Zima niektórych cieszy ze względu na zabawy w śniegu, a niektórym daje powody do smutku z powodu zimna i małej ilości słońca w ciągu dnia. Większość czasu spędzamy w pracy, w szkole i w domu, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiedni wystrój wnętrz. Zadbajmy o dekoracje okien, które będzie cieszyć oko i odpowiednio nastrajać nas w ciągu dnia, jak i wieczorną, zimową porą. Przedstawiamy pomysły na zimowe dekoracje okien.

Zimowe dekoracje okien: kolory

Wykonując zimowe dekoracje okien i aranżacje wnętrz skupmy się głównie na kolorach. Zimowa kolorystyka będzie kojarzyć się przede wszystkim z bielą i błękitem, ale również z innymi odcieniami koloru niebieskiego (stonowany kobaltowy, granatowy) i szarościami. Połączenia błękitu z czerwienią czy burgundem skutecznie podwyższą temperaturę wnętrza, a zestawienie z rozbieloną barwą słoneczną wprowadzą dodatkowe promyki słońca. Zimowe dekoracje i aranżacja okna to także kompozycje ze srebrem oraz z małą ilością beżów, brązów czy grafitu i czerni. Ulubioną paletę możemy wyrazić poprzez ceramikę i tkaniny – poszewki poduszek, koc, zasłony... To właśnie przede wszystkim poprzez ładne dekoracje okien możemy podkreślić wyjątkowy zimowy wystrój naszego pokoju.

Dekoracje okien: firanki i zasłony

Wykonując dekoracje okien oprócz różnego rodzaju kolorów, wzorów i form upinania zasłon, mamy do wyboru zamiast tradycyjnych firanek, firanki sznurkowe, tasiemkowe gładkie lub z koralikami. Te z koralikami jak najbardziej można zawiesić w oknie nawet bez zasłon, sprawią, że aranżacja okna będzie bardzo efektowna. Koraliki będą odbijać światło w słońcu, mogą delikatnie przypominać lekki deszcz lub mieniący się śnieg. Delikatnie przysłaniają okno, wpuszczając maksymalnie dużo światła dziennego do środka. Jeśli w dekoracji okien zrezygnujemy z firanek albo zdecydujemy się na lekkie zwiewne tiule, możemy na nitce podwiesić do karnisza białe lub srebrne „płatki śniegu”, wykonane z papieru, filcu lub gotowe z koronki lub tworzywa sztucznego. Ładnie również wyglądają przezroczyste bombki całe lub z otworami. W środku możemy umieścić przykładowo watę. Bombki użyte do dekoracji okien możemy przystroić brokatem, folią aluminiową, folią lustrzaną, „sztucznym śniegiem” lub spray’em matowym w kolorze bieli/srebra. Takie spray’e, jak również folie matowe możemy wykorzystać chcąc wykonać dekoracyjny szablon na szybie okna. Jednocześnie zasłonimy nieco niechciany widok z okna. Ciekawie będą prezentować się gotowe wzory i szablony, jak i proste paski pionowe lub poziome uzyskane za pomocą taśmy malarskiej.

Zimowa dekoracja parapetu

Dekoracje okien to także dekoracja parapetu. wykonując zimową dekorację parapetu możemy na nim ustawić ceramikę, m.in. wazony z ususzonymi gałązkami krzewów, na których można zawiesić wspomniane już wcześniej „płatki śniegu”. Mile widziane rośliny, a w okolicach świąt zimowych np. gwiazda betlejemska, która występuje w barwach od bieli do czerwieni. Na jakąkolwiek formę zimowej dekoracji okna zdecydujemy się, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego umiaru zarówno w liczbie elementów, jak i barw, aby nasza aranżacja okna nie była przeładowana i nie przypominała czasem choinki.