Wielkanocne dekoracje: powrót do zapomnianych umiejętności

Wielkanocne dekoracje to niewyczerpany temat do eksperymentów we wnętrzach! W jaki sposób przybrać nasze okna czy stół by w delikatny acz jednoznaczny sposób zasygnalizować wyjątkowość świątecznych dni? Zainspiruj się naszą GALERIĄ.

Wielkanocne dekoracje stołu: natura rządzi!
Wielkanocne dekoracje stołu: natura rządzi!
Wielkanocne dekoracje stołu: natura rządzi!
Wielkanocne dekoracje stołu: natura rządzi!
Wielkanocne dekoracje stołu: natura rządzi!

Aranżując wnętrze wielkanocnymi dekoracjami powróćmy myślami do lat dziecięcych i tych umiejętności, które skwapliwie wpajano nam na zajęciach plastycznych w szkole: może przypomnimy sobie przedszkolne lepienie talerzyków z paper mache, podstawy szydełkowania serwetek pod kubki lub techniki dekoracyjne różnorodnych przedmiotów? Kreatywne podejście do tematu zawsze zaowocuje - jeśli nie do końca udaną dekoracją, to na pewno ciekawym doświadczeniem.

Wielkanocne dekoracje: naturalnie w dobrym guście

Po istnym "zalewie" rynku plastikowymi dekoracjami, począwszy od lat '90 po współczesność, staramy się systematycznie odchodzić od tej "mody" na rzecz bardziej naturalnych dekoracji. Ma to również swoje umotywowanie w społecznej tęsknocie za rzeczami ładnymi, na nowo wymyślanymi, kreatywnymi i ręcznie zrobionymi. W dobie szeroko zakrojonego konsumpcjonizmu i komputeryzacji co raz więcej umiejętności dawnych rzemiosł ginie w zakupowym gąszczu. A wystarczy przecież jedno popołudnie z dziećmi lub z koleżankami by przypomnieć sobie różniste zajęcia z lekcji ZTP (Zajęć Praktyczno - Technicznych) i przekuć je w unikalne przedmioty na specjalne okazje. A jeśli w dodatku będą wykonane z naturalnych surowców - nie mamy się do czego przyczepić!

Wielkanocne dekoracje: małe kwiatki lewitują

Ciekawą wielkanocną dekoracją, będącą również dekoracją stricte wiosenną, są zawieszone na żyrandolach, karniszach, kinkietach bądź w innym bezpiecznym miejscu w domu maleńkie kompozycje z naturalnych kwiatów, umieszczone w przezroczystych, niewielkich wazonikach czy szklanych, laboratoryjnych fiolkach. W roli sznurka występować mogą zarówno zdobne tasiemki z materiału, jak i sznury korali. Delikatność takiej dekoracji przydaje wnętrzu lekkości i niewymuszonego uroku.

Wielkanocne dekoracje: jajka na wierzbie

Chcąc wprowadzić nieco bardziej spersonalizowane dekoracje świąteczne, zawieśmy w oknach, na żyrandolu bądź na balustradzie schodów dekoracje zrobione ze styropianowych jajek, udekorowanych mozaikowo wstążkami. Ich zamiennikiem mogą być również jajeczne formy z paper mache, które pomalować możemy w najróżniejsze wzory i kolory świąteczne (np. motywy ludowe, serwetowe, kwietne itp.). Również z tego tworzywa zrobić możemy świąteczne naczynia, np. na pisanki. Wyklejając wnętrze patery z paper mache kwietnym lub świątecznym motywem, uzyskamy niezwykle kreatywna ozdobę naszego stołu.

Wielkanocne dekoracje: ceramika dobrze dobrana

Pamiętajmy o tym, że diabeł tkwi w szczególe. I tak jak dużym wydatkiem byłby zakup stylizowanej, świątecznej zastawy (np. w kurczaczki), tak o wiele atrakcyjniejszym, bardziej kreatywnym i mniej kosztownym zabiegiem będzie zakup stylizowanych wiosennie solniczek, pieprzniczek lub maselniczki (np. w kształcie zajęcy, ptaszków). Mały detal a uczyni nasz stół świątecznie doprecyzowanym. W grę wchodzą również inne drobiazgi, które neutralne na co dzień, zyskają świątecznego charakteru na święta (jak np. pleciony, druciany koszyk-kogut na jajka).

Wielkanocne dekoracje: pamiętajcie o ogrodach

Motyw kwiatów, choć grany na wiele sposobów przy każdej wiosennej okazji, zawsze się obroni w umiejętnej stylizacji. Korzystajmy z nowych kolekcji tkanin i odświeżajmy dawno nie widziane na naszych stołach rodzinne obrusy. Dekorujmy nie sztampowo wielkie stoły wąskimi bieżnikami, łącząc je z gładkimi obrusami. Zmieniajmy pokrowce na krzesła z okazji świąt i zasłony w oknach na kwietne i lekkie motywy. Nie chcąc tworzyć dusznej atmosfery, stawiajmy raczej na minimalizm lub jedną, silną dominantę (obrus, zasłony). Pozostałe dekoracje utrzymane w monochromatycznych barwach nie przytłoczą wtedy wnętrza, a świąteczna aura zauroczy wszystkich lokatorów.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: GREEN CANOE STUDIO

POLECANE ARTYKUŁY