Lampki choinkowe towarzyszą nam już od stuleci w czasie świąt Bożego Narodzenia. Piękne - ale dość niebezpiecznie - były świeczki, które jeszcze sto lat temu zapalano na choinkach. Żywe światło radośnie migotało w nocy, ale niestety, taka ozdoba choinki wymagała czujności i uważności, aby święta nie skończyły się pożarem. Dziś mamy ogromny wybór lampek choinkowych. Nadają się do stosowania we wnętrzu, jak i na zewnątrz, przykładowo lampki choinkowe będą ładną świąteczną ozdobą balkonu, tarasu i ogrodu.

Lampki choinkowe: wybierz bezpieczne

Dziś lampki choinkowe są bezpieczne i stanowią piękną ozdobę świąt. Do wyboru mamy lampki choinkowe jednokolorowe lub wielokolorowe, jednak to, które z nich powiesimy na choince zależy wyłącznie od naszych upodobań. Lampki choinkowe czasem dopasowuje się kolorystycznie do bombek na choince lub wystroju mieszkania. Ważne, abyśmy przed zakupem lampek choinkowych zwrócili uwagę, czy mają odpowiednie atesty (oznakowane na opakowaniu).

Lampki choinkowe LED

Ciekawe są lampki choinkowe z diodami LED (light emitting diode), które świecą światłem ciepłym, są trwałe i energooszczędne. Te lampki choinkowe mogą mieć ciekawy kształt (np. w formie nitek), co będzie dodatkową świąteczną ozdobą naszego drzewka. Mogą też wyglądać jak klasyczne lampki choinkowe, ale zamiast żarówek będą w nich umieszczone diody LED.

Należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach zakładania lampek choinkowych: zakładamy je zawsze od góry i na nie ubranej jeszcze choince. Zakładając lampki choinkowe od dołu drzewka, ryzykujemy duże zagęszczenie światełek na dole, a bardzo małe na górze.

Lampki choinkowe mogą być dodatkowym elementem świątecznego wystroju wnętrza i możemy je wykorzystać nie tylko na choince. Ładnie będą wyglądały powieszone jako girlanda nad kominkiem, przyczepione do framug drzwi albo dookoła okiennej ramy. Bożonarodzeniowy wystrój zależy wyłącznie od naszej pomysłowości.

Lampki choinkowe nie tylko na choinkę

Lampki choinkowe bardzo ładnie będą się prezentowały również na zewnątrz - na choince przed domem, na poręczy balkonu, albo na brzegach dachu. Musimy jednak pamiętać, że planując takie dekoracje świąteczne powinniśmy używać wyłącznie lampek przeznaczonych na zewnątrz i tak właśnie opisanych przez producenta. Mają one bowiem inną konstrukcję niż wewnętrzne lampki choinkowe, często też żarówki w nich zalane są izolacją.