Urządzamy » Salon » Dekoracje świąteczne » Jaką kupić choinkę na święta. Choinka żywa czy sztuczna? Jaką wybrać choinkę?

Jaką kupić choinkę na święta. Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka na Boże Narodzenie
Ozdoby świąteczne nie mogą się obejść bez choinki. Nadchodzą święta, a my znów zastanawiamy się: choinka prawdziwa czy sztuczna, coroczny wydatek czy jednorazowy zakup, jaką kupić choinkę w tym roku? A im dalej w las, tym więcej pytań. Nasze wademekum odpowiada na wszystkie pytania, by wybrać najlepszą choinkę. Choinka żywa to zapach i nastrój świąt, choinka sztuczna, designerska to pomysłowa dekoracja świąteczna do małych mieszkań.
Przeczytaj też

Z wigilią Bożego Narodzenia kojarzy nam się najczęściej karp, Św. Mikołaj i... zapach choinki. Zobacz co powinieneś wiedzieć nim kupisz świąteczne drzewko. Wybierając ozdoby świąteczne, myślimy także o choince. Jaką kupić choinkę na święta. Która choinka na Boże Narodzenie będzie lepsza: cięta, z korzeniami,czy choinka sztuczna, a może własnoręcznie wykonana z surowców wtórnych? Poznaj wady i zalety każdej choinki.

Święta: choinka naturalna z korzeniami

Choinka żywa to piękny zapach w mieszkaniu i urok świąt. Zalety choinki: żywe drzewka pięknie pachną i to chyba najpiękniejszy zapach świąt. Wprowadzając przyjemną świąteczną atmosferę w domu. Gdy mają dostęp do wody, produkują tlen. Choinka w donicy, podlewana, postoi dłużej niż cięta. Po świętach można choinki naturalne wystawić na balkon (choinka nie powinna stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni), a na wiosnę przesadzić do ogródka.

Wady choinki: choinka w donicy to spory jednorazowy wydatek (kosztuje więcej niż cięta). Jest też dość ciężka. Trzeba pamiętać o  regularnym podlewaniu choinki w mieszkaniu. By przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego (igieł nie gubi tylko jodła kaukaska), należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18°C.

Dobra rada: Jeżeli zamierzasz posadzić choinki po sezonie, najlepiej kup choinkę w szkółce lub dokładnie obejrzyj. Zwróć uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała (lub choinka z niej nie wypada) - niektóre choinki mają zbyt mocno przycięte korzenie, więc mogą się nie przyjąć w gruncie.

Jaką kupić choinkę: choinka naturalnie cięta

Zalety choinki: Wbrew stereotypom wycinka iglaków nie wiąże się z niszczeniem lasu - choinki cięte pochodzą z plantacji (rosną często na nieużytkach) lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Ponadto utylizacja choinek nie szkodzi, a wręcz służy środowisku (m.in. drzewko szybko się rozkłada, użyźnia glebę). Choinki cięte są lżejsze i tańsze niż doniczkowe.

Wady choinki: Cięta choinka gubi igły szybciej niż ukorzeniona. By spowolnić ten proces, należy ją podlewać - czyli zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę. Najlepiej także z regulowanym uchwytem pnia - wysychając, drzewko zmniejsza objętość.  Maluchy muszą uważać na ostre igły.

Dobra rada: Aby skuteczniej przedłużyć świeżość ciętej choinki, ustaw ją z dala od grzejnika, w wiadrze (donicy) z piaskiem. Podlewaj. Jeśli mieszkasz w pobliżu zoo, po świętach zanieś tam jeszcze nieuschnięty iglak. Zwierzęta bardzo sobie cenią zwłaszcza smak jodły.

