Dekoracje karnawałowe: pomysły, jak udekorować stół karnawałowy i mieszkanie

2019-01-11 17:38

Dekoracje karnawałowe mają błyszczeć i połyskiwać! Trend ten obowiązuje zarówno w zdobieniu domów na przyjęcia, jak i dekoracji stołu karnawałowego na spotkanie z przyjaciółmi. Przedstawiamy pomysły oraz inspiracje, jak udekorować wnętrze na czas imprezy karnawałowej.

Spis treści

  1. Dekoracja stołu karnawałowego: 3 pomysły na aranżację
  2. Dekoracje karnawałowe w salonie
  3. Dekoracje karnawałowe: impreza na Marsie
  4. Dekoracje na karnawał: powrót do przeszłości
  5. Dekoracje karnawałowe w stylu nowoczesnym
  6. Dekoracje karnawałowe do zrobienia – pomysły DIY

Czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a Środą Popielcową to sezon towarzyskich spotkań, imprez i balów. Radości będzie wiele, dlatego warto zawczasu zaplanować odpowiednią kreację dla swojego stołu. Przejrzyj zasoby kredensu i oceń, co możesz z nich wyczarować. Być może obędzie się bez dodatkowych zakupów, bo w modzie jest łączenie odmiennych konwencji, talerzy z różnych kompletów, nieoczywistych dodatków. Na szczycie stołowej mody ugruntowane miejsce ma w tym roku złoto. Moda podąża wyraźnie w kierunku wyrafinowanej urody epoki art déco. Największe inspiracje wciąż płyną z natury. Wzorując się na Skandynawach, nie tylko przynosimy ozdoby prosto z lasu. Nabieramy także śmiałości, by pomimo mrozu wyjść z przyjęciem na zewnątrz, w idealną scenografię stworzoną przez przyrodę.

Dekoracja stołu karnawałowego: 3 pomysły na aranżację

  1. Dekadencka dekoracja stołu na karnawał. Dominują w niej odcienie fioletu, szarości, brązy. Jest to mieszanka stylów i form. Warto zdecydować się na dwa, trzy kolory w dekoracji stołu karnawałowego, inaczej może zapanować na nim chaos. Naczynia możemy dobrać na zasadzie kontrastu jasne-ciemne. Zastawę stołową kompletujemy z różnych naczyń: ceramicznych, porcelanowych, szklanych. Obrus niech nawiązuje kolorystycznie do barwy naczyń lub całkowicie z niego rezygnujemy. Drewniany blat stołu wniesie do wystroju akcent naturalności.
  2. Romantyczna dekoracja stołu karnawałowego. Dekoracja stołu utrzymana w odcieniach błękitu, bieli i połysku szkła. Obrus na stole powinien mieć kolor jasnoniebieski. Zastawa stołowa ma jednolity charakter – dobrze sprawdzą się białe lub jasnoszare kolory, ale można też pomyśleć o małym mezaliansie – np. duży talerz pod spodem jest biały, natomiast mniejszy na wierzchu może mieć niebieski wzorek. Kieliszki i szklanki najlepiej z jasnego, przezroczystego szkła. Stół i talerze zdobimy szklanymi dodatkami – błyszczącymi niebieskimi szklanymi paciorkami oraz przezroczystymi szklanymi kulami. Całość będzie wyglądać szykownie, ale i romantycznie.
  3. Kwiatowe dekoracje na stół karnawałowy. Dekoracja stołu, w której kwiaty królują wszędzie. Kwiatowy wzór niech się pojawi na zastawie stołowej, podobny na obrusie, a żywe kwiaty będą stanowić dodatkową piękną ozdobę stołu na karnawał. Pamiętajmy, aby kwiatowy wzór na obrusie i zastawie był dość duży – zbyt małe kwiatki spowodują, że kwiatowa kompozycja stołu będzie wyglądać pstrokato i nieciekawie. Barwy dodatków powinny być jak najbardziej zbliżone, duże kontrasty są niewskazane. Żywe kwiaty możemy ułożyć na talerzach, postawić na stole w małych wazonikach albo ozdobnie udrapować po bokach stołu na obrusie. Dopilnujmy, aby żywe dekoracje umieszczać tuż przed przybyciem gości – wówczas będą wyglądać świeżo i ciekawie.

Dekoracje karnawałowe w salonie

Przy ozdabianiu salonu na karnawałową zabawę wszystko może się przydać. Im dekoracje są bardziej nietypowe i wyszukane, tym lepiej! Warto po prostu rozejrzeć się po domowych zakamarkach, by znaleźć coś, co odmieni nasze otoczenie na ten wyjątkowy wieczór. Można znaleźć motyw przewodni dla wnętrzarskich przebieranek lub zupełnie swobodnie puścić wodze fantazji i zaszaleć – jak to w karnawale!

