Współczesne grzejniki dekoracyjne zadziwiają gamą barw i wzorów. Nowoczesne aranżacje salonu coraz częściej po nie sięgają. Oprócz tego, że ogrzewają wnętrze, pełnią także fuknkcję ozdobną. Grzejniki dekoracyjne są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów, które zamiast cieszyć oko, tylko straszyły swoim wyglądem. Najlepszy moment na wymianę starego kaloryfera jest właśnie teraz, przed sezonem grzewczym. Jeśli chcesz odmienić aranżację salonu, ale nie wiesz jaki wybrać grzejnik, skorzystaj z naszych rad. Podpowiadamy, jak dobrać grzejnik do pokoju.

Aranżacja salonu: wymiana grzejnika

Jeżeli chcemy wymienić w salonie grzejnik, który jest podłączony do instalacji C.O., możemy to zrobić wyłącznie poza sezonem grzewczym. Zachodzi wtedy konieczność spuszczenia wody w całym pionie budynku. Grzejnki elektryczne można wymieniać o dowolnej porze roku. W obydwu przypadkach trzeba jednak poinformować administratora budynku i uzyskać jego pisemną zgodę. Odmianę aranżacji salonu i zainstalowanie grzejnika dekoracyjnego lepiej powierzyć fachowcom. Efektywność cieplna grzejnika i jego prawidłowa praca zależą przede wszystkim od profesjonalnego montażu.

Aranżacja salonu: jak wybrać grzejnik

Przy doborze grzejnika dekoracyjnego do salonu zwróćmy najpierw uwagę na kolor oraz dopasowanie go kształtem do stylu wnętrza. Bogactwo kolorów i wzorów nowoczesnych grzejników na pewno ułatwi nam wybór. Najwięcej zastosowań mają grzejniki wodne - możemy je zamontować w mieszkaniu i w domu, wszędzie tam, gdzie jest instalacja C.O. Grzejniki wodno-elektryczne korzystają z dwóch źródeł zasilania, sprawdzają się zatem do ogrzewania pomieszczeń także poza sezonem grzewczym. Grzejniki elektryczne polecane są głównie tam, gdzie nie ma instalacji C.O. Są także idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zamontować w salonie dekoracyjny grzejnik w dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Grzejniki dekoracyjne: typy grzejników

Największą popularnością cieszą się grzejniki wodne płytowe, zwane także panelowymi. Między ich płytami grzejnymi przepływa ciepła woda i oddaje ciepło do wnętrza. Najczęściej montuje się je na ścianach, ale można także zamocować je do podłogi. Grzejniki kolumnowe przypominają wyglądem tradycyjne kaloryfery żeberkowe. Dzięki członowej konstrukcji można dopasować je na wymiar do nietypowego kształtu pokoju. Alternatywą dla grzejników wodnych są elektryczne - wygodne i proste w montażu. Wystarczy powiesić na ścianie i podłączyć do prądu, a wnętrze zyska nowego charakteru. Ze względu na materiał użyty do produkcji wyróżniamy grzejniki aluminiowe, stalowe, szklane czy wykonywane z kamiennych konglomeratów.