Święta: choinka sztuczna

Zalety choinki: Zakup ekonomiczny - wydajesz raz, choinka służy latami. W dodatku się nie osypuje. Dobrej jakości sztuczna choinka jest puszysta, cieniowana (naturalny efekt), o zgrabnym pokroju (rzadkość u żywego drzewka). Sztuczna choinka może mieć dowolny rozmiar i kolor, więc łatwo ją dopasować do świątecznej dekoracji wnętrza.

Wady choinki: Produkcja i utylizacja (rozkład trwa nawet 400 lat) sztucznych choinek degradują środowisko. Igły mogą zaszkodzić dziecku lub zwierzęciu, jeżeli je połknie. Trzeba mieć miejsce (piwnica, pawlacz) na przechowanie choinki.

Dobra rada: Zrezygnuj z dekorowania tej choinki sztucznym śniegiem – już go nie usuniesz, a on będzie się kruszył i może żółknąć. Choinka straci na atrakcyjności.

Święta: choinka dizajnerska

Zalety choinki: Niestandardowa i niepowtarzalna - czyli choinka kupiona bądź wykonana samodzielnie - zaskakuje we wnętrzu i nadaje mu charakter. Drzewko z ekologicznych, nadających się do przetworzenia materiałów (m.in. drewno, tektura, metal) służy środowisku. Ponadto takie choinki nadają się do małych mieszkań, są symbolicznym elementem świąt.

POMYSŁ NA CHOINKĘ: zrób to sam

 Wady choinki: Propozycja jeszcze mało popularna, więc w sklepach jest niewiele dizajnerskich drzewek - choinek do wyboru. Postaw raczej na własną wyobraźnię, jak wykonać taką choinkę. Nie dla tradycjonalistów.

Dobra rada: Zaproś dzieciaki do pomocy – będzie to dla całej rodziny dobra zabawa w wymyślanie dekoracji świątecznych, lekcja kreatywności i czas integracji. Jeśli masz wątpliwości co do swego talentu, spróbuj zrobić małą choinkę, np. do pokoju dziecięcego.

Jak kupić choinkę: wideo

Jak postępować z choinką w doniczce

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wodę z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc taką roślinę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania rośliny w mieszkaniu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.
Jeśli mamy pewność, że kupione drzewko nie było trzymane w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić je na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10°C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta. Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z rośliną najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych).
Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Zobacz również

a co wsadzic pod choinke?:) zastanawialiscie sie juz? zawsze mam problem z dziecmi ze strony mojego meza, chyba wyprubuje stronke listdomikolaja.pl :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Proponuję słownik ;)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Choinki sztuczne są o wiele lepsze, praktyczniejsze. Kupiłem swoją przez internet na e-choinki.pl i dobrze, że to zrobiłem. Bo choinka wygląda jak żywa i do tego nie będę musiał co roku kupować nowej. Mój znajomy kupował u nich choinkę i ona po kilku latach użytkowania ciągle wyglądała jak nowa. Myślę, że jest to zakup na wiele lat.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Witam, dla tych co nie mają czasu mogę polecić kupno przez internet www.choinkaonline.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Dekoracja okna na Boże Narodzenie. Świąteczna aranżacja okna
Dekoracja okna na Boże Narodzenie. Świąteczna aranżacja okna

Przystrajając dom na Boże Narodzenie, nie zapomnijmy o aranżacji okna. Dekoracja okna ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Zając wielkanocny: prosta instrukcja jak uszyć zająca wielkanocnego KROK PO KROKU
Masz już dość masowych dekoracji wielkanocnych na hipermarketową nutę? Sprawdź z nami jak uszyć zająca ...
Pachnące ozdoby świąteczne. Pomarańcze na święta: zrób to sam
Jak ozdobić pomarańcze goździkami na święta: zrób to sam. Robienie ozdób świątecznych jest miłe i ...
Łączniki i gniazdka w kuchni: wybieramy piękne i bezpieczne!
Estetyczne wykończenie kuchni sprawia, że codzienne obowiązki stają się mniej uciążliwe. Funkcjonalne łączniki i gniazdka ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14547 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...