Znany także pod pseudonimem Talkseek lub Risky. Urodzony w 1982 roku ilustrator, grafik i muzyk. Artysta, które plakaty możemy zobaczyć w mieszkaniach miłośników współczesnej grafiki.
Dawid Ryski - kim jest?
Jury plebiscytu must have 2014 doceniło plakaty artysty, który swoje ilustracje i grafi ki tworzy już od kilku lat. Dawida, znanego także jako Talkseek czy Risky, mogą rozpoznać wszyscy wnikliwi czytelnicy tygodników opinii czy codziennej prasy. Z kolei fani muzyki alternatywnej na pewno znają koncertowe plakaty, które zapowiadały występy takich zespołów jak Gossip, The Rapture i Thieves Like Us. Jest również grupa wyznawców artysty, którzy śledzą muzyczne poczynania w zespole The Black Tapes. Jeżeli nazwisko Ryski nie jest ci jeszcze znane, a w młodości na ścianach wieszałeś plakaty z gazet, koniecznie musisz zajrzeć na stronę talkseek.com. Czekają tam na ciebie prace, które młodzieńczy nawyk mogą zamienić w kolekcjonowanie sztuki. Takiej, której rodzice na pewno nie kazaliby ci zdjąć.
Ilustracje dla prasy
Ilustracje Dawida Ryskiego można znaleźć m.in. w „Architekturze-murator”, „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wprost” czy „Charakterach”.
Projekty
W 2010 roku razem z żoną Anulą Ryską, która też jest rysowniczką, założyli Pinata Unique. Pod tym szyldem tworzą koszulki dla dorosłych i dzieci oraz proste płócienne torby z oryginalnymi nadrukami. W jego portfolio znaleźć można także grę planszową Wielka warszawska z 2015 roku. Gra ta dołączona była do specjalnego wydania Gazety Stołecznej i miała za zadanie upamiętnienie najistotniejszych wydarzeń roku. W 2016 dla Browaru Zakładowego z Poniatowa opracował serię etykiet na butelki. Dla berlińskiego wydawnictwa Gestalten (w tym przypadku części dla dzieci Little Gestalten) zilustrował książkę Alphabetics: an aesthetically awesome alliterated alphabet anthology, napisaną przez Patricka i Traci Coneption.