Ozdoby choinkowe ręcznie robione: zapomniane i piękne ozdoby choinkowe!

Ręcznie robione ozdoby choinkowe charakteryzują się niezwykłym wdziękiem i urokiem. Przemycają też wartość dodaną świątecznym dekoracjom w postaci zaangażowania i cząstki osobowości ich twórcy. Jakie są najpopularniejsze ozdoby choinkowe ręcznie robione? Przypominamy te najciekawsze!

ozodby choinkowe ręcznie robione
ozdoby choinkowe
ozdoby choinkowe
Magia Świąt tuż, tuż
Oryginalne bombki świąteczne z tasiemek

Swoisty urok i czar ręcznie robionych ozdób choinkowych polega głównie na ich surowym, niedoskonałym wykonaniu i przesiąknięciu osobowością ich twórcy. Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe stają się czułą i sentymentalną pamiątką kolejnych etapów rozwoju naszych dzieci i wspomnieniem czasu spędzonego wspólnie z naszymi bliskimi. Warto przywołać w zimowe wieczory tradycję ręcznie robionych ozdób choinkowych i stworzyć unikalną, rodzinną kolekcję sentymentalnych ozdób. Jakie techniki ręcznie wykonywanych ozdób choinkowych przyjdą nam z pomocą?

Ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy

Bardzo lekkie i wdzięczne, ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy były niegdyś domeną głównie wiejskich choinek - szklane bombki stanowiły niegdyś dość kosztowną i nie trwałą dekorację. Współczesne trendy skupiające się wokół klimatów ludowych i folk pozwoliły na nowo oswoić i przenieść również do miejskich choinek misternie składane, plecione i wiązane sznurkiem słomiane gwiazdki, aniołki i bombki. Techniki plecenia i ręcznego konstruowania słomianych ozdób choinkowych są różne w zależności od regionu, z jakiego się wywodzą. Na tej samej fali trendów inspirowanych duchem folk, powróciły na nasze choinki drobne, drewniane figurki żołnierzyków, koników i baletnic. Maleńkie postaci choinkowe wykonywane często z jednego, małego, walcowatego kawałka drewna, nabierały charakterystycznych kształtów jedynie dzięki kolorowym farbkom: drewienku malowano buzię, rumiane policzki, ubranko czy nawet buciki.

KORONKOWE ozdoby choinkowe: JAK ZROBIĆ?

 

Ręcznie robione ozdoby choinkowe z papieru kolorowego

Kto z nas nie wspomina ręcznie wycinanych pasków papieru kolorowego i wspólnego klejenia kolejnych ogniw ręcznie robionego, kolorowego łańcucha choinkowego? Popularną, ręcznie robioną ozdobą choinkową z kolorowego papieru były również tzw. pawie oczka: wiszące ozdoby choinkowe stworzone z naklejanych na siebie kolorowych kółek z kolorowego papieru - od największej do najmniejszej. Efekt końcowy tak wykonanej ozdoby choinkowej przypominać miał właśnie barwne oczko z kolorowego, pawiego ogona.

Jak zrobić oryginlną bombkę z kolorowych tasiemek?

 

Ręcznie robione ozdoby choinkowe z krepiny

Bardzo popularne, szczególnie w okresie Polski międzywojennej, były ozdoby choinkowe ręcznie robione z użyciem barwnej krepiny. Najpopularniejszym motywem dekoracyjnym z wykorzystaniem krepiny było dorabianie sukien kartonikowym głowom aniołków, które powszechnie nabyć można było w kioskach, na poczcie czy w sklepach papierniczych. Głowy aniołków i świątecznych putt wycinano również ze świątecznych kartek. Po wycięciu twarzy putta doklejano do jego tylniej strony złożoną w harmonijkę kolorową krepinę w wybranej długości: krótkiej bądź dłuższej. Elementy skrzydeł aniołka często ozdabiano również brokatem ze szklanego pyłku. W jaki sposób?

Ręcznie dekorowane szklanym pyłem bombki i ozdoby choinkowe

Zasada, że nic nie powinno się marnować, ma również swoje uzasadnienie we własnoręcznie robionych ozdobach choinkowych. Delikatne bombki, choć piękne i urokliwe, były i są niezwykle delikatne. Stąd ich żywotność często nie była długa. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnym materiałem do samodzielnego zdobienia prostych, jednobarwnych bombek, kart świątecznych czy ogólnie ozdób choinkowych ręcznie robionych, był migotliwy pyłek z potłuczonej w drobny pył bombki. Zamiast więc rozpaczać nad rozbitą ozdobą choinkową, rozdrabniano potłuczone szkiełka młotkiem przez serwetkę i tym samym przekuwano stratę w praktyczny i niezwykle dekoracyjny materiał do dalszej obróbki. W jaki sposób dekorowano ręcznie ozdoby choinkowe z użyciem szklanego pyłu? Początkowo przygotowywano ekologiczny klej szybkoschnący z mieszaniny... mąki i niewielkiej ilości wody. Następnie nanoszono gęsty klej zapałką na wybraną partię bombki lub kartki świątecznej i posypywano całość szklanym pyłem z bombki. Efekt końcowy ręcznie robionej ozdoby przypominał lśniącą pierzynkę śniegu.

ZRÓB TO SAM: bombka decoupage z brokatem!

 

Ręcznie robione ozdoby choinkowe czyli urok ciastka z dziurką

Świąteczne pierniczki czy kruche ciastka z dziurką to znakomity motyw przewodni dla ręcznie robionych ozdób choinkowych. Kolorowe lukry i barwne posypki spożywcze do ciast dają pełne pole do popisu naszej wyobraźni.  Kształty ciasteczek stanowiących ręcznie robioną ozdobę choinkową mogą być najróżniejsze: od popularnych w święta motywów gwiazdek, poprzez choinki, serduszka na domkach skończywszy. Grunt, aby cistko było wystarczająco twarde, by móc zawisnąć na choince przynajmniej przez czas Wigilii!

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Patrycja Malitka, Konrad Kalbarczyk, Piotr Mastalerz, Photos.com, Materiały prasowe firm, Mat. prasowe North & South Home, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY