DEKORACJE OKIEN. Zmieniamy aranżację okien: rolety, zasłony, firany

 dekoracja okna

Dekoracja okna: podwójne zasłony z kolekcji Premium, Eurofirany, od 42 zł/mb. Materiały różnią się wzorem, kolorem, grubością i mocowaniem. Pierwszy jest krezowany (z tunelem na drążek karnisza), drugi przypięty żabkami.

Fot. Materiały prasowe firm

Chcesz odmienić wnętrze, dodać mu przytulności lub podkreślić nowoczesny wystrój? Postaw na dekoracje okna. Nowa aranżacja okna to dobry i szybki sposób na odświeżenie wnętrza. Jaki wystrój okien jest modny? Zobacz ładne zasłony, rolety i panele.

Dekoracje okna zależą głównie od tkanin, które wybierzemy na zasłony, rolety, czy panele. Aranżacje okna trzeba dopasować do wystroju wnętrza i światła, jakie wpada przez okna. Zasłony, rolety czy firany powinny pasować do koloru ścian, czy materiałów obiciowych mebli. Wybierz dekoracje okienne, pasujące do twojego mieszkania.

Dekoracje okna: wybieramy tkaniny

Wystrój okien zależy od tkanin jakie wybierzemy na zasłony, firany i rolety. Dekoracje okienne z naturalnego włókna mniej się elektryzują niż te z materiału syntetycznego. Zasłony z naturalnych materiałów są też łatwe do szycia, bardziej wytrzymałe i eleganckie. Tkanina gruba i o gęstym splocie chroni pokój przed słońcem oraz zimnem. Przepuszczająca światło służy głównie dekoracji okna.

dekoracja okna zdjęcia

Aranżacja okna: roleta austriacka z kolekcji Taffeta, Dekoria, od 169 zł. Zakończona jest u góry listwą. Do montażu na ścianie, oknie, suficie. Dołem ozdobnie marszczona. Tkanina nadaje się do prania.

dekoracja okna zdjęcia

Dekoracja okienna: roleta rzymska Duo, z kolekcji Jupiter, Dekoria, od 179 zł. Dwuwarstwowa: wierzch to tkanina dekoracyjna, spód - woal. Łączy funkcję zasłony i firanki. Z automatycznym hamulcem.

Aranżacja okna: na miarę pokoju

Aranżacja okna w mocnym kolorze, wyrazistym wzórze i z drapowanego materiału przykuwa uwagę. Takie dekoracje okna najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach (w małych sprawdzają się tylko wtedy, gdy pokój urządzony jest prosto i w jasnej tonacji). Dekoracje okien z tkaniny w pionowe wzory optycznie podnoszą sufit, a w poprzeczne poszerzają wnętrze. Ciemna zasłona pomniejsza okno, ale dodaje pokojowi głębi. Najbezpieczniejsze barwy do aranżacji okna to biel, beże, szarości. Ciekawym rozwiązaniem są zasłony dwuwarstwowe, zróżnicowane kolorystycznie (odsłaniasz jaśniejszą lub ciemniejszą w zależności od nastroju). Robiąc dekoracje okien nie oszczędzaj na materiale. Lepiej, by zasłona spływała na podłogę, niż była za krótka.

NIE PRZEGAP

 Dekoracja okna zdjęcia

Wystrój okien: woal - żakardowa firana Les Calins firmy Linder, tekstylialand.pl, od 157 zł. Ma tzw. przelotki - kółka ułatwiające zawieszenie tkaniny na karniszu. Firana ma dł. 260 cm, miękko układa się na podłodze.

Fot. Materiały prasowe firm

Dekoracje okna w duchu ekologii

Według naukowców z niemieckiego Instytutu Fizyki Budowlanej Fraunhofer dzięki odpowiedniemu ustawieniu rolet, plis czy żaluzji regulujemy ciepło w domu, oszczędzamy energię. Latem, opuszczając rolety na dzień, chronimy pokój przed nadmiernym przenikaniem ciepła, a podnosząc na noc, pozwalamy powietrzu wychłodzić wnętrze. Zbędne staje się użycie klimatyzatora (co daje oszczędność do 250 W/m² energii). Zimą przy uniesionych roletach słońce stojące nisko nad ziemią intensywnie nagrzewa wnętrza. Gdy zasłaniamy okna na noc, między szybą a roletą tworzy się powietrzna poduszka, która zapobiega szybkiemu uciekaniu ciepła.

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY