Moda na folklor wróciła niedawno, ludowość swoimi pomysłami zauroczyły nas bardzo szybko. Dekoracje wnętrz z rozmaitymi wycinankami, wykonane z kolorowego papieru, motywy geometryczne i kwiatowe, tasiemki, delikatne firaneczki i tęcze barw zauroczyły nas tak bardzo, że z chęcią wprowadzamy folklor do naszych domów i wnętrz nawet dużych miast. Ludowość stała się kultowa i modna.

Inspiracje na folkowe dekoracje domów i ołtarzy znaleźliśmy w samym sercu Łowiczu, w uroczysty dzień Bożego Ciała. To tutaj są najpiękniej ozdobione ołtarze w tym uroczystym dniu, zawsze zaprezentowane są cztery, symbolizując cztery strony świata.

Łowicz i Boże Ciało: barwna parada kwiatów, wzorów i rękodzieła

Jeśli Boże Ciało to tylko w Łowiczu - tu orszak nabiera charakteru parady. Święto stało się „barwną paradą” jak to określił w latach 30. Maynard Owen Williams w jednym z numerów „National Geographic”. Tęczowe kolory prezentują się w ludowych strojach łowickich, w haftowanych dekoracjach, zdobieniach ołtarzy i domów. Procesja Bożego Ciała w Łowiczu jest dosłownie jak łan kwitnących maków.

Ludowość i folklor: nasze inspiracje, Boże Ciało

Łowickie święto Bożego Ciała jest okazją do pokazania sztuki regionu. W tym dniu na straganach, ustawionych przez artystów ludowych, można obejrzeć nie tylko barwne stroje ludowe – białe, haftowane w kwietne wzory bluzki i koszule, spódnice, wykończone wstęgami, haftowanymi w kwiaty, ale także słynne łowickie wycinanki, z motywami wesela lub zabawy oraz ażurowe, okrągłe „gwiozdy” z motywami roślin i ptaków, ceramikę, wyroby z drewna.

Folkowe dekoracje ołtarzy i domów: inspiracje z samego Łowicza

Na ołtarzach łowickich na Boże Ciało królują kolorowe wstęgi, kwiaty, zioła i wianki. Ołtarze, zgodnie z tradycją, stroi się gałązkami brzozy, których kawałki wierni zabierają ze sobą na pamiątkę. Dawniej wierzono, że gałązka z takiego ołtarza płoszy czarownice i zapewnia zdrowie, wetknięta w strzechę chroni przed pożarem, a pozostawiona w kątach stodoły odstrasza szkodniki i zapewnia zachowanie zbiorów.

Przy ołtarzu ustawia się kosze pełne kwiatów: peonii, róż, przewiązany najczęściej czerwoną wstążką. Przed każdym ołtarzem znajduje się barwny kobierzec kwiatów oraz tkanina dekoracyjna. Wszelkie tkaniny ozdobione są ludowymi kolorowymi pasami, o zdecydowanych kolorach: dominują pomarańcze, czerwienie, zieleń.

Czarodziejska moc wianków. W dniu Bożego Ciała wianki muszą być wyjątkowo piękne i ludowo ozdobione, są one główną ozdobą ołtarzy, gałązki i kwiaty mają wyjątkową, magiczną siłę święceń.

Do wicia wianków używa się wielu kwiatów, najczęściej drobnych, liliowych, różowych i białych. Bukiety i wianki, z kwiatów i ziół zawiesić można nad oknem lub drzwiami. Świetnie wyglądają w scenerii drewnianej chaty ludowej. Bukiety i wianki z ziół zawieszano nad oknami, nad drzwiami, w dawnych ludowych wierzeniach miały zapobiegać burzom, piorunom, gradom. W ludowych dekoracjach spotkać możemy ozdoby, wykonane ze słomy.

Trasa procesji usłana jest płatkami kwiatów, a okna i balkony domów ozdabiane świętymi wizerunkami i kwiatami.
Bajeczną scenerię ludowych dekoracji ołtarzy na Boże Ciało zobaczysz między innymi w Łowiczu.