Biała zastawa stołowa: różnorodność faktur

Biała zastawa stołowa w domu wcale nie musi oznaczać idealnego kompletu z katalogu. Nasza kolekcja białych naczyń, półmisków i dodatków może się powiększać z każdym rokiem. Jedyne kryterium to biały kolor ceramiki. Kształt i faktura – pełna dowolność. Niesamowicie ciekawie prezentują się samodzielnie skompletowane aranżacje stołu białą zastawą właśnie przy okazji dużych spotkań rodzinnych czy z przyjaciółmi. Patchworkowe, finezyjne zastawy złożone z różnej wysokości solniczek, falowanych cukiernic i obłych półmisków dopełnione kubistycznym mlecznikiem czy kwadratowym talerzem potrafią stworzyć niezwykle ponadczasowy look. I co ważne – na przestrzeni lat – zawsze będą ze sobą dobrze wyglądać.

Biała zastawa stołowa: zmiana przeznaczenia

Dlaczego by nie zmieniać przeznaczenia naczyń o ściśle określonej funkcji? Zabawa formą często prowadzi do zachwycających odkryć i nowych sposobów zastosowań starych przedmiotów. Wazon na świeżą pietruszkę do rosołu z białego, okrągłego imbryczka może z powodzeniem wieńczyć świąteczny stół zaraz przy wazie z zupą. Oprócz funkcji czysto praktycznej (łatwy dostęp do świeżych listków przyprawy) pełni również funkcję dekoracyjną – jako soczyście zielony bukiet w pięknym, białym wazonie (imbryku). Sosy do dipów w podstawkach na jajko? Dlaczego nie – można ustawić je w różnych wariacjach, dekorując stół różnorodnymi kolorami sosów.

Biała zastawa stołowa: jeden obcy element

Chcąc przełamać wszechogarniającą biel zastawy, warto wprowadzić do niej jeden, różny kolorystycznie (choć najlepiej pastelowy) motyw, jak np. delikatnie miętowy talerzyk deserowy, bądź filiżankę w innym kolorze niż jej dedykowany talerzyk. Ten zabawny, nieoczywisty akcent wspaniale zagra w naszej stołowej kompozycji i rozładuje nieco sztywny, „garniturowy” schemat kompletnej bieli.