Gwiazda betlejemska. Jakie kolory ma gwiazda betlejemska?

2023-12-18 12:43

Gwiazda betlejemska w ostatnich latach stała się królową bożonarodzeniowych aranżacji. Najczęściej do świątecznych dekoracji wykorzystuje się czerwone gwiazdy betlejemskie. Ale dostępne są także inne kolory poinsecji. Poznaj różnorodność barw gwiazd betlejemskiej i dowiedz się, jak kupować rośliny.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Spis treści

  1. Jakie kolory ma gwiazda betlejemska?
  2. Gwiazda betlejemska - kolory
  3. Jak kupować gwiazdę betlejemską?
  4. Czym podlewać gwiazdę betlejemską? Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?

Jakie kolory ma gwiazda betlejemska?

To najchętniej wykorzystywana do bożonarodzeniowych dekoracji kwitnąca roślina doniczkowa. Każdego roku już od połowy listopada w sklepach wybierać można w bogatym asortymencie tej niezwykłej rośliny (największy wybór jest na przełomie listopada i grudnia). Najwięcej jest poinsecji o czerwonych kwiatach, ale kupić można również rośliny o kwiatach białych, różowych czy łososiowych. Spośród roślin kwitnących zimą gwiazda betlejemska ma najwięcej wcieleń i to sprawia, że można znaleźć odpowiednią odmianę pasującą właściwie do każdego stylu.

Zobacz zdjęcia: Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby kwitła jak najdłużej? 6 prostych zasad

Gwiazda betlejemska - kolory

Pierwsze poinsecje doniczkowe trafiły do mieszkań w latach 50. ubiegłego stulecia. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 różnych odmian gwiazdy betlejemskiej, a każdego roku pojawiają się nowe. Współcześnie uprawiane poinsecje poza wspólną nazwą nie mają wiele wspólnego z dziko rosnącymi w Ameryce Środkowej, które osiągają wysokość do pięciu metrów.

W sprzedaży najczęściej spotykana jest klasycznie czerwona gwiazda betlejemska, w doniczkach o średnicy 11-13 cm. Dostępne są również filigranowe wersje mini, odmiany z bujnymi liśćmi czy z imponującą wysoką łodygą.

Paleta kolorów poinsecji obejmuje między innymi różne odcienie czerwieni, bieli, kremu, różu, brzoskwiniowego i łososiowego. Ponadto istnieje wiele odmian dwukolorowych z ciekawymi wzorami, marmurkowymi czy cętkowanymi przykwiatkami. Te ostatnie pojawiają się z resztą pod różną postacią. Można spotkać gładkie, pofałdowane, zaokrąglone, aż wreszcie spiczaste i karbowane.

Jak kupować gwiazdę betlejemską?

Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, należy kupić roślinę zdrową, wysokiej jakości, a potem odpowiednio ja pielęgnować. Oto krótki poradnik zakupu gwiazdy betlejemskiej:

1. Sprawdź  stan liści. Liście powinny być pełne, rozłożyste, bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń. Prosty test pokaże, czy liście są we właściwej kondycji. Jeśli lekki strumień wody z kranu skierowany na bok doniczki powoduje opadanie liści, to znak, że lepiej nie kupować rośliny.

2. Sprawdź stan pąków kwiatowych. Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.

3. Sprawdź, gdzie stoi roślina. Omijaj z daleka poinsecje, które w punkcie sprzedaży były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej rośliny.

4. Sprawdź ziemię w doniczce. Dla kondycji poinsecji niezwykle ważne jest podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenie. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna, a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwwskazań do jej zakupu.

5. Sprawdź stan korzeni. Aby w pełni przekonać się o dobrej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.

6. Zabezpiecz roślinę na czas transportu do domu. Aby wybrana poinsecja dotarła do domu w dobrym stanie, należy ją w punkcie sprzedaży starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby roślina odniosła trwałe uszkodzenia.

Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

Czym podlewać gwiazdę betlejemską? Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?