Co powiesić w oknie zamiast firanek?

Chcesz zmienić wystrój wnętrza? Postaw na nowe dekoracje okna, które możesz wykorzystać zamiast firanek. To jeden z najszybszych sposobów na odmianę wyglądu wnętrza. Jeśli jeszcze ma ona walory praktyczne i chroni przed słońcem, a na dodatek da się ją wykonać własnoręcznie - tym lepiej. Takie są rolety rzymskie.

Rolety i firanki rzymskie dodają wnętrzu elegancji. Są wygodne w obsłudze i mają bardziej indywidualny wygląd niż gotowe tradycyjne rolety. Przede wszystkim dlatego, że rolety rzymskie mogą być wykonane z dowolnie dobranych tkanin - pasujących wzorem, kolorem i fakturą do wystroju wnętrza.

 Zobacz także: Jak uszyć pomysłowe rolety - instrukcja krok po kroku>>

Roleta rzymska do kuchni i salonu - sposób na atrakcyjną dekorację okna

Tradycyjne żaluzje lub rolety coraz częściej zastępowane są przez rolety rzymskie. Funkcja rolety (czyli wygoda obsługi) oraz miękkość tkaniny nadającej wnętrzom przytulność - to już dwa powody, które zachęcają do zawieszenia rolet rzymskich w oknach. Taka dekoracja okien stanowi także niezastąpione przesłony, obok których brakuje miejsca na umieszczenie typowych zasłon. Inna zaleta to mniej zunifikowany, a bardziej od tradycyjnych rolet ozdobny, indywidualny wygląd. Tylko od naszej fantazji zależy, w ile fałd się złożą rolety rzymskie po podniesieniu i jak zostaną wykończone. Każdy sam może zdecydować, z jakiej tkaniny będą uszyte rolety - i to bez względu na to, czy będzie robił je sam, czy ich wykonanie zleci firmie specjalizującej się w wykonywaniu rolet.

Polecamy: Jak prać firanki? Pranie firanek w pralce czy ręczne?>>

Tkaniny na rolety rzymskie

Na rolety rzymskie nadają się wszelkie tkaniny syntetyczne, a także lniane czy bawełniane płótna. Wybierając materiały grubsze do dekoracji okien, trzeba pamiętać o ich ciężarze, a także o tym, że im tkanina grubsza, tym gorzej się układa. Z pewnością nie nadają się na rolety rzymskie materiały wełniane, grube obiciowe, żakardy.

Na dekoracje okien o słonecznej wystawie dobrze jest wybrać tkaniny syntetyczne, bo ich barwy mniej blakną, a struktura jest odporniejsza na działanie promieniowania niż naturalne włókna. Gdy wybieramy materiały rolet rzymskich o bardzo jasnych kolorach, na których szybciej widać kurz, zadbajmy o to, by można je było łatwo prać.

Jeśli chcesz uszyć samodzielnie rolety rzymskie, do ich wykonania potrzebne będą, oprócz typowych zdolności majsterkowicza, także umiejętności krawieckie - ale na podstawowym poziomie. Ponieważ panowie rzadko nimi dysponują, wykonanie rolet może stać się okazją do wspólnej rodzinnej pracy, która zaangażuje więcej osób. Lewa strona rolety (od okna) może mieć dodatkowo podszewkę ukrywającą mechanizm podwijający lub nadającą rolecie dodatkowe właściwości - black out (zaciemniające), thermo (odbijające energię słoneczną).

Zobacz też: Jak modnie upiąć firanki? Porady i aranżacje>>

Rolety rzymskie: wystrój okien

Roletami rzymskimi nie należy przesłaniać okien szerszych niż 2 m - nie będą się na nich ładnie układały, trudno też dostać tkaninę odpowiedniej szerokości. Takie rolety nie zaciemnią idealnie pomieszczenia - ponieważ zawiesza się je nad oknami, nie przylegają ściśle do szyb i światło może wnikać do wnętrza przez szpary między nimi a oknem. Rolety rzymskie nie są również rozwiązaniem polecanym w domu alergika - w tkaninie zawieszonej przy oknie zawsze gromadzi się sporo kurzu.

Sprawdź nasz poradnik:

Wybieramy firanki do łazienki, salonu, pokoju dziecięcego>>

Wybieramy firany do sypialni >>>

Firanki i rolety - modne aranżacje zdjęcia

Zajrzyj do naszych galerii - znajdziesz tam inspiracje, jak wykorzystać rolety i firany, by atrakcyjnie i z pomysłem zaaranżować okno.