Dekoracje karnawałowe: impreza na Marsie

Witamy nowy rok, czyli przyszłość. Potraktujmy to dosłownie i przygotujmy się do zabawy w prawdziwie kosmicznym stylu. Wnętrze niech będzie niczym kadr z filmu science fiction, np. dla wszystkich miłośników Star Wars. Taka dekoracja, w przeciwieństwie do tych filmowych, nie musi być wcale droga. Na ścianach można zawiesić pudełka po jajkach pomalowane na srebrno lub tkaninę w metalicznym kolorze, udrapowaną u sufitu, by delikatnie spływała po ścianach.

Oświetlenie takiego wnętrza powinno być surowe i zimne, czyli wskazane są gołe żarówki i świetlówki. Można je przykryć pogniecioną siatką metalową lub prześwitującym materiałem.

Do tego koniecznie kosmiczne dodatki, a w zasadzie... ich brak, bo w kosmosie panuje minimalizm. Możemy jedynie podkreślić obecność urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor, odtwarzacz DVD, PlayStation. Nie zapomnijmy, że sami również powinniśmy się przebrać za przybyszów z obcej planety bądź z dalekiej przyszłości.

Dekoracje na karnawał: powrót do przeszłości

Dla osób, które lubią czasem spojrzeć wstecz, proponujemy dekoracje w stylu starożytnym. Cofnijmy się do czasów antycznych. Poczujmy się jak Zeus na Olimpie. Przydadzą się do tego tkaniny w królewskich kolorach złota i purpury. Można przykryć nimi kanapy, fotele, a nawet podłogę. Uzyskamy w ten sposób efekt złotej wody. W razie braku odpowiedniej ilości materiału można wykorzystać zwykłą ceratę, własnoręcznie pomalowaną farbą. Na podłodze można rozłożyć poduchy do siedzenia.

Oświetlenie powinno być ciepłe, możemy wykorzystać lampki choinkowe owinięte w złotą tkaninę. Dadzą efekt gwiazd, do których blisko z Olimpu. Do tego dużo świeczek potęgujących boski blask. Na srebrnych półmiskach należy poukładać winogrona i pomarańcze, a wino przelać do szklanych karafek. Z jemioły, która została po świętach, możemy upleść wianki na głowy, a ze zwykłych starych prześcieradeł uszyć tuniki i togi.

Dekoracje karnawałowe w stylu nowoczesnym

Jeśli podróż statkiem kosmicznym lub uczta z bogami to zbyt duże wyzwanie, można zabawić się w stylu umiarkowanie nowoczesnym. Elementy pop-artu delikatnie ozdobią nowoczesny salon. Koliste dekoracje są łatwe zarówno w wykonaniu, jak i montażu. Wystarczy taśma, ozdobny sznurek i kolorowy papier. Barwne okręgi możemy zawiesić na ścianie, pod sufitem albo ułożyć na meblach czy podłodze. Taką "bąbelkową" w formie dekorację na karnawał goście szybko skojarzą z szampańską zabawą.

Dekoracje karnawałowe do zrobienia – pomysły DIY

1. Dekoracje karnawałowe z roślin. O tej porze roku nawet sztuczna gałązka podagrycznika czy dzikiej marchwi może służyć swym śnieżynkowym pięknem. Obok koniecznie biała świeca w szklanym świeczniku albo bombonierce (wtedy jej wieczko potraktuj jako dodatkowy element aranżacji).

2. Zasuszone gałązki gipsówki (do kupienia przez cały rok na giełdzie kwiatowej) są delikatne, lekkie, obsypane białawymi drobniutkimi śnieżynkami – doskonale się sprawdzają w zimowych kompozycjach. Jeśli cię drażnią brązowawe suche łodyżki, spryskaj całość białą farbą w sprayu.

3. Pięknym wystrojem stołu będą wykrochmalone (krochmal w sprayu), dziergane małe serwetki, pozszywane np. w bieżnik o nieregularnych bokach. Ułóż go wzdłuż blatu, a na nim jedynie tealighty i kilka bombek, naczynia zaś – na gołym blacie. Na ciemnym tle będzie wyglądał jak ścieżka ze śnieżynek ścieląca się przez cały stół.

4. Ozdoby karnawałowe z liści. Zasuszone liście pomaluj farbami kredowymi i delikatnie zawoskuj (będą trwalsze). Zawieś je jak girlandę pod półką, w oknie czy na choince (jeśli jeszcze stoi!). Jeśli wolisz wersję bardziej glamour, spryskaj je srebrnym lub złotym lakierem.

5. Dekoracje karnawałowe z papieru. Warto przygotować kwiaty z papieru albo proste, efektowne rozety. Modne ozdoby karnawałowe z papieru to także autorskie girlandy (z papierowymi gwiazdkami czy serduszkami na sznurku), maski, wstążki oraz samodzielnie zrobione łańcuchy choinkowe z papieru.

Nasi Partnerzy polecają