Balustrady schodów: szlachetna oprawa schodów i ich funkcjonalność [WIDEO]

Balustrady, oprócz aspektu dekoracyjnego, wyróżniają się także stroną praktyczną. Balustrada nie tylko ułatwia bezpieczne poruszanie się po schodach, ale jest jednocześnie stylową i szlachetną ich oprawą. Z czego może być wykonana balustrada we wnętrzu, a z czego balustrada zewnętrza? Jakie rodzaje balustrad cieszą się największą popularnością?

Balustrada schodów w nowoczesnym salonie
Szklana balustrada we wnęrzu
Stalowa balustrada schodów
Designerskie schody w salonie
Drewniane schody spiralne

Balustrada to najbardziej dekoracyjny element schodów. W zależności od wybranego modelu balustrady, może ona stanowić jedynie tło dla wystroju wnętrza, ale może także wychodzić na prowadzenie aranżacji. O czym warto wiedzieć wybierając balustradę do wnętrza i na zewnątrz? Jakie balustrady są modne? Z czego mogą być wykonane?

Balustrady wewnętrzne: szlachetna oprawa schodów we wnętrzu

Mówiąc o balustradzie we wnętrzu, nie lada sztuką jest takie dopasowanie balustrady, aby stanowiła ona całość harmonizującą z wystrojem wnętrza. Oprócz aspektu dekoracyjnego, niezwykle ważna jest także jej funkcja. Balustrada jest elementem, który ułatwia bezpieczne poruszanie się po schodach. Wybierając konkretny rodzaj balustrady do wnętrza, skupiamy się głównie jednak na jej estetyce. Odpowiednio dobrany model balustrady stanowi ich estetyczną i szlachetną oprawę. W zależności od tego, jaką balustradę wybierzemy, schody we wnętrzu mogą być jedynie elementem tła, bądź też wychodzić na prowadzenie aranżacji. W przypadku balustrad wewnętrznych – paleta zarówno wzornictwa, jak i dostępnych materiałów jest niezwykle bogata. Jedyną barierą wydaje się być tutaj wyobraźnia klienta czy architekta. Główne składowe balustrady to poręcze i słupki. Wypełnienie ich stanowi największą ozdobę schodów. Możemy zdecydować się na szkło, linki, czy pręty. Największą popularnością cieszą się jednak proste formy w stylu minimalistycznym.

Balustrady schodów: balustrady zewnętrzne

Mówią o balustradach, nie sposób nie wspomnieć o tych przeznaczonych na zewnątrz. W przypadku balustrad zewnętrznych, są one najczęściej robione ze stali. Możemy wybrać stal nierdzewną bądż też stal kwasoodporną. Co zaś z wypełnieniem balustrad i jej dodatkami? Jednym z najpopularniejszych dodatków do stali jest szkło.

Sprawdź też: jakie balustrady schodów wybrać?

Ze względu na oddziaływanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, materiałem mniej popularnym w przypadku balustrad zewnętrznych jest drewno. Decydując się jednak na balustradę zewnętrzną wykonaną z drewna, musimy liczyć się z tym, że konieczna będzie jej wymiana na przełomie kilku lat.

 

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Michał Mrowiec, Piotr Mastalerz, Norbert Banaszyk/DADA, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY