Kto z nas nie zna z dzieciństwa kalendarza adwentowego? Kolorowego, płaskiego pudełka z Mikołajem albo choinką  i 24 okienkami, za którymi kryją się małe czekoladki? Codziennie, z ciekawością, otwieraliśmy nowe okienko, sprawdzając  jej kształt. Jednak wszystkie kalendarze adwentowe kupowane w sklepach są do siebie podobne, żeby nie powiedzieć identyczne. I wszystkie umieszczone w nich czekoladki smakują dokładnie tak samo. Może więc pokusić się o samodzielne przygotowanie kalendarza adwentowego, który sprawi radość i będzie wyjątkową ozdobą świąteczną? Nie tylko dla dzieci, ale może też dla tych trochę większych? Prezencikami zamiast czekoladek może być mnóstwo różnych drobiazgów. Przygotowując kalendarz samodzielnie, możemy zrobić go w dowolnej formie. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Zobaczcie kilka pomysłów DIY, czyli jak wykonać kalendarz adwentowy?

Jak przygotować samodzielnie kalendarz adwentowy?

Do przygotowania kalendarza adwentowego nie potrzebujemy drogich akcesoriów. Czasem wystarczy tylko zwykły, metalowy wieszak oraz kilka ładnych torebek i bibułek, puszki po przetworach, rama do oprawienia zdjęcia, ładne pudełko po zestawie kosmetyków, kolorowe papiloty do pieczenia muffinów czy  przezroczyste pojemniki z tworzywa. Większość elementów możemy gromadzić przez cały rok lub kupić w specjalistycznym sklepie dla hobbystów.  
•    Kalendarz adwentowy z drewnianego lub metalowego wieszaka – prosta forma, niska cena wykonania, a ile zabawy podczas przygotowania takiego kalendarza! Tak naprawdę koszt takiego kalendarza adwentowego zależy od umieszczonych w nim prezencików. Wieszak zawsze dostajemy w pralni, a torebki, bibułki, sznurki i wstążki możemy zbierać przez cały rok. Montując kalendarz adwentowy pamiętajmy tylko o zróżnicowaniu długości sznureczków – na wieszaku muszą się zmieścić aż 24 paczuszki - i o odpowiednim rozmieszczeniu pod względem ciężaru. Na szczęście prezenty nie muszą być umieszczone w kolejności!
•    Kalendarz adwentowy z ramy na zdjęcia – w ramie umieszczamy tło z dosyć sztywnego kartonu z otworami na poszczególne prezenciki. Najlepiej jeśli będą to prostokąty lub kwadraty, w których umieścimy mini pudełeczka. Porozmieszczajmy je tak, by nie były ułożone w kolejności. Największe powinno być oczywiście na 24 grudnia, umieszczone w miarę centralnie.
•    Kalendarz adwentowy jako puzzle. Może to być zdjęcie czegoś co właściciel kalendarza dostanie pod choinkę lub symbol miasta, do którego dostanie bilet. Kartka lub zdjęcie powinno być umieszczone „plecami” do przodu i podzielone na symetryczne fragmenty, tak by odkryciu element pasował znowu do całości. Numery poszczególnych puzzli nie powinny ze sobą sąsiadować – wtedy odkryte fragmenty nie pozwolą szybko zorientować się co przedstawiają.
•    Kalendarz adwentowy z plastikowych, przezroczystych pojemników – warto zbierać mini pojemniki po zabawkach z loterii lub po prostu opakowania, opakowania po słodyczach lub po akcesoriach papierniczych. Pojemniki są przezroczyste, prezenciki wymagają więc ładnego opakowania w kolorowa bibułę lub folię.
•    Kalendarz adwentowy w pudełku po zestawie kosmetyków – pudełko powinno być na tyle duże, żeby zmieściły się w nim 24 papilotki na muffiny. W każdej z nich umieścimy czekoladkę, egzotyczny orzech – mamy wiele odmian do wyboru, truflę (w kilku różnych smakach) lub praliny. Jest to przykład typowej zawartości kalendarza adwentowego w nietypowej formie.

Czytaj też: pakujemy prezenty pod choinkę

Co może być  prezentem w kalendarzu adwentowym?

Prezenciki ukryte w kalendarzu adwentowym zależą od naszej wyobraźni.  Mogą to być oczywiście słodycze, ale dobrych pomysłów jest trochę więcej. To jest tylko kilka propozycji:
•    tradycyjne czekoladki lub praliny - dla wielbiciela słodyczy
•    zdrowe przekąski egzotyczne - orzechy, daktyle dla osoby dbającej o dietę – 24 grudnia... kokos!
•    egzotyczne przyprawy dla domowego szefa kuchni
•    bilet na ulubioną sztukę teatralną – w każdym okienku odkrywane jest nazwisko innego aktora, 24 grudnia bilety do teatru - lub bilet na koncert muzyczny
•    drobne elementy biżuterii: koraliki do złożenia bransoletki albo naszyjnika – dla żony lub dziewczyny
•    puzzle z symbolem  lub zdjęciem miasta do którego będzie bilet pod choinką
•    kolekcja mini miniaturowych kaktusów i sukulentów – dla młodego ogrodnika lub ogrodniczki - mamy pewność, że nie zwiędną
•    akcesoria do włosów dla dziewczynki – spinki, gumki, wstążki

Czytaj też: jak zrobić wieniec adwentowy