Pierniki należą do najpopularniejszych świątecznych wypieków. Obowiązkowo muszą pojawić się na świątecznym stole, a coraz częściej są również ozdobą na choinkowym drzewku. Upieczenie idealnych pierników na święta wcale nie jest trudnym zadaniem, ale ich udekorowanie to spore wyzwanie! Podpowiadamy jak zrobić lukier do dekoracji pierników.

Świąteczne wypieki: dekorowanie pierników lukrem

Najpopularniejszą metodą ozdabiania świątecznych pierników jest lukier. W tradycyjnej formie pojawia się w kolorze białym, doskonale kontrastując z ciemnym ciastem. Jednak coraz częściej barwimy lukier, a ozdabianie pierników staje się prawdziwą sztuką. Do barwienia lukru możemy użyć barwnika w proszku, a dozując jego ilość sami ustalamy kolor lukru, który pojawi się na bożonarodzeniowych pierniczkach. Lukier na ciasteczkach możemy nałożyć za pomocą dekoratora z wymiennymi końcówkami, tworzącymi różne wzory, lub używając woreczka/koszulki na dokumenty z odciętym rogiem. Do pokrycia pierniczków możemy też użyć glazury czekoladowej, którą rozprowadzamy za pomocą pędzelka. Następnie na idealnie posmarowae cistko możemy posypać wiórki kokosowe, posypkę czy rozdrobnione migdały. Do zdobienia świątecznych pierniczków możemy też użyć gotowych produktów do dekoracji dostępnych w sklepach spożywczych. Zainspirujcie się naszą galerią. Znajdziecie w niej 15 POMYSŁÓW na dekorowanie pierników lukrem!

Jak zrobić lukier z białka i cukru do pierników

Białko z cukrem ucieramy na wolnych obrotach do momentu, w którym lukier nabierze śnieżnobiałego koloru. Ważne jest by mikser pracował na najwolniejszym biegu, przyspieszenie sprawi, że otrzymamy bezę. Utarty lukier powinien być jednolity, a cukier niewyczuwalny przy rozcieraniu palcami. Jeśli jest inaczej, trzeba popracować mikserem jeszcze przez kilka minut. Lepiej, gdy lukier jest dość gęsty, łatwo można wtedy pokrywać nim ciasto. Zbyt rzadki spływa z wypieków.

Jak zrobić lukier z cukru i wody do pierników

Gdy obawiasz się użyć surowego białka do przygotowania lukru do pierników świątecznych, możesz zrobić lukier z cukru i wody. Do pokrycia jednej babki potrzebujesz lukru przygotowanego z ok. szklanki cukru pudru, ok. 2 łyżek wody oraz ewentualnych dodatków smakowych. Dla smaku możesz dodać łyżeczkę soku z cytryny, startą drobno skórkę cytrynową, kilka kropli aromatu (np. arakowego lub migdałowego). Cukier puder wsyp do kubka, dolej 2 łyżki gorącej wody (najlepiej wrzątku) i ucieraj, aż powstanie gładka, gęsta masa. Jeśli wody jest za mało i masz problem z roztarciem cukru na masę, dodaj odrobinę wody. Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dosyp cukru. Lukier musi być dość gęsty, aby nie spływał i nie wsiąkał w ciasto, ale na tyle rzadki, by dało się go rozprowadzić na jego powierzchni. Ważne jest, by ciasto polewać od razu po sporządzeniu lukru, dopóki jest płynny (krzepnie bardzo szybko). Ciasto powinno być wystudzone –  lukier może popękać, gdy pokryjesz nim gorące ciasto.

Barwienie lukieru: jak zabarwić biały lukier

Biały lukier (zarówno ten przygotowany z dodatkiem białka jak i wody) można zabarwić gotowymi barwnikami spożywczymi (nawet takimi do malowania jajek), które dają intensywny, czysty kolor. Zdrowsze są jednak naturalne barwniki, które zmienią też smak lukru.

  • Czerwony lukier: różne odcienie czerwieni uzyskamy dodając do lukru sok z wiśni, aronii czy jagód.
  • Pomarańczowy lukier: pomarańczowy kolor da dodatek soku z marchwi.
  • Żółty lukier: jasnożółty kolor lukru otrzymamy dodając soku z cytryny, intensywnie żółty - kurkumy.
  • Zielony lukier: zielony kolor lukru powstanie przez dodanie zmiksowanych liści mięty albo ziaren groszku cukrowego, albo łyżki gotowanego szpinaku.