Balustrady schodów we wnętrzu mogą być lekkie i o finezyjnych kształtach, bądź solidne i ciężkie, a także przezroczyste i niewidoczne we wnętrzu, dlatego wybierając balustradę trzeba ją dopasować do schodów oraz całego wystroju wnętrza. Blaustrady schodów w salonie to ważny element wyposażenia.

Balustrady wewnętrzne galeria inspiracji

W galerii prezentujemy zdjęcia z prawdziwych wnętrz, na których widoczne są balustrady schodów. Wybraliśmy inspiracje zarówno pasujące do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Sprawdźcie jak dobrać balustradę do stylu wnętrza, wybór rodzajów, kształtów i materiałów z których mogą być wykonane balustrady jest bardzo duży.

Sprawdź też: balustrady balkonowe >>>

Obecnie balustrada przestrzała być postrzegana w aranżacji salonu jedynie jako uzupełnienie schodów. Jest ważnym elementem wyposażenia, mającym wpływ na wystrój wnętrza. Wybór balustrady wewnętrznej zależy od naszego gustu, rodzaju schodów, budżetu. Modne są lekkie, ażurowe, nowoczesne balustrady metalowe, bardzo modne też jest szkło w roli balustrady. Schody drewniane najczęściej mają balustrady z drewna, które dodają przytulności. Gdy schody są wyeksponowane w salonie, balustrada mocno odziaływuje na całe wnętrze. Balustrada musi być dopasowana do elementów schodów: stopni, podstopni, ale także powinna współgrać ze ścianami, meblami czy tak drobnymi elementami wyposażenia jak na przykład klamki czy okucia mebli.

Balustrady schodów drewniane

Przyjazne i ciepłe są balustrady drewniane. Można je dopasować do do każdego kształtu schodów, wykorzystując różne techniki: elementy drewnianej balustrady mogą być toczone, frezowane, rzeźbione czy najdroższe gięte. Drewnianą balustradą zazwyczaj wykańcza się drewniane schody: stanowi z nimi całość, zwłaszcza gdy jest wykonana z takiego samego gatunku drewna co schody. Duże możliwości aranżacyjne we wnętrzu daje użycie na balustradę drewna giętego. Taką balustradą można wykończyć schody o nietypowych kształtach, z wieloma zakrętami i załamaniami.

Balustrady wewnętrzne metalowe, stalowe, szklane

Balustrady metalowe mogą być tradycyjne i nowoczesne, coraz chętniej stosowane są we wnętrzach domów. Balustrady z metalu będą pasowały do stopni schodów obłożonych drewnem, ale też kamieniem czy płytkami ceramicznymi. Balustrady z kolorowych metali wykonane ze spiralnych rur czy jako lite odlewy o tradycyjnych lub niepowtarzalnych wzorach mogą być prawdziwym rękodziełem artystycznym.

Modne są balustrady ze stali kwasoodpornej, tak dobrze znane z biur i nowoczesnych wnętrz mieszkalnych, również silnie oddziałują na charakter aranżacji wnętrz. Takie balustrady pasują do nowoczesnego wystroju wnętrza. Natomiast balustrady z kutej stali to rozwiązanie dla tych, którzy lubią lekkie metalowe formy, ale bliżsi są tradycyjnej estetyce. Zazwyczaj takie balustrady maluje się je na czarno, kolor stalowy, różne odcienie brązu. Dla wielbicieli stylu high-tech producenci proponują balustrady z metalowej siatki i perforowanej blachy.

Balustrady ze stalowych linek i szkła są lekkie i przestrzenne. Natomiast gładkie i oszczędne w formie balustrady schodów ze szkła wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań aranżacji wnętrz.