Świąteczne nakrycia stołu: jak nakrywać do stołu? 6 propozycji świątecznych nakryć stołu!

Przy ogólnym świątecznym zamieszaniu wokół przygotowywania potraw, kupowania prezentów i zapraszania gości, świąteczne nakrycie stołu schodzi na plan dalszy. Dlatego warto już teraz zaplanować w jakim stylu i z użyciem jakiej zastawy i dekoracji nakryjemy w tym roku świąteczny stół dla naszych bliskich. Zainspiruj się gotowymi rozwiązaniami i propozycjami świątecznych wariantów nakryć stołu!

Nakrycie świątecznego stołu: szklane miraże
Nakrycie świątecznego stołu: w pudrowym kolorze
Nakrycie świątecznego stołu: biel w kontraście
Nakrycie świątecznego stołu: biel i kryształy
Nakrycie świątecznego stołu: barkowe inklinacje

Uroczyste, świąteczne nakrycie stołu potrafi sprawić, że wszyscy domownicy poczują się wyjątkowo. Dekoracyjne serwetki, odświętny obrus i delikatne ozdoby uprzyjemnią czas spędzony w rodzinnym gronie i podkreślą wagę i rangę wydarzenia. Na co zwrócić szczególną uwagę planując świąteczne nakrycie stołu? Czym się kierować przy wyborze obrusa, bieżnika, zastawy i szkła?

Świąteczne nakrycia stołu: na co zwrócić uwagę planując świąteczne nakrycie stołu?

Przede wszystkim nie planujmy świątecznego nakrycia stołu w oderwaniu od stylistyki wnętrza, w którym podejmować będziemy świątecznych gości. Całość, zarówno strefa jadalniana jak i część wypoczynkowa wnętrza, powinny się wzajemnie przenikać i tworzyć całość stylistyczną. Po drugie – warto zwrócić większą uwagę na niewielkie podkładki i serwetki. Materiałowe, w różnych kolorach, umieszczone bezpośrednio pod nakryciem potrafią nadać ton całej dekoracji stołu, jednocześnie chroniąc główny obrus (tradycyjnie biały) przed bezpośrednimi zabrudzeniami. Po trzecie warto pamiętać, by...nie przesadzać z dekoracjami na stole świątecznym. Nakrycie stołu powinno być odświętne i uroczyste, jednakowoż nie powinno górować nad główną funkcją stołu, a już nade wszystko nie powinno utrudniać dostępu do podanych potraw. Zbyt duża liczba stroików, kandelabrów i zapalonych świec może znacznie zniechęcić do spontanicznych zachowań przy stole i stanowić zagrożenie dla dzieci. Ograniczając dekoracje do jednego stroika i drobnych akcentów świątecznych przy każdym nakryciu, uprzyjemnimy wszystkim naszym gościom świąteczny czas przy stole.

Świąteczne nakrycia stołu: szklane miraże

Propozycja delikatnego, ażurowego nakrycia stołu sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i minimalistycznych. Kompozycja nakrycie stołu oparta na przeźroczystej, szklanej zastawie z delikatną, stylizowaną  bordiurą na rantach zyskuje na świątecznym charakterze za sprawą koronkowej serwetki umieszczonej pod przeziernym nakryciem. Naturalny, lniany obrus stanowi skromną i stonowaną bazę dla koronkowego wykończenia poszczególnych nakryć. Subtelny tea-light w odświętnym świeczniku przy nakryciu dodaje uroku i magii. Koronkowa podkładka zobowiązuje – oryginalnie zdobione sztućce oraz kieliszek do wody z barwionego szkła dopełnią całości świątecznej aranżacji stołu.

Świąteczne nakrycia stołu: w pudrowym kolorze

Zdecydowanie bardziej charakterystyczne nakrycie świątecznego stołu to takie, w którym wykorzystamy nietypowy dla świąt kolor. Stylizowana zastawa w odcieniu pastelowego, pudrowego różu nadaje główny ton aranżacji stołu. Doskonale z kolorystyką zastawy współgra brązowa bądź bordowa podkładka, umieszczona bezpośrednio pod nakryciem, a na białym obrusie. Do stylizowanych talerzy doskonale pasuje szkło z subtelnym wzorem floralnym. Ceramiczna śnieżynka nieopodal nakrycia to zarówno doskonały, subtelny akcent świąteczny, jak i świetny drobiazg-upominek dla naszych gości. Do tak bogatego w ornamenty nakrycia najlepiej sprawdzą się proste, nowoczesne sztućce.

Świąteczne nakrycia stołu: biel w kontraście

Propozycja delikatnego odwrócenia tradycyjnej stylizacji świątecznego stołu: główny obrus, stanowiący podstawę aranżacji stołu, wybieramy w kolorze głębokiego wina bądź brązu. Za to skupione wokół nakrycia serwety bądź podkładki przyjmują kolor tradycyjnej i odświętnej bieli. Jeśli obrus jest gładki, serwetki przy nakryciach mogą być ozdobione koronką bądź haftem. Gładki obrus pozwala również na bezpieczne użycie szkła z wzorem oraz sztućców z dekoracyjnymi rączkami (np. z masy perłowej). Konsekwentnie biała zastawa doskonale skontrastuje się z ciemnym tłem obrusa, bezpośrednio nawiązując do tradycji bieli w świątecznych nakryciach stołu.

Świąteczne nakrycia stołu: biel i kryształy

Tradycyjne nakrycie świątecznego stołu to zarówno biały obrus jak i zastawa. Taki zestaw zawsze jest poprawny i odpowiedni na uroczyste spotkania przy stole. Do tego pasują do tej aranżacji klasyczne kryształy – szklanki, kieliszki na wodę czy bomboniery na świąteczne frykasy. Delikatny, dziergany na szydełku aniołek w bliskim sąsiedztwie nakrycia określi charakter uroczystości i będzie doskonałym upominkiem dla bliskich. Proste sztućce czy delikatny, blady motyw ozdobny na zastawie – w pełni dozwolone.

Świąteczne nakrycia stołu: barokowe inklinacje

Świąteczne nakrycie stołu z dozą przepychu tez może być utrzymane w dobrym guście i bez przesady. Koronkowe wykończenie talerzy, skontrastowanych ze sobą w dwóch odcieniach, zada szyku a tle białego obrusa. Dobrane do bogato formowanej zastawy proste szkło z barwionym fragmentem, doskonale uzupełni kompozycję. Sztućce utrzymane w stylizowanej konwencji, z dekoracyjnym motywem na rękojeści, to najlepsze wykończenie barokizującej aranżacji stołu. Jako typowo świąteczny akcent warto umieścić w pobliżu nakrycia subtelną bombkę w kolorze talerzy.

Świąteczne nakrycia stołu: nowocześnie zgeometryzowane

Nowoczesna propozycja świątecznego nakrycie stołu zbudowana jest przede wszystkim charakterem zastawy. Charakterystyczny wzór na jednolicie białych talerzach (przypominający plecionkę) stanowi główną dominantę dekoracyjną nakrycia. Układ wzoru na zastawie nawiązuje do splotu jednolitego, lnianego obrusa w kontrastowym, ciemnym odcieniu, oraz lnianej serwetki. Podobny splot znajdziemy również na rękojeści sztućców. Elementem przełamującym konwencję jest kryształowy pucharek na wodę, przewiązany dekoracyjnie purpurową, materiałową wstążką.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY