Salon pełni ważną funkcję w każdym mieszkaniu. Jest miejscem relaksu, odpoczynku i przyjmowania gości. Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu, dlatego tak ważne jest, aby był urządzony w sposób funkcjonalny i w zgodzie z gustem właścicieli. Urządzając salon najwięcej wątpliwości pojawia się w dobrze pasujących kolorów: ścian, mebli, dodatków, podłogi. Wybraliśmy ładne aranżacje salonu, których właściciele wybrali ciemne meble. Popularne są kolory mebli: ciemny brąz (wenge), szary, czy czarny. Jak zestawiać ciemne meble w salonie z resztą wyposażenia, by wnętrze nie było zbyt ponure?

Aranżacja salonu: jaki kolor ścian wybrać do salonu?

Aranżacje salonu, jeśli mamy już w nim ułożoną podłogę, rozpoczynamy od wyboru koloru ścian. Jeśli decydujemy się na klasyczny wystrój salonu najpopularniejsze kolory to odcienie beżu i wanilia, we wnętrzach w stylu minimalistycznym i loftowym doskonale sprawdzą się: ponadczasowa biel i szarość. Do aranżacji salonu w stylu angielskim lub prowansalskim proponujemy subtelne pastele. Kiedy na ścianach pojawi się kolor możemy skupić się na wyborze mebli do pokoju dziennego.

Aranżacja salonu: jakie meble powinny pojawić się w salonie?

Meblościanki i regały już dawno poszły w odstawkę. Teraz we wnętrzach królują pojedyńcze meble, niekoniecznie z tego samego kompletu. Meble są ustawione w taki sposób, aby pomieszczenie było przestronne, funkcjonalne i komfortowe. Ważnym meblem w aranżacji salonu jest szafka pod telewizor. Co prawda telewizor coraz częściej jest powieszony na ścianie, ale szafka nadal jest niezbędna. Może się w niej znaleźć kino domowe, konsola do gier czy kolekcja płyt i filmów. Kolejnym elementem umeblowania salonu są kanapa, fotel lub narożnik. To na nich wspólnie z rodziną spędzamy czas, dlatego muszą być odpowiednio dopasowane do danego pomieszczenia. Do małych salonów nie wybierajmy dużych kanap, które przytłaczają i jeszcze bardziej zmniejszają pomieszczenie. Decydując się na zakup kanapy warto zastanowić się nad wyborem tkaniny. Powinna być dobrana nie tylko do stylu, panującego w salonie, ale najlepiej jeśli jest również odporna na zabrudzenia. Kolejny mebel niezbędy w salonie to stolik kawowy. Jeśli wybieramy ciemne meble, stolik również powinien konsekwentnie nawiązywać do kolorystyki pozostałych mebli. Ciemne meble to nie tylko te w kolorze czerni czy brązu. Do tej grupy zaliczymy również antyki, meble kolonialne i z drewna egzotycznego.

Meble do salonu: ciemne meble w eleganckiej oprawie!

Ciemne meble najczęściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz w stylu klasycznym, glamour i eklektycznym. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach dominują jasne barwy, również jeśli chodzi o meble. Jednak nowoczesny wystrój wnętrza nie wyklucza ciemnych mebli. Jeśli nie zależy nam na aranżacji w stylu skandynawskim z powodzeniem możemy zdecydować się na ciemne meble. Doskonale prezentują się one na tle białych ścian, na których mogą pojawić się obrazy lub grafiki w czarnych ramach. Meble o ciemnym wybarwieniu doskonale prezentują się zarówno na jasnych, jak i na ciemnych podłogach. Ciemne meble w salonie czy pokoju dziennym to nie tylko regały czy szafki, ale również kanapa i fotele. Sofa w kolorze ciemego fioletu, zieleni, granatu czy brązu idealnie komponuje się z jasnymi i ciemnymi meblami. W jasnym wnętrzu ciemna kanapa może przełamywać monochromatyczną aranżację wnętrza, a w ciemnym - wprost przeciwnie - będzie idealnym uzupełnieniem, tworzącym spójny i ciekawy wystrój. Ciemne meble często kojarzą się z drewnianymi lub fornirowanymi meblami. Wiele z gatunków drzew ma naturalnie ciemne wybarwienie. Do najpopularniejszych i najtrwalszych należy dąb i orzech. Meble z drewna egzotycznego również wyróżniają się ciemną kolorystyką. Takie kolory jak wenge czy zebrano na stałe weszły do aktualnych trendów. Ciemnoczarne wybarniewienie wenge pojawia się na meblach nie tylko w aranżacji salonu, ale też kuchni, przedpokoju czy łazienki.  Do mebli o ciemnym wybarwieniu należą również antyki, pojawiające się w klasycznych i eklektycznych wnętrzach. Niezmiennie kojarzą się one z masywną formą i ciemnym wybarwieniem drewna. Najpopularniejsze to orzech, dąb i czereśnia.