ARANŻACJE OKIEN: Podstawowe zasady dekoracji okna - WIDEO

2013-05-13 14:58

Moda w dekoracji okien zmienia się co roku. Firany i zasłony muszą pasować do wystroju wnętrza, mebli, koloru ścian. Jeśli postawimy na mocne kolory, często kontrastowe to tak zaaranżowane okno będzie wyglądało efektownie i przyciągało wzrok, zdominuje charakter wnętrza. Tkaniny jasne z delikatnym wzorem będą dopełnieniem wnętrza i doskonale sprawdzą się w małych mieszkaniach. Do stylowego wnętrza wybierzcie firany i zasłony sięgające podłogi, nawet opierające się na niej. Pamiętajcie też, że okno wygląda dobrze, gdy tkaniny dochodzą albo do parapetu, albo do podłogi.

Spis treści

  1. Wideo: wybieramy tkaniny na zasłony
  2. Wystrój okien: tkaniny na zasłony i firany
  3. Rolety w oknach

Wybór wzoru, koloru, rodzaju tkaniny pasującej do wystroju okna jest zapisany we wnętrzu. Okna decydują o nastroju domu, regulują dostęp do światła, stanowią dopełnienie wnętrz. Zdarza się, że klienci chcieliby poznać propozycję wystroju okien, zanim jeszcze ustali się sprawy tak generalne jak rozwiązania przestrzenne. Warto uzbroić się w cierpliwość. Pozwolić wnętrzu stopniowo wypełniać się formami i kolorami. Z drugiej strony okna jako elementy dopełniające wnętrze bywają traktowane po macoszemu. Energia, z jaką przystępujemy do tworzenia, stopniowo wygasa, budżet trzeszczy w szwach.

Wideo: wybieramy tkaniny na zasłony

Wystrój okien: tkaniny na zasłony i firany

Wszystko jest kwestią czasu - stopniowo nadrabiamy braki tradycji, takiej, jaka jest na przykład w Anglii, gdzie to, co w oknach, jest czytelnym znakiem statusu mieszkańców. Z roku na rok coraz większą wagę przywiązujemy do tkanin. A jest z czego wybierać: sezonowe mody, długotrwałe tendencje i ponadczasowe klasyczne rozwiązania. Jeśli widok za oknem jest atutem mieszkania, wystarczy nadać mu odpowiednią oprawę. Zasłony po bokach wystarczą. Wrażenie intymności uzyskamy przesłaniając okno lekkimi transparentnymi materiałami. Możemy mnożyć warstwy, tworzyć efekty przestrzenne. Ograniczenie oświetlenia wymaga bardziej radykalnych kroków - nie obejdzie się bez cięższych materii, które powinny dobrze wyglądać zarówno po odsłonięciu, jak i zasłonięciu. W kuchni natomiast najlepiej sprawdzają się rozwiązania bardziej zwarte, w których ruch tkaniny jest ograniczony.

Rolety w oknach

Wyraźna jest tendencja, by tkanina była uporządkowana. Taśmy służące marszczeniu zastępowane są precyzyjnymi, ręcznie układanymi fałdkami. Zastąpienie zasłony roletą niewątpliwie wprowadza porządek do wnętrza, ale płaski ekran, który tworzy się po jej rozwinięciu, może dawać biurowy efekt. Coraz popularniejsza staje się roleta rzymska. Podciągana do góry składa się w regularne fałdy wyznaczone poziomymi taśmami. Bardzo efektowne są tak zwane rolety austriackie - zbierane w obfitą fałdę - wymagają jednak dużego "odejścia". Dekoracyjnym, ale statycznym rozwiązaniem jest zwijanie tkaniny w rolkę i przewiązywanie jej taśmą.