Balustrada zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może być jednym z głównych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Jak dobrze wybrać balustradę schodów do wnętrza i na co zwrócić szczególną uwagę?

Balustrada: bezpieczeństwo i ozdoba

Bezpieczna i ergonomiczna balustrada powinna mieć 90 cm wysokości. Jeżeli jest to balustrada dzielona pionowymi tralkami, odstępy między nimi nie powinny być większe niż 12 cm, zwłaszcza jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Poręcz balustrady, czyli inaczej mówiąc pochwyt, powinna w swej średnicy być zbliżona do 7 cm. Wszystkie te wymiary są uśrednione, można również zaprojektować balustrady odbiegające od nich – mogą być mniej wygodne w użyciu, lecz bardziej efektowne, zależnie od materiałów, jakich użyjemy. W nowoczesnych wnętrzach królują balustrady stalowe, ze szkła hartowanego, bądź tworzyw sztucznych. Drewniane czy żeliwne balustrady pojawiają się częściej we wnętrzach klasycznych, lecz nie jest to oczywiście regułą. Zwłaszcza, że obu tym tworzywom można nadać niemal dowolne kształty, od bardzo plastycznych i rzeźbiarskich do prostych i surowych. Pozwala to na dopasowanie ich do każdego typu wnętrza. Popularnością cieszą się też betonowe bądź drewniane balustrady pełne - w minimalistycznych wnętrzach i loftach sprawdzają się znakomicie.

Balustrada: jak ją dobrać do schodów i stylu wnętrza

Zastanawiając się nad wyglądem balustrady musimy wziąć pod uwagę, zaraz za stylem wnętrza, sam kształt schodów. Czy mamy do czynienia ze schodami prostymi, zabiegowymi, czy może kręconymi? Każde z nich mogą wymagać innych rozwiązań dotyczacych balustrady. Przy prostych schodach jednobiegowych doskonale będą wyglądały balustrady podkreślające ich dynamikę, więc dobrze sprawdzą się takie, które zbudowane są z równoległych do ich linii tralek lub stalowych linek. Takie rozwiązanie świetnie pasuje zarówno do ciepłych, prostych wnętrz jak i do bardziej industrialnego klimatu. Balustrada szklana przy takich schodach także sprawdzi się znakomicie, nadając im lekkości. Jest bardzo uniwersalna i dopasuje się niemal do każdego wnętrza i rodzaju schodów. Przy kręconych schodach, zależnie od stylu w jakim zaprojektowane są wnętrza, bardzo dobrze wyglądają balustrady pełne, żeliwne i stalowe – podkreślają ich kształt i ciekawą, nieczęsto spotykaną formę.