Ozdoby choinkowe ręcznie robione: zapomniane i piękne ozdoby choinkowe!

Ręcznie robione ozdoby choinkowe charakteryzują się wdziękiem i urokiem. Przemycają też wartość dodaną świątecznym dekoracjom w postaci zaangażowania i cząstki osobowości ich twórcy. Jakie są najpopularniejsze ozdoby świąteczne ręcznie robione? Przypominamy te najciekawsze!

Ozdoby świąteczne: dekoracje ręcznie robione
Ozdoby świąteczne wykonane z papieru
Ozdoby świąteczne ręcznie robione: wiszący stroik
Bombka: dekoracja na choinkę
Dekoracje świąteczne ręcznie robione: szyszki

Rzeczą gustu jest wybór stylu ozdób świątecznych i stroików. Jedni nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez zieleni i czerwieni, pierniczków i kolorowych cukierków zwieszonych na choince, inni wolą wręcz pałacową elegancję bieli, srebra i złota… Ale cudownie wyglądają też ozdoby świąteczne ręcznie robione w delikatnych odcieniach oliwkowej zieleni, granatu czy amarantu. Swoisty urok i czar ręcznie robionych ozdób choinkowych polega głównie na ich surowym, niedoskonałym wykonaniu i przesiąknięciu osobowością ich twórcy.

Sprawdź też: jak zrobić świąteczne ozdoby z pomarańczy i goździków >>>

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne stają się sentymentalną pamiątką i wspomnieniem czasu spędzonego wspólnie z bliskimi. Warto przywołać w zimowe wieczory tradycję ręcznie robionych ozdób choinkowych i stworzyć unikatową, rodzinną kolekcję ozdób świątecznych. Jakie techniki ręcznie wykonywanych ozdób choinkowych przyjdą nam z pomocą?

Ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy

Bardzo lekkie i wdzięczne, ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy były domeną głównie wiejskich choinek - szklane bombki stanowiły niegdyś dość kosztowną i nietrwałą dekorację. Współczesne trendy skupiające się wokół klimatów ludowych i folk pozwoliły na nowo oswoić i przenieść również do miejskich choinek misternie składane, plecione i wiązane sznurkiem słomiane gwiazdki, aniołki i bombki. Techniki plecenia i ręcznego konstruowania słomianych ozdób choinkowych są różne w zależności od regionu, z jakiego się wywodzą. Na tej samej fali trendów inspirowanych duchem folk, powróciły na nasze choinki drobne, drewniane figurki żołnierzyków, koników i baletnic. Maleńkie postaci choinkowe wykonywane często z jednego, małego, walcowatego kawałka drewna, nabierały charakterystycznych kształtów jedynie dzięki kolorowym farbom: drewienku malowano buzię, rumiane policzki, ubranko czy nawet buciki.

Sprawdź też: KORONKOWE ozdoby choinkowe: JAK ZROBIĆ?

Ręcznie robione ozdoby świąteczne z papieru

Kto z nas nie wspomina ręcznie wycinanych pasków papieru kolorowego i wspólnego klejenia kolejnych ogniw ręcznie robionego, kolorowego łańcucha na choinkę? Popularną, ręcznie robioną ozdobą choinkową z kolorowego papieru były również tzw. pawie oczka: wiszące ozdoby choinkowe stworzone z naklejanych na siebie kolorowych kółek z kolorowego papieru - od największej do najmniejszej. Efekt końcowy tak wykonanej ozdoby światecznej przypominać miał właśnie barwne oczko z kolorowego, pawiego ogona.

Sprawdź też: jak zrobić oryginlną bombkę z kolorowych tasiemek?

Ozdoby świąteczne ręcznie robione z krepiny

Bardzo popularne, szczególnie w okresie Polski międzywojennej, były ozdoby choinkowe ręcznie robione z użyciem barwnej krepiny. Najpopularniejszym motywem dekoracyjnym z wykorzystaniem krepiny było dorabianie sukien kartonikowym głowom aniołków, które powszechnie nabyć można było w kioskach, na poczcie czy w sklepach papierniczych. Głowy aniołków i świątecznych putt wycinano również ze świątecznych kartek. Po wycięciu twarzy putta doklejano do jego tylniej strony złożoną w harmonijkę kolorową krepinę w wybranej długości: krótkiej bądź dłuższej. Elementy skrzydeł aniołka często ozdabiano również brokatem ze szklanego pyłku. W jaki sposób?

Ręcznie dekorowane bombki i ozdoby choinkowe

Zasada, że nic nie powinno się marnować, ma również swoje uzasadnienie we własnoręcznie robionych ozdobach choinkowych. Delikatne bombki, choć piękne i urokliwe, były i są niezwykle delikatne. Stąd ich żywotność często nie była długa. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnym materiałem do samodzielnego zdobienia prostych, jednobarwnych bombek, kart świątecznych czy ogólnie ozdób choinkowych ręcznie robionych, był migotliwy pyłek z potłuczonej w drobny pył bombki. Zamiast więc rozpaczać nad rozbitą ozdobą choinkową, rozdrabniano potłuczone szkiełka młotkiem przez serwetkę i tym samym przekuwano stratę w praktyczny i niezwykle dekoracyjny materiał do dalszej obróbki. W jaki sposób dekorowano ręcznie ozdoby choinkowe z użyciem szklanego pyłu? Początkowo przygotowywano ekologiczny klej szybkoschnący z mieszaniny... mąki i niewielkiej ilości wody. Następnie nanoszono gęsty klej zapałką na wybraną partię bombki lub kartki świątecznej i posypywano całość szklanym pyłem z bombki. Efekt końcowy ręcznie robionej ozdoby przypominał lśniącą pierzynkę śniegu.

Sprawdź też: ZRÓB TO SAM: bombka decoupage z brokatem!

Ręcznie robione ozdoby choinkowe: pierniczki

Świąteczne pierniczki czy kruche ciastka z dziurką to znakomity motyw przewodni dla ręcznie robionych ozdób choinkowych.

Sprawdź też: jak zrobić lukier i pierniczki na święta >>>

Kolorowe lukry i barwne posypki spożywcze do ciast dają pełne pole do popisu naszej wyobraźni.  Kształty ciasteczek stanowiących ręcznie robioną ozdobę choinkową mogą być najróżniejsze: od popularnych w święta motywów gwiazdek, poprzez choinki, serduszka na domkach skończywszy. Grunt, aby cistko było wystarczająco twarde, by móc zawisnąć na choince przynajmniej przez czas Wigilii!

Świąteczne dodatki
camera

Dekoracje świąteczne z kolorem czarnym: ozdoby w stylu skandynawskim

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Mat. prasowe North & South Home, Piotr Mastalerz, Patrycja Malitka, Konrad Kalbarczyk, Thinkstockphotos.com, Photos.com, agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY