne i apteczne, na przykład menzurki lub probówki (im starsze tym lepsze), słoiki – weki czy nietypowe misy. Ciekawe w takich aranżacjach jest to, że im bardziej nietypowe szkło zgromadzimy, tym zwyklejsze rośliny będą w nich lepiej wyglądały. Mogą to być śliczne stokrotki wstawione do kieliszków, albo starych żarówek, peonie wstawione do butelek po winie czy bez w okrągłych, pękatych szklanych kulach. Takie dekoracje ze świeżych kwiatów będą pasowały i do mieszkań nowoczesnych i w stylu vintage. Innym pomysłem na dekoracje kwiatami mieszkań nowoczesnych jest ustawienie identycznych, nowoczesnych i prostych naczyń z takimi samymi roślinami w rytmie – w rzędzie, w równych odstępach od siebie.