Stroik z szyszek na cmentarz. Jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz? 23 zdjęcia

2023-10-31 9:22

Wszystkich Świętych to jesienne święto. Zamiast kwiatów, grób możesz przyozdobić np. ciekawym stroikiem z szyszek i igliwia. Taka dekoracja wpisuje się w jesienną aurę i nie wygląda kiczowato na tle dekoracji ze sztucznych kwiatów. Dowiedz się, jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz.

Spis treści

  1. Stroiki z szyszek
  2. Z czego można zrobić wieniec?
  3. Jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz?

Każdego roku na 1 listopada dekorujemy groby naszych bliskich. Obok zapalonych zniczy na grobach nie może zabraknąć roślinnych dekoracji. Wśród najczęściej wybieranych dekoracji grobów znajdziemy rozmaite wieńce i wiązanki ze świeżych bądź sztucznych kwiatów przygotowane na podkładach z gałęzi drzew iglastych.

Chętnie też ozdabiamy pomniki bukietami z kwiatów ciętych, z których od lat najpopularniejsze są chryzantemy. Dużą popularnością cieszą się także stroki z gałązek iglaków ozdobionych rozmaitymi elementami, w tym szyszkami drzew iglastych.

Stroiki z szyszek

Dobrym pomysłem na dekorację pomnika na cmentarzu jest stroik z szyszek. Szyszki to materiał naturalny, który doskonale komponuje się z igliwiem oraz innymi suszonymi materiałami florystycznymi. Dodatkowo szyszki są wyjątkowo trwałym materiałem, dzięki czemu kompozycje, do których je wykorzystano, na długo pozostają ozdobą grobu. Szyszki można też  malować na dowolny kolor.

Z czego można zrobić wieniec?

Do zrobienia stroików z szyszek najczęściej wykorzystuje się szyszki różnych gatunków sosny, świerka, modrzewia, jodły i daglezji (dwie ostatnie stosuje się najrzadziej).

  • Szyszki sosny pospolitej (Pinus sylvestris) – brązowe, o szerokojajowatym kształcie, osiągają od 3 do 7 cm długości, tarczki łusek mogą być różnorodnie wykształcone – od płaskich po stożkowate z niewielkim wyrostkiem.
  • Szyszki sosny czarnej (Pinus nigra) – jajowate, w kolorze ochry, osiągają do 8 cm długości, łuski zaokrąglone, z krótkim kolcem, wewnątrz szyszki prawie czarne.
  • Szyszki śródziemnomorskiej sosny pinii (Pinus pinea) wyróżniają się wielkością — mają nawet do 16 cm długości i 12 cm szerokości, są masywne, jajowate, z grubymi i silnie zdrewniałymi łuskami o zaokrąglonych końcach.
  • Szyszki świerka pospolitego (Picea abies) – mają 10–15 cm długości, są gładkie, jasnobrązowe.
  • Szyszki świerka kłującego (Picea pungens) – jasnobrązowe, długości 8-10 cm, łuski drobne, miękkie, o szczytach wyraźnie ściętych i nierówno ząbkowanych.
  • Szyszki świerka kaukaskiego (Picea orientalis) – wąskie, wydłużone (6–9 cm), jasnobrązowe, łuski nasienne zaokrąglone i całobrzegie.
  • Szyszki modrzewia europejskiego (Larix decidua) – owalne, długości około 5 cm i około 3 cm szerokości, jasnobrunatne z łuską na brzegach.
  • Szyszki modrzewia japońskiego (Larix kaempferi) brunatne, około 3 cm średnicy, rozetkowate i bardziej płaskie niż u modrzewia europejskiego, łuski szyszek na brzegach wyraźnie odwinięte na zewnątrz. Szyszki utrzymują się na gałęziach.
  • Szyszki daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) – jasnobrązowe, długości do 10 cm, łuski okrywowe języczkowate, wystające ponad krawędź łuski właściwej.

Jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz?

Ciekawa propozycja ozdoby grobu na Wszystkich Świętych jest wieniec z szyszek. Do jego wykonania potrzebujemy podstawę o kształcie wieńca (z drutu, styropianu, mocnego kartonu), do której klejem bądź drucikiem mocujemy szyszki. Dekoracje możemy uzupełnić gałązkami iglaków lub innymi florystycznymi dodatkami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zrobić stroik na cmentarz? Dekoracja ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak usunąć wosk z nagrobka? 4 bezkonkurencyjne sposoby na plamy na pomniku