Podziwiamy zmieniający się pejzaż natury, gdzie jedną z oznak nadejścia jesieni są spadające liście z drzew i kasztany. Piękne jesienne kolory w promieniach słońca zachwycają, dlatego jeśli tylko mamy ochotę i trochę czasu spróbujmy przenieść jesienny klimat do wnętrz. Jednym ze sposobów zaakcentowania zmiany pory roku z lata na jesień są dekoracje okien i dekoracja parapetu. Jesienna aranżacja okna nie musi tyczyć się standardowo zmiany firanek, zasłon czy sposobu ich upięcia, ale również temat obejmuje dekorację parapetu kwiatami, jak i owocami.

Jesienne dekoracje okien i dekoracja parapetu

Jesienne dekoracje okien sprawdzą się w każdego rodzaju wnętrzu, zarówno w salonie i w kuchni, jak i w sypialni czy w pokoju dzieci. Do aranżacji okna i dekoracji parapetu sprawdzą się orzechy włoskie, kasztany, owoce dyni, jarzębina, doniczki z białym, różowym lub fioletowym wrzosem oraz wszelka ceramika (misy, wazony itp). Możemy stworzyć ciekawe kompozycje do dekoracji parapetu, łącząc dowolnie z wybranymi kwiatami czy świecami w różnych kolorach. Jarzębinę i kasztany możemy wykorzystać jako ozdobny detal poprzez nakłucie i przewleczenie nicią lub przezroczystą linką wędkarską. Takie „łańcuszki-koraliki” możemy doczepić do karnisza lub żabek w taki sposób, aby swobodnie zwisały do ziemi lub do parapetu, będą nostalgiczną dekoracją okna. Mogą kończyć się na tej samej lub różnej wysokości albo można je zawiesić łukowo (od jednego boku okna do drugiego). Robiąc takie dekoracje okien, powinniśmy co kilka centymetrów zrobić pęczek, aby pod ciężarem nawleczone elementy łatwo się nie zsuwały i nie ciążyły wszystkie na końcu łańcuszka. Nawleczone własnoręcznie owoce możemy zawiesić pojedynczo, w większej liczbie, na zasłonkach lub czyniąc z nich firankę sznurkową. Oprócz tego, takimi „koralikami” z jarzębiny możemy opleść gęsto świece, wazon lub słoik, który posluży do dekoracji parapetu. Ułożona ciasno spirala w płaskiej misie z pewnością ozdobi nawet dekorację stolika w salonie. Kasztany możemy ponakłuwać wykałaczkami jak za dawnych czasów w dzieciństwie, tworząc różne figurki lub łącząc razem – tworząc dodatkową osłonkę dla doniczki zdobiącej parapet okna. Zarówno kasztany, jak i jarzębina przywodzą na myśl jesienne klimaty, a pozostawione na dłużej, nawet lekko pomarszczone i ususzone będą ładnie wyglądać.

Dekoracja parapetu: suszone liście

Suszone liście drzew możemy powkładać w małe ramki na zdjęcia, które wdzięcznie ozdobią parapet, a nawet mogłyby zawisnąć w innym miejscu dekorowanego pomieszczenia. Elementy sznurka, ususzone gałązki krzewów, jarzębiny w wazonie czy grube świece w przezroczystym szkle obsypane dookoła kasztanami, orzechami czy jarzębiną również mogą stanowić ciekawy detal wykończenia i dekorację parapetu.

Dekoracje okien: wybieramy kolory

Przy dobieraniu kolorystyki zasłon do dekoracji okien czy innych tkanin we wnętrzu inspiracją niech będą dla nas oczywiście barwy jesienne – odcienie koloru pomarańczowego, wrzosowego, żółtego, bordowego, zielonego oraz kremów, beży, brązów i w małej mierze szarości. Bawmy się zestawieniami np. pomarańczowy – wrzosowy, zgniłozielony – pomarańczowy – czerwony itd. Ulubione kolory możemy dowolnie komponować pamiętając również o wzorach i fakturach. W jesiennych dekoracjach okien mile widziane są łączenia ze złotem.