15 powodów dla których drabina sprawdzi się jako funkcjonalna dekoracja wnętrza

Czy drabina to tylko rzecz użytkowa? Drabina dobrze zaaranżowana przeistoczy się w oryginalne półki, tak potrzebne w każdym wnętrzu w stylu nowoczesnym. Pokazujemy 15 powodów, dla których ładnie zaaranżowana drabina stanie się wyjątkową i oryginalną ozdobą każdego wnętrza.

Stara drabina jako wieszak na ręczniki w łazience
Drabina jako dekoracja w stylu vintage
Połki na drobiazgi na podwójnej drabinie
Stylizowana drabina w łazience jako suszarka ręczników
Biała drabina ozdobnym detalem w salonie

Wnętrza w stylu nowoczesnym to przede wszystkim czystość formy i porządek. Ale tam też jest potrzebne miejsce na choćby odrobinę dekoracji. Dobrze, gdy będzie oryginalne i z pomysłem. Nawet ci, którzy całe życie walczą z kurzem wiedzą, że kilka półek zawsze się przyda na codzienne drobiazgi. Często też po prostu brak funduszy na eleganckie półki w łazience, sypialni czy przedpokoju. Jeśli więc już musi być takie miejsce w domu niech będzie zrobione z polotem i oryginalnie. Zobaczcie kilka pomysłów jak ze zwykłej drabiny zrobić ciekawe półki w stylu nowoczesnym.

Drabina w sypialni. Czy tylko jako półki?

Drabina w sypialni sprawdzi się w dwóch rolach. Po pierwsze jako pełnowymiarowej półki na książki. Po drugie niskie drabinki, na przykład dwustopniowe, idealnie sprawdzą się jako oryginalne szafki nocne. Znajdzie się na niej miejsce na książkę czy okulary, pilot do radia czy TV itp. Jeśli mamy do ukrycia kilka drobiazgów połóżmy na niższym stopniu drabiny ozdobne niewielkie pudełko lub koszek. Jeśli nie mamy kinkietu nad łóżkiem lub lampy podłogowej, do drabinki możemy przymocować wygodną lampę na łamanych ramionach.

Kilka pomysłów na drabinę w salonie

Drabina w salonie może pełnić kilka funkcji. Wszystko zależy od tego w którym miejscu ja umieścimy. Może być idealnym miejscem na książki i kolekcjonowane czasopisma. W takim charakterze może mieć swoje miejsce pod  ścianą ale może tez stanowić oryginalna przegrodę optyczna w pokoju dziennym pomiędzy strefa wypoczynkowa a jadalnia. Obok stołu drabina może być miejscem ekspozycji ładnej porcelany na co dzień, podczas przyjęcia półki na drabinę staną się idealnym pomocnikiem. Niska drabina umieszczona przy sofie stanie się niecodziennym stolikiem pomocniczym. Natomiast drabina oparta po prostu o ścianę może pomóc zbudować proporcje wnętrza jednocześnie będąc miejscem do przewieszenia ładnych pledów.  

Pomysł na drabinę w łazience

W łazience natomiast drabinę możemy wykorzystać w jej oryginalnej formie, tzn. po prostu opartą o ścianę jako miejsce do suszenia ręczników lub układając półki na stopniach stworzymy miejsce na kosmetyki i zapasowe ręczniki.

Kuchnia. Tu drabina też się przyda

Kuchnia jest miejscem, w którym drabina może pełnić funkcję użytkową lub dekoracyjną. Użytkową, czyli może ułatwiać dostęp do wyżej umieszczonych szafek i półek. Warto wtedy postarać się o to by drabina pasowała do stylu kuchni i by miała swoje miejsce na ścianie lub drzwiach. Natomiast dekoracyjna funkcja drabiny w kuchni, to miejsce na ładnie przewieszone ściereczki i fartuchy czy miejsce na niewielkie doniczki ze świeżymi ziołami.

A może drabina w przedpokoju?

Drabina w przedpokoju, tak jak w innych pomieszczeniach może sprawdzić się na dwa sposoby. Wszystko zależy przede wszystkim od tego ile mamy miejsca i co chcemy na niej przechowywać. Możemy postawić  ją opartą o ścianę. Jeśli do stopni, od frontu, przymocujemy wieszaki powstanie miejsce na odwieszanie kluczy, torebek i kapeluszy. Jeśli natomiast mamy miejsce na rozłożoną drabinę z półkami powstanie tam znakomite miejsce do przechowywania butów (koniecznie równo ustawionych i czystych!), kolekcji ulubionych torebek itp. Może tez powstać w ten sposób w przedpokoju  niewielka biblioteka.

Drabina w bibliotece? To już rzecz oczywista

O drabinie w bibliotece chyba nie ma co się rozpisywać? Każdy znajdzie tam dla niej zastosowanie. I w każdym stylu. Czy to w stylu nowoczesnym czy klasycznym. Drabina może być przymocowana do relingu biegnącego wzdłuż półek, dzięki czemu łatwo ja przesuwać. W bibliotekach w stylu klasycznym wysoka drabina może być wyposażona w wygodne haki ułatwiające korzystanie z niej lub może być po prostu rozkładana kilkustopniowa. Jeśli mamy na to miejsce, nawet taka niższa ale rozkładana drabina może być oryginalną ozdobą wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe IKEA, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Materiały prasowe Eijffinger, Materiały prasowe Goncalo Campos, Joanna Siedlar, Michał Przeździk, Materiały prasowe H&M HOME, Piotr Mastalerz, Le Pukka materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Sylwester Rejmer, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving

POLECANE ARTYKUŁY