Co postawić obok kanapy

W salonie kanapa jest konieczna. Jednak o stylu i nastroju decyduje to, czym ją otoczymy. Wybraliśmy przykłady ciekawie urządzonych pokoi wypoczynkowych i dołączyliśmy propozycje wyposażenia. Podpowiadamy, jak stworzyć ładne pokoje.

Co postawić obok kanapy
Co postawić obok kanapy
Co postawić obok kanapy
Co postawić obok kanapy
Co postawić obok kanapy

Komplety są niemodne, nadszedł czas mieszania stylów, epok, wzorów i kolorów. Skomponowanie w salonie mebli, tkanin i dekoracji tak, aby stanowiły harmonijną i atrakcyjną całość jest trudniejsze. Można jednak spojrzeć na to z drugiej, pozytywnej strony. Mamy większą swobodę wyboru i większą szansę wyróżnienia się oryginalnym stylem. Urządzanie zaczynamy od kanapy (do niej będziemy dobierać pozostałe elementy). Proste, o kubicznych formach, obite gładkimi tkaninami są łatwe do zaaranżowania w każdym wnętrzu. Do nich dobieramy fotel - stylowy, na rzeźbionych nóżkach albo prosty, ale we wzorzystej tkaninie. Jeśli lubisz zestawienia w jednej gamie kolorystycznej, spróbuj różnicować faktury - puszysty dywan, wytłaczane tkaniny obiciowe, a poduszki z gładkiego, błyszczącego materiału. Sofy nieco przerysowane, teatralne w kształcie, często w szalone wzory lub niezwykłe pikowania wymagają spokojnego otoczenia: prostego stolika, gładkiego dywanu, skromniejszych foteli. Pamiętaj, żeby tło nie kłóciło się, lecz podkreślało walory wybranych sprzętów. Ściany malowane, oklejone tapetą, ozdobione obrazami, grafiką czy tkaniną współtworzą klimat i styl wnętrza.

To nieprawda, że urządzenie dużego salonu jest łatwiejsze niż małego. W obu przypadkach można popełnić błędy, niekiedy nawet kosztowne. Kilka naszych wskazówek pomoże ci ich uniknąć.

  • Kanapa i fotele. Wybierając je, weź pod uwagę wielkość i wysokość pokoju. Do mieszkania o standardowej wysokości (ok. 260 cm) nadają się sprzęty o oparciach do 90 cm. Do niewielkiego salonu pasuje lekka kanapa, najlepiej na nóżkach i z niezbyt grubymi poduszkami. Pomyśl o dodatkowych siedziskach rozstawionych w pokoju, które w razie potrzeby staną wokół stolika kawowego.
  • Stoliki. Może być jeden lub kilka, rozlokowanych także z boków kanap. Zwróć uwagę na ich wysokość. Bardzo niskie choć wyglądają efektownie, nie są zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu. W małym pokoju sprawdzą się stoliki wysuwane jeden spod drugiego, bo nie zajmują dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest także puf. Może być podnóżkiem, a gdy przykryjemy go tacą, zamieni się w stolik.
  • Oświetlenie. Boczne lampy (stolikowe, stojące, kinkiety) umieszczone w kilku punktach pokoju pomogą zbudować przytulny nastrój. Jedna lampa przy kanapie jest niezbędna, dwie to już rozwiązanie komfortowe. Gdziekolwiek usiądziesz, by poczytać, będziesz w zasięgu światła.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Radosław Wojnar, zdjęcia: materiały prasowe, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY