Warunkiem korzystania z pełnej klimatyzacji (utrzymywania temperatury, wilgotności i czystości powietrza na wymaganym poziomie) jest  zamontowanie w domu centrali klimatyzacyjnej z odzyskiem ciepła i wilgoci przygotowującej powietrze oraz sieci kanałów doprowadzających je do wszystkich pomieszczeń i drugiej – usuwającej z nich zużyte powietrze.

Klimatyzacja centralna wymaga przygotowań na etapie budowy domu

Taka klimatyzacja, oprócz sporych nakładów finansowych (koszt zakupu, montażu, obsługi), wymaga także odpowiednio wczesnego podjęcia decyzji o takiej inwestycji już podczas projektowania domu. Wykonując klimatyzację centralną kanały poziome trzeba ukryć na przykład w podwieszanych stropach, pionowe obudować tak, żeby były niewidoczne, a na centralę klimatyzacyjną wybrać miejsce z dala od sypialni, żeby praca wentylatorów nie była uciążliwa, zwłaszcza nocą. Wadą centralnego systemu klimatyzacji jest brak możliwości sterowania temperaturą i wilgotnością w poszczególnych pomieszczeniach, co w przypadku pomieszczeń z oknami skierowanymi w różne strony świata uniemożliwia dotrzymanie wymaganych parametrów wewnętrznych. Dlatego do zapewnienia powietrza w ilości wymaganej do oddychania i usuwania zanieczyszczeń stosuje się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, a do utrzymywania temperatury na odpowiednim poziomie – klimatyzatory.

Klimatyzacja centralna czy miejscowa?

W ten sposób można utrzymywać wymagane parametry powietrza w każdym pomieszczeniu. Klimatyzatory nie mają wprawdzie możliwości regulowania wilgotności, ale latem klimatyzator osusza powietrze. To korzystne, bo organizm ludzki lepiej funkcjonuje przy wyższej temperaturze i niższej wilgotności, co jest związane ze sposobem oddawania ciepła przez pocenie się. Typowy klimatyzator nie dostarcza do pomieszczenia świeżego powietrza, więc nie zastępuje wentylacji, a jedynie ją uzupełnia. Schładzanie za pomocą klimatyzatorów odbywa się miejscowo - jedno stacjonarne urządzenie obsługuje przeważnie jedno, rzadziej dwa-trzy pomieszczenia (klimatyzatory typu multisplit). Niekiedy używa się także klimatyzatorów przenośnych. Po ochłodzeniu powietrza w jednym pomieszczeniu przenosi się je do innego, aby i tam poprawić jakość powietrza.

Wady i zalety klimatyzacji centralnej

- klimatyzacja jest sterowana centralnie,

- klimatyzacja centralna doprowadza świeże powietrze, poprawia jego temperaturę, wilgotność i czystość przez cały rok,

- system klimatyzacji centralnej wymaga zainstalowania podczas budowy lub generalnego remontu,

- centrala i kanały zajmują sporo miejsca; kanały muszą być ukryte w ścianach i stropach,

- regulacja temperatury i wilgotności jest centralna.

Wady i zalety klimatyzacji miejscowej

- klimatyzacja miejscowa, ale jeden klimatyzator (przenośny) może być używany do schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach jest tańsza od kanałowej,

- klimatyzator poprawia temperaturę i osusza powietrze w okresie letnim; nie doprowadza świeżego powietrza do pomieszczenia i wymaga współdziałania z wentylacją kanałową z odzyskiem ciepła i wilgoci,

- może być zainstalowana w istniejącym domu bez niszczenia wnętrz,

- jednostka zewnętrzna ma stosunkowo niewielkie wymiary; z zewnętrzną łączą ją jedynie cienkie miedziane rurki temperaturę reguluje się indywidualnie w każdym pomieszczeniu.