Kwietne wianki dekoracyjne to motyw znany od wieków. Ich bezpretensjonalna i czysta uroda przydaje uroku każdemu wnętrzu. Doskonale dobrane kolorystycznie, z ulubionym motywem staną się niezwykle dopasowanym do naszego wnętrza odświętnym dodatkiem. Jak dobierać wianek do wnętrza?

Wielkanocne wianki dekoracyjne: na co zwrócić uwagę przy wyborze wianka

Starajmy się zachować stylistyczną spójność naszego wnętrza, również podczas doboru sezonowych i świątecznych dodatków. Jeśli lubujemy się we wnętrzach jasnych i stonowanych, nawiązujących do stylu skandynawskiego, postawmy na wianki układane na kanwie bielonej wikliny. Kolor kwiatów i dodatków dobranych do wianka zrównoważmy z kolorystyką tekstyliów we wnętrzu (poduszek, zasłon, dywanu)  bądź z tonacją i wzorem planowanej dekoracji stołu wielkanocnego (z kolorem obrusa, serwetek, świeczek itp.). We wnętrzach nowoczesnych, postawmy na dekoracje oszczędne, bardzo proste - np. w czarno-białej kolorystyce bądź na wianki bogato upięte, jednak utrzymane w ramach jednej tonacji kolorystycznej.

Jak zrobić dekoracyjny wianek do wnętrza? SPRAWDŹ!

 

Wielkanocne wianki dekoracyjne: jak je eksponować?

Możliwości zawieszenia dekoracyjnych wianków jest tyle ile samych rodzajów wianków. W zależności od rozmiarów i opracowania wianka (jednostronnie lub pełnoplastycznie) poszukiwać możemy dla niego właściwego miejsca we wnętrzu. Wianki jednostronnie opracowane najlepiej sprawdzą się zawieszone na płaskich powierzchniach z tłem, jak drzwi czy ściana (np. na dekoracyjnej wstążce przeciągniętej pod zawieszonym na stałe we wnętrzu obrazem na tym samym gwoździu - wówczas wianek wisi poniżej obrazu, a my nie musimy wbijać nowego gwoździa na sezonową tylko okazję). Wianki opracowane pełnoplastycznie (z każdej strony - trójwymiarowo) zawiesić z kolei możemy zarówno w oknie (na ozdobnej, szerszej tasiemce z materiału, podwieszając go na karniszu), jak i "na płasko" nad świątecznym stołem, mocując go na trzech, równych odstępami tasiemkach zamocowanych do żyrandola. W drugiej opcji ekspozycji efektowniej wyglądać będą większe wianki. Pamiętajmy jednak, że nawet one mają swoją wagę i że nie zawsze warto ryzykować zerwania żyrandola w czasie serwowania drugiego dania na świątecznym obiedzie z rodziną.