Tradycyjna dekoracja stołu na Wigilię najlepiej będzie prezentować w typowych kolorach Bożego Narodzenia. Jako bazę połóżmy czerwony, satynowy obrus. Na nim zielony, kojarzący sie ze świerkiem, bieżnik. Trzecim kolorem w aranżacji wigilijnego stołu jest kolor biały w postaci zastawy.

Trzy kolory w dekoracji stołu na Wigilię

Biała, bez żadnych dodatkowych kolorowych dekorów, zastawa jest wyjątkowo piękna i świąteczna. Talerze, tak jak sztućce, ustawiamy w kolejności serwowania potraw. Pamiętajmy również o zwyczaju wigilijnym, by na stole było o jedno nakrycie więcej. Dopełnieniem dekoracji wigilijnego stołu będzie ułożenie świeżych gałęzi, na przykład ostrokrzewu, typowych dla świąt Bożego Narodzenia. Może to być luźna kompozycja, lub jeśli wolimy, w formie świątecznego wianka.

Na wigilijnym stole powinny też pojawić się serwetki, które możemy przyozdobić gotowymi świątecznymi stroikami. Świąteczną atmosferę w dekoracji stołu na Wigilię podkreślą także świeczniki. Dobrze, jeśli kształtem nawiążą do kształtu kieliszków z zastawy.  Pamiętajmy, że to wyjatkowa kolacja i niezależnie od tego ile osób zasiada przy wigilijnym stole, wszystko powinno być wyjątkowo starannie ułożone i zaaranżawane.