Domek z piernika. Jak go ozdobić w stylu retro, skandynawskim, glamour?

Domek z piernika to wspaniała dekoracja domu na Boże Narodzenie albo piękny prezent mikołajkowy lub świąteczny. Dekorowanie domku z piernika może się też stać okazją do wspaniałej twórczej zabawy w gronie najbliższych. Podpowiadamy, jak go ozdobić w różnych stylach i jak aranżować we wnętrzu.

Domek z piernika. Jak go ozdobić?
Tradycyjny domek z piernika. Jak go ozdobić?
Domek z piernika. Jak go ozdobić w stylu skandynawskim?
Domek z piernika. Jak go ozdobić w stylu retro, skandynawskim, glamour?
Domek z piernika. Jak go ozdobić w stylu retro, skandynawskim, glamour?

Domek z piernika ma w sobie wielki potencjał kreowania ciepłego, prawdziwie świątecznego nastroju. Za sprawą samego tylko zapachu wypełnia pomieszczenie – salon, jadalnię czy kuchnię – atmosferą Bożego Narodzenia. U dorosłych budzi skojarzenia z beztroskim dzieciństwem, przypomina o pieczeniu pod okiem mamy czy babci pierniczków na stół i na choinkę. Piernikowe chatki nie były wtedy jeszcze w Polsce tak popularne jak obecnie. Z perspektywy dzieci z kolei współtworzy magię świąt, czyli najbardziej niezwykłego, niecodziennego, fascynującego okresu w roku.

.. Dekorowanie pierników lukrem. 15 POMYSŁÓW na wzory z lukru

Niektórym jednak domek z piernika kojarzy się z kiczem. Wszystko za sprawą często spotykanych przesadnych zdobień. Piernikowa chatka nie musi być jednak pozbawiona smaku… estetycznego! W rezultacie domek z piernika w aranżacji wnętrza sprawdzi się nie tylko tam, gdzie ton życiu domowemu nadają dzieci. Cała rzecz w odpowiedniej dekoracji.

Tradycyjny domek z piernika – jak go udekorować?

Tradycyjny domek z piernika, taki o kształtach wiejskiej chatki, dekorujemy łakociami – różnokolorowymi landrynkami, drażami, cukrowymi laskami czy gwiazdkami, które przyklejamy do lukru nakładanego wyrazistymi, grubymi pasmami. Nie staramy się imitować architektury, eksponujmy raczej obfitość wielobarwnych słodkości. W święta powinien zając honorowe miejsce na stole – ale nie po to, by stał niewzruszenie. Trzeba go po prostu zjeść!

 

Domek z piernika w stylu retro

Domek z piernika w stylu retro przypomina model architektoniczny – niekoniecznie chatki zresztą, może to być też stylizowany zameczek. Z kolorowego lukru i fantazyjnych cukrowych ozdób spożywczych wykonuje się charakterystyczne dla prawdziwych domów detale – od kamieni w podmurówce, przez dekoracyjne obramowania okien i drzwi, po gzyms i rysunek dachówki. Na jego ścianach znaleźć się mogą także iście XIX-wieczne szlaczki i esy-floresy. Starannie wykonany, stanie się bez wątpienia największą ozdobą świątecznej jadalni.

Domek z piernika w stylu skandynawskim

Domek z piernika w stylu skandynawskim cechuje prostota – zarówno bryły, jak i dekoracji. Za całą dekorację wystarczyć tu może biały lukrowy kontur, podkreślający kształty piernikowej chatki. Gotowy domek świetnie się zaprezentuje otoczony „ogrodem” z gałązek roślin zimozielonych. Można sięgnąć po iglaki (poza cisem – jest trujący), jemiołę (ale bez owoców!) lub mahonię (nie mylić z trującym ostrokrzewem).

.. Jak ubrać choinkę w stylu skandynawskim? [WIDEO]

Domek z piernika w stylu glamour

Domek z piernika w stylu glamour musi mieć kształty wykwintnie proste lub przeciwnie, bajecznie dekoracyjne – byle nie rustykalne. Nie obędzie się bez połyskliwych, metalicznych ozdób spożywczych – jak perełki czy posypka w kolorach złota i srebra. W wersji de luxe można sięgnąć po płatki złota spożywczego. Innych barw nie wprowadzajmy – nieodzowna biel lukru, złoto i srebro stworzą naprawdę elegancką kompozycję.

Domek z piernika w stylu nowoczesnym

To prawdziwe wyzwanie! Domek z piernika w stylu nowoczesnym może naśladować kształtami modernistyczne wille – przede wszystkim z płaskim dachem, dużymi tarasami, ogromnymi przeszkleniami. Szyby w takim domku zrobimy z potłuczonych landrynek wsypanych w otwory wycięte w piernikowej ścianie jeszcze przed pieczeniem – cukierki roztopią się, tworząc półprzezroczyste barwne „szkiełko”. Aby utrzymać nowoczesny charakter takiego domku, zachowajmy ścisłą dyscyplinę barwną (kilka odcieni jednego koloru zdobień, np. niebieskiego lub zielonego) i prawdziwie modernistyczny umiar w dekoracji – raczej geometrycznej lub abstrakcyjnej. Gotowe dzieło sztuki stanie się wielką ozdobą przestrzeni dziennej.

Domek z piernika w stylu rustykalnym

Klasyczny w kształtach domek z piernika warto udekorować lukrem i barwną posypką tak, by upodobnić go do wiejskiej chaty lub podmiejskiego domku – pod strzechą albo pod dachówką, z drzwiami z szerokich desek i ze szprosami oknach z okiennicami. Do wejścia niech prowadzi esowata ścieżynka, obsadzona cukrowymi choinkami.

Obejrzyj też galerie pierników dekorowanych lukrem. Zainspiruj się!

Ocena: 5
opracowanie:: Redakcja Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY