Wielkanoc to wiosenne święta, świat znowu budzi się do życia. Aż chce się otaczać się kolorami i świeżymi kwiatami. Wykorzystajmy więc okazję jaką jest uroczyste śniadanie Wielkanocne i udekorujmy nasz stół jednocześnie elegancko i wesoło. To od nas zależy czy dekoracje będą utrzymane w stylistyce nowoczesnej czy tradycyjnej, pastelowej czy nasyconej.  

STÓŁ WIELKANOCNY: udekorowany tradycyjnie

Do tradycyjnej dekoracji wielkanocnego stołu użyjmy bab drożdżowych, lukrowanych na biało,  mazurków, bukszpanu i żonkili. Przeważającymi kolorami będzie żółć kwiatów, zieleń świeżych gałęzi wstawionych do wazonów oraz brąz bab drożdżowych i jajek barwionych w łupinach cebuli. Do tego koniecznie kolorowe eleganckie serwetki i najlepsza zastawa stołowa. Wszelkie napoje podawane do posiłku przelejmy do eleganckich dzbanków lub karafek. Obok wiosennego bukietu z żonkili, tulipanów czy hiacyntów na stole mogą pojawić się tradycyjne lukrowane lub czekoladowe baranki i zajączki.

STÓŁ WIELKANOCNY: dekoracja nowoczesna

Stół wielkanocny może też być udekorowany bardzo lekko, pastelowo. Wielkanoc, to nie tylko kolor żółty. Używajmy też różu, wesołej, wiosennej zieleni czy błękitu i oczywiście bieli. Możemy łączyć te wszystkie kolory ze sobą lub tylko dwa, na przykład róż i zieleń, róż i błękit, zieleń i biel. Wszystkie kombinacje kolorów pastelowych sprawdzają się  i wyglądają wiosennie i wesoło.
Na stole może pojawić się kompozycja z  pisanek luzem poukładanych na obrusie, możemy wykorzystać podstawki do jajek na miękko i wstawić do nich kolorowe pisanki. Jeśli mamy chwilę przed świętami możemy zasiać w wydmuszkach pszenicę lub rzeżuchę. Wtedy takie „żywe” pisanki będą wyjątkową ozdobą wielkanocnego stołu. Nie bójmy bawić się różnokolorowymi piórkami i żywymi gałązkami wierzby lub forsycji.

Dekorując wielkanocny stół warto też wykorzystać żyrandol nad stołem do powieszenia na nim wydmuszek lub szklanych ozdób w kształcie jaj na kolorowych wstążeczkach. Nasz dekoratorski wysiłek podczas tego najbardziej uroczystego śniadania w roku sprawi nie tylko nam przyjemność, ale na pewno zostanie też doceniony przez naszych gości.