Magia świąt w mieszkaniu: ozdoby na Boże Narodzenie

By w pełni poczuć magię świąt, udekoruj mieszkanie z rozmachem i fantazją. Niech wszystkie ozdoby świąteczne podkreślają nastrój jedyny w swoim rodzaju, niech choinka i girlandy pachną lasem, lampki i świece lśnią jak gwiazdy, a stół pięknie nakryty zaprasza do rodzinnego spotkania.

świąteczne ozdoby w mieszkaniu
Ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim
szklane kule świąteczne dekoracje
pomysłowa drabinka
świecące gwiazdy

Nie wiadomo, kiedy minął jeszcze jeden rok. Znowu czekamy na święta, obmyślamy prezenty, menu i dekoracje bożonarodzeniowe. Pragniemy, by nasze Boże Narodzenie było zgodne z tradycją, ale inne niż rok czy dwa lata temu. Z kuchnią jest prosta sprawa. Tradycji musi stać się zadość. Za to w dekoracjach świątecznych pozwalamy sobie na luz. Co się komu podoba.

Ozdoby świąteczne w mieszkaniu

Dla tych co nie lubią nadmiaru – najważniejsza jest duża pachnąca choinka i świąteczny akcent w każdym pomieszczeniu. Ale innych zachwyca przepych. W święta więcej wolno. Nawet nieco jarmarczny blichtr wygląda fantastycznie w dekoracjach świątecznych! Ważne jest, by dekoracje bożonarodzeniowe miały ten sam charakter w całym domu oraz były dobrane do stylu i kolorystyki wnętrza. Konsekwencja w stosowaniu ozdób świątecznych zawsze daje dobry efekt. Jeśli masz mieszkanie urządzone w tradycyjnym mieszczańskim stylu, ze starymi ciemnymi meblami, ciężkimi tkaninami, możesz zastosować złoto w dekoracjach świątecznych we wszystkich przejawach. Taki wystrój na Boże Narodzenie wyda się lżejszy i jaśniejszy, gdy rozświetli się go złotymi bombkami, świecznikami, stroikami. W tym wnętrzu równie dobrze będą wyglądać dekoracje świąteczne zapożyczone z tradycji anglosaskiej, czyli czerwień z zielenią. Girlandy, stroiki i wieńce z jedliny ustrojone wstążkami w szkocką kratę, motywy ostrokrzewu, poinsecje stworzą niezapomniany nastrój świąt w mieszkaniu. W białych wnętrzach, tak lubianych przez nas, wspólną nutą dla wszystkich dekoracji świątecznych może być jeden kolor, który przełamie biel. Czerwień, głęboki fiolet, ciemna zieleń, granat - w połączeniu ze srebrem lub złotem uczynią twoje mieszkanie wyjątkowym. Jednym z ważniejszych elementów świątecznych dekoracji jest oświetlenie. Migoczące płomyki świec, tealighty rozświetlające szklane lampiony, łańcuchy świetlne upięte w girlandy lub zwieszające się kaskadą dodadzą magii każdemu wnętrzu. Warto mieć zestaw ozdób, które pozwolą co roku stworzyć inną dekorację. Co jakiś czas dobrze coś dokupić, by kolekcja się rozrastała. Podstawą mogą być wianki i girlandy (białe, srebrne lub zielone), do których dokładasz coraz to inne bombki i lampki. Kolory możesz mieszać albo utrzymać swoje kompozycje jednobarwne.

Wideo: jak zrobić sroiki świąteczne

 

Ubieranie choinki: ozdoby świąteczne

Zawczasu sprawdź działanie lampek. Może z jednego sznura, dla odmiany, uformujesz gwiazdę albo świetlną kulę w dużym słoju? Ubierając choinkę, postępuj konsekwentnie, decydując się np. na trzy kolory ozdób, tę samą wstążeczkę do zawieszek czy jeden materiał (drewno, metal, słomkę, włóczkę). Łącz miejsca, zaskakuj. Połóż przy choince poduchy, postaw sanki – stwórz kącik do wypoczynku lub czytania bajek dzieciom. Identyczną choinkę zaaranżuj na tarasie. Świąteczny nastrój będzie ci towarzyszyć na każdym kroku. Choinkę postaw w takim miejscu, by można było ją podziwiać z każdej strony, a nawet przy niej usiąść. Jeśli dekorujesz choinkę na ganku, tarasie, balkonie, użyj światełek i zabawek odpornych na wodę oraz mróz. Postaw obok siebie dwa, trzy drzewka, a uzyskasz efekt minilasu. Posyp je sztucznym śniegiem – będzie bajkowo! Nieużywane drzwi, zakątek tarasu… Każde miejsce zasługuje na świąteczną dekorację. Na klamce lub haku możesz powiesić łyżwy, gałązki, świąteczne ozdoby. Połóż poniżej kilka bombek.

Dekoracja wigilijnego stołu: świąteczne nakrycie

Jeśli organizujesz w tym roku Wigilię, zapraszasz najbliższych na obiad albo po prostu marzą ci się ładne święta, już teraz pomyśl o dekoracji domu. W pierwszej kolejności skup się na stole. Przejrzyj naczynia. Pomyśl, jak je połączyć, gdy nie masz dużego kompletu. Wymieszać ze sobą talerze czy na przemian ustawić obok siebie jednokolorowe zestawy? Wzbogać aranżację świątecznego stołu o szkło, eleganckie serwetki, naczynia z metalu. Podążaj za światowym trendem – ozdób stół dekoracjami wprost z choinki. Zaprezentuj bombki na paterach, bombonierach, wiankach. Niech przypominają, że mamy święta. Migotać, połyskiwać, świecić powinien nie tylko salon z choinką, lecz także cały dom i jego najbliższe otoczenie.

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Konrad Kalbarczyk, Mat. prasowe North & South Home, Serwis prasowy firmy, Jakub Pajewski, GREEN CANOE STUDIO, Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY