Wielkanoc na obrusie: dekoracja stołu

 Święta na obrusie

Święta wielkanocne na obrusie

Fot. Mariusz Bykowski

Biały serwis i taki sam obrus to czasem za mało, żeby stworzyć piękne dekoracje stołu wielkanocnego. Dlatego warto prześledzić stołowe trendy na Wielkanoc. Pokazujemy gotowe nakrycia stołu.

Dekoracja stołu na Wielkanoc została potraktowana twórczo, zastępując dyżurny zestaw stołowy naczyń talerzami kompletowanymi pojedynczo. Aby stworzyć ładne i eleganckie dekoracje wielkanocne talerze powinny być dobrane według pewnego klucza, punktem wyjścia może stać się kolorystyka, kształt lub wzór naczyń, np. koronkowy motyw na rantach talerzy. Zestawione z czarnymi i bakłażanowymi naczyniami oraz dodatkami na tle obrusa z roślinnym haftem będą się prezentowały bardzo szykownie.

Stół na Wielkanoc: dekoracja stołu forma mieszana

Jeśli gości przy wielkanocnym stole będzie mniej, od razu możemy pokusić się o wystawienie większej ilości naczyń dla każdego biesiadnika - do przystawki, zupy, dania głównego oraz deseru. Tak liczny zestaw wymaga powściągliwości w doborze formy i barwy ceramiki stołowej. Warto tworząc dekoracje stołu ograniczyć paletę kolorów do dwóch lub trzech. Kwadratowe kształty można efektownie połączyć z tradycyjnie okrągłymi lub owalnymi.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4094

Ciemny fiolet i biel to duet w nowym wydaniu. Mocne zestawienie łagodzą subtelny róż i misterny ornament na talerzach.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4094

Talerze z motywem liści można przekładać gładkimi, tak by odróżnić od siebie kolejne warstwy.

Dekoracja stołu: Wielkanoc i pastelowa nuta

Tonacja wiosennych kwiatów stała się subtelną podpowiedzią oprawy stołu na Wielkanoc. Do płatków magnolii dopasowano delikatny róż naczyń, który został zestawiony z bielą. Muszelkowa kolorystyka pięknie podkreśla kruchość i szlachetność ceramiki o cienkich ściankach. Szary odcień podkładki podbija ciepłe odcienie różu. Najważniejszy w tej dekoracji wielkanocnej staje się kolor, formy są proste i mniej zobowiązujące.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4094

Eleganckie nakrycia stołowe i dekoracje powinny być dobrane do obrusa.

Stół na Wielkanoc: błękit graficzny

Najpierw pojawił się pomysł na błękit na wielkanocnym stole. Naczynia w jego różnych odcieniach ustawiono od najjaśniejszej prostokątnej podstawki do niebieskiej miseczki, wieńczącej piramidę talerzy. Szklanki powtarzają kolory nakrycia. Naturalnym dodatkiem są drewniane trzonki sztućców. Na stole wielknaocnym nie powinno zabraknąć kwiatów. Świeże tulipany albo gałązka magnolii ułożone przy talerzu będą romantycznym akcentem.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4094

Niebiańskie barwy naczyń wpisują się w nastrój świąt. Geometryczny układ tonuje roślinny wzór obrusa.

Źródło: M jak mieszkanie

Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY