Wielkanocne pisanki możemy wyczarować za pomocą gotowych, chemicznych, dobrze wszystkim znanych, farbek lub za pomocą barwników naturalnych. Dzisiaj skupimy się na barwnikach naturalnych do jajek, trochę mniej znanych, ale dających znacznie więcej możliwości. Dzięki barwnikom naturalnym możemy uzyskiwać różne nasycenie koloru pisanki, co w przypadku farbek chemicznych raczej nie jest możliwe - kolor zawsze jest ten sam. Tutaj nie mamy pewności jakie nasycenie koloru uzyskamy, ale na tym właśnie ma polegać zabawa w farbowaniu pisanek w sposób naturalny. Być może będzie przy tym trochę więcej bałaganu w kuchni, ale efekt i dobra zabawa przy tej okazji na pewno nam to wszystko wynagrodzą. Zobacz inspiracje na ozdoby na stół wielkanocny w pastelowych kolorach.

Pastelowe pisanki: potrzebne materiały

•    jajka (w białych lub beżowych skorupkach - w zależności od koloru, czyt. dalej),
•    barwniki naturalne do jajek,
•    ocet spożywczy,
•    małe garnki,
•    naczynia, w których będziemy barwić,
•    papierowe ręczniki kuchenne ,
•    olej spożywczy do nabłyszczania gotowych pisanek.

Barwienie jajek: na zimno czy na gorąco?

Barwienie jajek na gorąco: wybrany barwnik i jajka wkładamy do garnuszka, zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy aż do uzyskania koloru, o który nam chodziło. Kolory uzyskane tą metodą będą bardziej nasycone.

Barwienie jajek na zimno: osobno przygotowujemy wywar z barwnika i osobno gotujemy jajka na twardo. Następnie do ostudzonego wywaru dodajemy 1 łyżkę octu spożywczego, ostudzone, ugotowane jajka i … do lodówki Aż do momentu, w którym uzyskamy odcień, o który nam chodziło. Może to trwać 30 minut, kilka godzin albo nawet całą noc. Ania Fiderkiewicz - autorka bloga Apartament 80.pl zaleca przygotowanie wywarów do barwienia jajek dzień wcześniej z uwagi na czas potrzebny do sporządzenia wywarów, ostudzenie ich, ufarbowanie pisanek i doprowadzenie kuchni do stanu używalności. Metoda „na zimno” jest bardziej pracochłonna, ale pozwala uzyskać pastelowe kolory pisanek.

Sprawdź też: jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny >>>

Po ufarbowaniu układamy jajka na osobnych talerzykach wyłożonych ręcznikami papierowymi, tak by gotowe pisanki nie stykały się ze sobą – zminimalizujemy w ten sposób zacieki i plamy. Zresztą zaraz po wyjęciu z barwnika można każdą pisankę delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym – będzie mniej plam. Ale chyba nie należy zbyt przejmować się ewentualnymi plamkami czy zaciekami. Te pisanki są przecież „hand made”, a nie z fabryki. Na koniec natrzyjmy je odrobiną oleju, a nabiorą satynowego połysku.

Naturalne barwniki do jajek: kolory pisanek

Żółte pisanki – naturalny barwnik do jajek to kurkuma. Na rondelek wody potrzebujemy ok. pół opakowania przyprawy. Gotujemy 10 minut i zostawiamy do naciągnięcia. Nawet na całą noc. Kolor jednak jest delikatny, dlatego lepsze będą jajka w białych skorupkach. Uwaga: kurkuma farbuje wszystko: nasze ręce, naczynia i zlew. Należy bardzo uważać.

Złote, brązowe, bordowe pisanki - naturalny barwnik do jajek dobrze znane łupiny cebuli. Tu sprawdza się metoda na gorąco – im dłużej gotujemy i im więcej mamy łupin tym kolor pisanki będzie bardziej intensywny. Im ciemniejszy odcień skorupki tym również ciemniejszy kolor pisanki.

Granatowe pisanki - naturalny barwnik do jajek kwiat malwy czarnej – do kupienia w sklepach zielarskich. Metodą na zimno. Kolor zależy od ilości użytych kwiatów, ale jest zawsze zagadką. Im ciemniejszy odcień skorupki tym ciemniejszy kolor pisanki.

Szare i lawendowe pisanki -  naturalny barwnik do jajek też kwiat malwy czarnej, ale w znacznie mniejszej ilości kwiatów, niż w przypadku koloru granatowego. Metodą na zimno, lepsze będą jajka w białych skorupkach.

Niebieskie pisanki - naturalny barwnik do jajek to czerwona kapusta. Na rondelek wody potrzebujemy ¼ główki kapusty. Metodą na zimno. Białe skorupki jajek pozwolą uzyskać więcej odcieni niebieskiej barwy.

Zielone pisanki - kolor trudny do uzyskania. Najłatwiej uzyskać go również w wywarze z czerwonej kapusty na jajkach w brązowych skorupkach. Można próbować w liściach szpinaku, żyta lub trawy, ale kolor nie jest niestety czysto zielony…

Zielone, pastelowe pisanki  – efekt uzyskamy barwiąc najpierw na pastelowy niebieski, ale krótko, później przekładamy jajko do wywaru z kurkumy. Metodą na zimno, na jajkach w białych skorupkach.

Ciemnobrązowe pisanki – taki kolor pisanek uzuskamy albo mocząc jajka w wywarze z kawy, albo najpierw w cebuli, później w wywarze z kwiatu malwy czarnej.

Różowy, pastelowy kolor pisanek – naturalny barwnik do jajek to burak. Mimo długiego moczenia kolor jednak jest bardzo delikatny, może być niesatysfakcjonujący.

Pomarańczowe pisanki – naturalny barwnik do jajek to chilli. Odcień pastelowy. Metodą na zimno, na jajkach w białych skorupkach.

Galeria zdjęć: pisanki i dekoracje wielkanocne w pastelowych kolorach

Pastelowe kolory w dekoracjach wielkanocnych są bardzo modne. Takie pisanki i ozdoby wyglądają radośnie, lekko i delikatnie. Zobacz zdjęcia z inspiracjami na pastelowe pisanki i dodatki na Wielkanoc.