Inspiracja polskim folklorem, ludowymi motywami i wszelkie wariacje na ich temat to tendencja wciąż odkrywana na nowo, wzbierająca na sile zawsze w okolicy świąt. Co w tym roku na wielkanoc inspiruje polskich twórców i rękodzielniczych rzemieślników? Jakie znajdziecie w sklepach dekoracje wielkanocne z filcu, pomysły na pisanki?

Tradycyjne ozdoby wielkanocne: pisanki nie takie proste

Tych którzy nie wyobrażają sobie wielkanocnego stołu bez haftowanego obrusu i starej porcelany urzekną pisanki z wzorami pastelowych ptaszków, które przysiadły wśród kwitnących gałązek jaśminu. Dla miłośników barokowych wzorów, Bombkarnia przygotowała pisanki zdobione wypukłymi, złotymi, kwiatowymi ornamentami wykonanymi za pomocą gorącego wosku.

Tradycyjne ozdoby wielkanocne: stare rzemiosło - nowe trendy

Podążający za trendami powinni rozważyć dekoracje wielkanocne w stylu orientalnym np. pisanki, których wzory nawiązują do upierzenia rajskich ptaków. Wydmuszki pokryte misternym ornamentem pawich oczek w otoczeniu kolorowego szkła i prawdziwych pawich piór nadadzą przepyszny, wschodni charakter naszemu wnętrzu. Lubiący nowoczesny design i minimalizm także nie powinni rezygnować z dekoracji świątecznego stołu. Pisanki w biało-czarnej kolorystyce bądź jednobarwne, za to dekorowane za pomocą wycinanych w skorupce ażurowych wzorów to ponadczasowa i niezwykle wysublimowane dekoracje stołu na szczególne okazje.

Tradycyjne ozdoby wielkanocne: coś dla wybrednych

Również i dla bardziej wybrednych konsumentów znajdzie się dekoracja wielkanocna warta większej uwagi. Ciekawą propozycją będą ręcznie robione zające wielkanocne, szyte z filcu i prawdziwych skór, które mogą służyć jako ozdoba stołu świątecznego lub całoroczna dekoracja domu. Poza pisankami świąteczny stół lub całe wnętrze ozdobić możemy również szklanymi jajkami i motylami, ręcznie dekorowanymi wiosennymi, kwiatowymi festonami lub motywami zaczerpniętymi wprost z ludowych strojów, m.in. haftem łowickim typu richelieu, cieszyńskim lub podhalańskim. Zawieszone w oknie lub ułożone w szklanej, przezroczystej wazie czy kloszu będą stanowiły oryginalną i nie tylko wielkanocną dekorację naszego domu.