Andrzejki! Kto dzisiaj wierzy w andrzejkowe wróżby?

 Andrzejki 2016

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster „Andrzejki 2016”, święto przypadające na przedostatnią listopadową noc kojarzy się głównie z imprezą andrzejkową (59%), laniem wosku (56%) oraz z wróżbami (55%).

Wigilia imienin św. Andrzej to wyjątkowa okazja na spotkanie w gronie rodziny i znajomych. Od zawsze dzień był ściśle zwiazany z przepowiadaniem przyszłości i brały w nim udział wyłącznie panny chcące poznać imię przyszłego ukochanego. Mężczyźni podobne spotkania organizowali w wigilię imienin św. Katarzyny. To był czas, kiedy wróby andrzejkowe były traktowane bardzo poważnie. A jak jest dzisiaj? Obecnie w magię andrzejkowego wieczoru i prawdziwość przepowiedni wierzy 17% badanych. W kościele katalickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, rozpoczynając Adwent, który jest czasem postu i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

>>>Sprawdź jak wróżyć z WOSKU!>>>

Andrzejki 2016: gdzie się bawimy?

Tegoroczne Andrzejki zamierza świętować 62% Polaków. 12,5% z nich planuje imprezę przebieraną. Najczęściej będziemy bawić się na imprezach zorganizowanych w domach na tzw. domówkach (41%). Na imieniny do Andrzeja wybiera się 20% badanych. 18% osób zamierza świętować Andrzejki w zaciszu domowym wraz z osobami, z którymi mieszka. 16% badanych zamierza bawić się w klubie bądź pubie.

        

Na imprezy Andrzejkowe nie zamierzamy wydawać dużo pieniędzy. 34% osób deklarujących chęć zabawy planuje przeznaczyć na nią budżet nie większy niż 100zł. 29% chce przeznaczyć na ten cel  między 100 a 200zł, a osób planujących wydać więcej niż 200zł jest jedynie 19%. 6% osób planujących zabawę nie zamierza wydawać żadnych pieniędzy.

 

Wróżby andrzejkowe: jakie są najpopularniejsze

  • Lanie wosku

Spośród osób deklarujących świętowanie Andrzejek, 64% zamierza wróżyć. Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej lubianą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku, które planuje w tym roku aż 88% badanych. Przelewamy płynny wosk przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Następnie wyjmujemy i oglądamy jego kształt, najlepiej jest oswietlić wosk i obejrzeć cień na ścianie. To jaki kształt przypomina symbolizuje wydarzenia, które przyniesie nam najbliższy czas.

  • Wróżby andrzejkowe: buty

Ustawianie butów w rzędzie od ściany do drzwi to również bardzo popularna wróżba, szczególnie wśród dziewczyn. Ta osoba, której but przekroczy próg domu pierwsza wyjdzie za mąż w danym roku.

  • Wróżby andrzejkowe: kartki z imionami

W noc z 29 na 30 listopada wkładamy pod poduszkę karteczki z męskimi lub żeńskimi imionami. Imię, które wyciągniemy rano spod poduszki będzie nosił nasz przyszły ukochany / ukochana.

  • Wróżby andrzejkowe: kubeczki lub talerzyki

Pod talerzykami lub kubkami ukrywamy cztery przedmioty: różaniec, monetę, pierścionek, listek. Przestawiamy talerzyki, osoba której wróżymy wskazuje talerzyk. Odkrywamy jego zawartość. Wylosowany przedmiot mówi o naszej przyszłości. Różaniec symblizuje stan zakonny, moneta - bogactwo, pierścionek szybki zamążpójście, a listek - staropanieństwo.

  • Wróżby andrzejkowe: skórka od jabłka

Obieramy jabłko, starając się by skórka była jak najdłuższa. Im dłuższa obierka tym dłużej będziesz ze swoim chłopakiem. Następnie rzucamy ją za siebię przez lewę ramię. To jaką literę utworzy obierka jabłka na podłodze, będzie się zaczynało imię ukochanego.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster wśród użytkowników panelu on-line Reaktor Opinii w dniach 04-09.11.2016 r. Analizą objęto grupę 1017 Internautów w wieku 15-75 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Ocena: 0

POLECANE ARTYKUŁY