Wielkanoc to okres, który niezmiennie kojarzy nam się z wiosną i świątecznymi dekoracjami. Jednym z najważniejszych symboli świątecznych, a zarazem świetną dekoracją są pisanki. To one znajdują się w koszyczku ze święconką, ozdabiają wielkanocny stół i są głównym elementem świątecznych dekoracji. Mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów na proste i łatwe dekorowanie pisanek!

Pisanki kolorowane barwnikiem

Kolorowe barwniki do jajek możemy przygotować samodzielnie w tradycyjny sposób, zbierając łupiny cebuli, w których następnie gotujemy jajka, lub skorzystać z gotowych barwników spożywczych. Jeśli chcemy przygotować tradycyjną święconkę warto skorzystać z naturalnego barwnika jakim są łupiny cebuli. Gotując jajka w dużej garści łupin od 5 do 10 minut nasze pisanki będą miały jednolity kolor i doskonale zaprezentują się na tle białej, koronkowej serwety włożonej do wiklinowego koszyczka. Z kolei jeśli chcemy do wielkanocnego koszyczka włożyć kolorowe pisanki najlepiej skorzystać z barwników spożywczych, które rozrabiamy z wodą. Następnie w przygotowanym roztworze zanurzamy jajko na ok. 5 minut i mamy gotową pisankę. Warto pamiętać, że im dłuższy czas zanurzenia w barwniku, tym intensywniejszy będzie kolor jajka. Nie musimy zanurzać całego jajka w barwniku, a jedynie jego połowę lub 1/3. W ten sposób stworzymy ciekawe i oryginalne pisanki.

Pisanki malowane farbą

Pisanki możemy wyczarować w kilka chwil przy pomocy farby plakatowej. Jajka malujemy farbkami przy pomocy pędzla lub możemy użyć do tego gumki umoczonej w farbie, dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskamy efekt stemplowania.

Jajka wielkanocne bogato zdobione

Kolejnym sposobem na ozdabianie jajek wielkanocnych jest posmarowanie ich klejem i opsypanie koralikani i cekinami, przewiązanie nićmi, tasiemkami, kolorowymi piórkami lub po prostu bibułą. Tak przygotowane pisanki z pewnością zwrócą uwagę jako główna dekoracja świątecznego koszyczka.

Pisanki w stylu ombre

Modne cieniowania w stylu ombre widzieliśmy już na włosach i paznokciach. Teraz przyszedł czas na pisanki w stylu ombre. Do ich przygotowania potrzebne nam będą jajka, kubeczek napełniony wodą i różnokolorowe lakiery. Do kubka z wodą wlewamy po kilka kropel lakierów do paznokci, wybór kolorów zależy wyłącznie od nas, a następnie zanurzamy w nim jajko. Po chwili wyciągamy je i mamy gotową pisankę w oryginalne wzory. Warto pamiętać, że może ona pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną.