Zarówno sztuczna, jak i prawdziwa choinka mają swoje wady i zalety, jednak główną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wybierania drzewka bożonarodzeniowego jest ochrona środowiska, a także sposób, w jaki poszczególne rodzaje choinek oddziałują na nasze zdrowie.

Drzewko bożonarodzeniowe: sztuczna choinka

Jeszcze do niedawna sztuczne choinki uznawane były za bardziej ekologiczne, ponieważ wydawało nam się, że kupując wyrób z plastiku przyczynimy się do ochrony lasów przed nadmierną eksploatacją. Dziś wiemy już, że sztuczne drzewka przestają być ekologiczne już w momencie produkcji – do ich wyrobu niezbędne są cenne, nieodnawialne zasoby naturalne (takie jak gaz i ropa naftowa), wytworzenie sztucznej choinki przyczynia się też do zwiększania emisji dwutlenku węgla. Ponadto mimo że drzewko z tworzywa sztucznego jest w stanie służyć nam nawet kilkanaście lat, w którymś momencie i ono nadaje się już tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Taki wyrób trafia na wysypisko śmieci (składa się on z wielu różnych surowców, a oddzielenie ich od siebie i powtórne wykorzystanie jest praktycznie niemożliwe, z kolei spalenie go prowadziłoby do emisji szkodliwych dioksyn), gdzie będzie rozkładać się nawet przez kilkaset lat, zatruwając w międzyczasie glebę i wody gruntowe. Owszem, sztuczne choinki są bardzo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, ale czy jest to warte zatruwania środowiska naturalnego?

Drzewko bożonarodzeniowe: prawdziwa choinka

Nie jest prawdą to, że kupując prawdziwą choinkę przyczyniamy się do niszczenia lasów – w okresie świątecznym w sprzedaży są wyłącznie drzewka ze specjalnych hodowli. Za proekologicznością żywych choinek przemawia również ich, w stu procentach nieszkodliwy dla środowiska, proces rozkładu. Naturalne drzewko bożonarodzeniowe wprowadza zdecydowanie bardziej świąteczny klimat niż sztuczna choinka, chociażby dzięki swojemu cudownemu zapachowi. Ponadto oprócz zapachu, każdy iglak wydziela korzystne dla naszego organizmu olejki eteryczne (olejek sosnowy ma działanie pobudzające i wzmacniające, olejek świerkowy działa odprężająco, łagodzi napięcie mięśni i wycisza, natomiast olejek z jodły łagodzi bóle głowy, a także zwalcza grzyby, bakterie i wirusy), prawdziwa choinka jest więc także zdrowym rozwiązaniem! Co więcej, naturalna choinka również może być „wielorazowego użytku” – wystarczy kupić drzewko rosnące w doniczne (z nieuszkodzoną bryłą korzeniową), które po świętach bez problemu przesadzisz do ogródka.