Aranżacja salonu: jak wpasować telewizor w aranżację pokoju dziennego?

2015-02-12 13:31

Mimo że do niedawna telewizor był najważniejszym elementem aranżacji salonu, którego obecność i usytuowanie w ogromnej mierze określały wygląd naszych pokojów dziennych, powoli przestajemy urządzać to pomieszczenie „pod” odbiornik telewizyjny. Od pewnego czasu sprzęt ten jest jedynie dodatkiem, w związku z czym coraz bardziej staramy się urządzać pokoje dzienne tak, by nie dominował on w aranżacjach. Podpowiadamy, jak ustawić telewizor w salonie zgodnie z tą myślą!

Spis treści

  1. Telewizor w salonie: zdominowany, wpasowany w zabudowę lub ukryty
  2. Telewizor w salonie: wysokość i odległość idealna

Szczególnie w niezbyt minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, telewizor w salonie często „zgrzyta” – duża czarna płaszczyzna ekranu nie jest elementem, który łatwo oswoić, ale są na to sposoby. Spróbuj urządzić salon tak, by strefa telewizyjna, aczkolwiek ważna, go nie zdominowała. Warto!

Telewizor w salonie: zdominowany, wpasowany w zabudowę lub ukryty

Rozwiązaniem idealnym w aranżacji mieszkania jest zarezerwowanie jednego pomieszczenia na pokój telewizyjny – z odbiornikiem królującym na ścianie i dwiema leżankami na wprost ekranu – i aranżacja salonu tylko i wyłącznie pod kątem życia towarzyskiego i rodzinnego. Jednak zwykle dysponujemy jedną przestrzenią, która musi łączyć obie te funkcje, dlatego warto postarać się, by telewizor nie był elementem grającym pierwsze skrzypce w naszym salonie. Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnego salonu lub minimalistycznego pokoju dziennego w czerni i bieli, wpasowanie odbiornika telewizyjnego w aranżację nie powinno stanowić problemu. W czarno-białym wnętrzu salonu telewizor może najzwyczajniej w świecie wisieć na ścianie lub stać na niskiej szafce – jego spójność z kolorystyką wnętrza sprawi, że sam wtopi się w tło. To samo tyczy się nowoczesnych salonów, w których obecność elektroniki nie razi, dlatego niespecjalnie trzeba odciągać uwagę od strefy telewizyjnej. Jednak jeśli jesteś zdeterminowany, by zakamuflować odbiornik telewizyjny w większym stopniu lub zaaranżowałeś swój salon w stylu, w który ekran telewizora niezbyt się wpisuje, postaraj się odwrócić od niego uwagę. Możesz zrobić to przy pomocy efektownego elementu wyposażenia, na przykład designerskiego mebla, dodatku dekoracyjnego lub intensywnie wzorzystej płaszczyzny – ozdobnej tapety na ścianie za telewizorem lub dywanu w interesujący deseń pod nią. Telewizor możesz też umieścić w ozdobnej ramie, która odwróci uwagę od odbiornika lub dobrać jego kolor do koloru ścian i mebli, jednak nie zawsze jest to możliwe. Doskonałym wyjściem jest także wkomponowanie telewizora w zabudowę w salonie, która będzie korespondować stylistycznie i kolorystycznie z resztą wnętrza, a jednocześnie „zamknie” w sobie odbiornik, sprawiając, że stanie się on nieodłączną częścią ściany... i aranżacji. Alternatywą w aranżacji salonu jest połączenie tych dwóch sposobów i postawienie na zabudowę, która będzie elementem wybijającym się z wystroju, odwracającym uwagę od ekranu telewizyjnego, a przy tym „przemycającym” go do wnętrza. Ostatecznością jest ukrycie odbiornika w szafce lub za kotarą, jednak nie jest to zbyt praktyczne ani popularne rozwiązanie w aranżacji salonu.

Telewizor w salonie: wysokość i odległość idealna

Komfort oglądania telewizji w większości zależy od ustawienia odbiornika we właściwej odległości od kanapy i foteli, a także od ulokowania go na wygodnej wysokości. Znajdź więc w pokoju dziennym najodpowiedniejsze miejsce na jego ustawienie. Środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości oczu osoby siedzącej na kanapie – przyjmuje się, że 110 cm od podłogi to optimum. Odległość ekranu od siedzisk powinna wynosić: dla ekranu 32-calowego 2,4 do 4,06 m, dla 42-calowego – od 3,2 fo 5,3 m.