Proponujemy kilka metod na efektowne pisanki. Malowanie jajek wielkanocnych może być kreatywnym zajęciem. Zobaczcie, jak można w prosty sposób zrobić pisanki. Własoręcznie udekorowane jajka na Wielkanoc pewno sprawią większą radość niż kupione w sklepie dekoracje.

Malowanie jajek we wzory natury

Niekonwencjonalnym pomysłem na malowanie jajek wielkanocnych w efektowne wzory, jest użycie roślinnych „szablonów”. Szukamy niewielkich listków o ładnym pokroju. Do ugotowanych na twardo jajek przyklejamy je klejem roślinnym, a jajko szczelnie owijamy np. skarpetką. Tak przygotowane jajko wkładamy do barwnika. Gdy zafarbuje na żądany odcień, skarpetkę i listek usuwamy. Prosty sposób dekorowania jajek, uda się nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych.

Dekorowanie jajek na Wielkanoc: oklejanie konfetti

Nie masz pomysłu jak efektownie ozdobić jajka wielkanocne, szukasz pomysły na pisanki? Przygotuj naturalny klej z mąki i wody. Ugotowane na twardo jajko zamocz w kleju, a potem obtocz w konfetti, które wsyp do głębokiej miseczki. Gdy jajko wyschnie, będzie miało nie tylko ciekawą fakturę, ale też zachwyci wielobarwnością.

Jak zrobić pisanki: faktury i wzory tekstylne

Jajka wielkanocne można ozdobić fragmentami tkanin, pasmanteryjnych ozdób, wstążek. Ugotowane na twardo jajka (lub wydmuszki, które w tym wypadku mogą być lepsze) smarujemy klejem roślinnym i oklejamy np. kawałkami cieniutkiej organzy czy bastystu w pastelowych kolorach. Połączenia tkanin maskujemy wykończeniem z pasmanteryjnych taśm, wstążek. Aby te dekoracje utrzymały się nanaszych pisankach – używamy kleju typu kropelka. Ze względu na chemiczny skład – lepiej użyć wydmuszek.

Pisanki pięknie opakowane

Jajka na Wielkanoc można też ufarbować, a następnie „opakować” w koła wycięte z białej organzy i przewiązać satynową wstążeczką. Takie pisanki efektownie prezentują się na stole. Dekoracja jest nie tylko ekologiczna, ale też wielokrotnego użytku.