Podczas śniadania wielkanocnego świetnie sprawdzą się naturalne akcenty. Niech na stół wjadą tulipany, narcyzy, szafirki, zioła albo wiązki gałęzi, suszonych traw czy misa lub patera z „ogródkiem” – rzeżuchą, mchem, miniaturkami hiacyntów. Tak będzie bardziej sielsko. Oczywiście nie zapominamy też o pisankach wielkanocnych, najlepiej barwionych naturalnie: cebulą na pomarańczowo i brązowo, kurkumą – żółto, czerwoną kapustą – niebiesko lub burakami – na różowo. Koronkowe serwetki, kolorowe ubranka na wydmuszki oraz atłasowe wstążki do przewiązania sztućców dodadzą aranżacji elegancji!
Porcja zieleni i kwiatów – w sam raz na śniadanie wielkanocne
Zieleń może mieć różne odcienie: od pastelowej mięty przez młodą trawę po nasycone barwnikiem liście palmy. Ważne, by pojawiła się na stole w formie naczyń lub dodatków. Pomysł na papierowe serwetki? Przewiąż je sznurkiem, rafią albo giętkimi gałązkami.
Z kolei by aranżacja stołu na śniadanie wielkanocne nabrała wiosennego charakteru, wystarczy kilka kwiatków. Te żywe możemy po prostu położyć na talerzach albo dodać je do stroika wielkanocnego. Kwiaty mogą się też pojawić pod postacią wzorków na zastawie stołowej czy obrusie.
Propozycja dekoracji kwiatowej na śniadanie wielkanocne. Doniczki z żonkilami (kwiaty cięte umieść w zwykłych słoiczkach) wstaw do bliźniaczych naczyń – polecamy wszelkie wiaderka, bańki na mleko, dzbanki. Dopełnij całości, wieszając wydmuszki na gałązkach wierzbowych. Jeśli pomiędzy nie wsadzisz pędy forsycji, żółtym kolorem dodatkowo podkreślisz urok kwiatów.
Pomysł na śniadanie wielkanocne: jajka w filiżankach
Jeśli chcesz, by rzeżucha ozdobiła twój wielkanocny stół, wysiej ją minimum 6 dni przed świętami. Nasionka ułóż równomiernie na wilgotnej wacie lub ligninie. Spryskaj wodą (i powtarzaj to codziennie). Na zielonej łączce w filiżance czy półmisku umieść pisankę, ceramicznego zająca itp.
Smaczne dekoracje na śniadanie wielkanocne
Naprawdę nie potrzeba drogiej zastawy czy wyszukanych potraw, by świąteczny stół wywołał zachwyt gości. Wystarczą kolorowe przekąski – jajka z łososiem, tartinki, koreczki. W roli dekoracji mogą wystąpić też sałatka z młodych kwiatów bratka i liści botwinki oraz jajka ugotowane na twardo (położone na gniazdkach z rafii). Wolne przestrzenie między talerzami wypełnij pęczkami mchu lub sztucznej trawy oraz ptasimi piórkami. Jeśli po wypiekach zostały skorupki jajek, umyj kilka i także ułóż na stole.
Dekoracje zrób to sam na stół wielkanocny – pomysły
Aby efekt dekoracyjny zachwycał, nie trzeba naręczy kwiatów ani mnóstwa drogich drobiazgów renomowanych marek. Polecamy ozdoby wielkanocne ręcznie robione – z tego, co masz pod ręką, oraz takie, których wykonanie nie wymaga specjalnych umiejętności czy wolnego tygodnia. Przejrzyj szafki w poszukiwaniu wazonów, kubków, podkładek, wstążek, piórek, foremek do ciast i ciasteczek. Najlepiej sprawdzą się te w pastelowych kolorach i wzorach florystycznych, choć ptaszki czy motylki też są mile widziane. Warto wcześniej zbierać wydmuszki (nawet niemalowane będą świetną ozdobą, np. ułożone w koszyku wiklinowym, z drutu czy w szklanym słoju). Polecamy wizytę na najbliższej giełdzie kwiatowej lub w internecie, gdzie śliczne drobiazgi można kupić tanio: choćby drewniane jaja ręcznie malowane w różnych rozmiarach, filcowe taśmy ażurowe w zajączki i kurczaczki lub drewniane i zrobione z piórek ptaszki oraz motyle, które mogą przysiąść na gałązkach w wazonie.
Tworząc dekoracje, nie ograniczajmy się do wykorzystywania rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. Ozdobiona blacha do pieczenia jako wybieg dla małych kurczaczków, pucharki wypełnione minipisankami lub jajami przepiórczymi albo pisanki ustawione (można „przyłapać” silikonem) na świecznikach i lichtarzach wprowadzą magiczną atmosferę i podkreślą indywidualny styl domu.
Modne i ciekawe dekoracje wielkanocne - zobacz ZDJĘCIA!