Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy. Święcimy ją w kościołach podczas Niedzieli Palmowej, a następnie może ona pełnić rolę wielkanocnej dekoracji. Tradycyjną palmę wielkanocną możemy kupić lub wykonać samodzielnie.

Rodzaje palm wielkanocnych

Palma kurpiowska - to tradycyjna palma wielkanocna, którą według tradycji oplata się widłakiem, który aktualnie jest już pod ochroną. Roślinę tą możemy zastąpić wrzosem, borówką i ozdobić kwiatami zrobionymi z bibuły.

Palma wileńska - to najpopularniejszy rodzaj palmy, którą możemy zobaczyć w polskich domach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami dzięki czemu może pełnić również funkcję dekoracyjną. Palma wileńska najczęściej powstaje z suszonych kwiatów, mchów i ozdobnych traw.

Palma wiedeńska - wytwarzana jest z zasuszonych kwiatów, mchów i traw. O znaczeniu długości wielkanocnej palmy wypowiedział się Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według wierzeń im palma dłuższa tym lepiej wróży gospodarzowi domu.

Palma góralska - tradycyjna palma góralska zakończona jest czubkiem z bazi ozdobionych często kolorową bibułą lub wstążkami. Środkową część palmy wykonujemy najczęściej z gałązek wierzbowych lub leszczynowych.

Palma wielkanocna: jak zrobić palmę kurpiowską z bibuły?

Do wykonania palmy kurpiowskiej potrzebne nam będą patyk o długości ok. 20, 30 cm, bukszpan, drut, nici, zszywacz, klej, kolorowe kartki papieru lub bibuły o wymiarach 9 cmx7cm. Pierwszym krokiem będzie umieszczenie bukszpanów na końcu patyka i przymocowanie ich za pomocą drutu lub nici, jeśli palemkę wykonują dzieci. Następnie z wyciętych z papieru prostokątów zwijamy tzw. dzwoneczki. Do wykonania małej palemki potrzebne nam będzie minimum 20 dzwoneczków, po cztery w jednej wartwie. Kolory wybieramy dowolnie. Dzwoneczki przymocowujemy do palmy za pomocą kleju lub drutu. Dól palmy możemy ozdobić kolorową wstążeczką.