Dla dobrego efektu przemyślmy najpierw całość dekoracji, żeby nasz dom nie przybrał krzykliwego jarmarcznego stylu. Dobrze, jeżeli kolorystyka lampek choinkowych współgra z pomieszczeniami. Białe żarówki pasują zawsze, ale uwaga na barwę światła! W klasycznych wnętrzach lepiej wygląda ciepły odcień, a nowoczesnych czy o charakterze loftowym mogą sprawdzić się bardziej te o zimnej barwie. Lepiej wyglądają również palące się stale niż migające. Warto także wypróbować podłączenie ściemniacza - w mroku pięknie wyglądają nastrojowe, ledwo tlące się punkciki. Nie twórzmy natłoku, szczególnie w jednym pomieszczeniu - wykonajmy jedną efektowną, dobrze dobraną do wnętrza instalację.

Pamiętajmy zawsze też o bezpieczeństwie montażu, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Jeżeli planujemy zakup nowych lampek przejrzyjmy ofertę i dopasujmy ją do naszego pomysłu - dostępne są najróżniejsze kształty zarówno geometryczne np. kule, sześciany, ledowe "węże', jak też i przedstawiające - gwiazdki, sople, renifery, kryształy. Możemy też przebierać w wielkościach - od drobniutkich do przeskalowanych.

Dekoracje z lampek choinkowych: napis

Możemy z sznura lampek choinkowych na pustej ścianie w dowolnym pomieszczeniu stworzyć napis niczym neon - mocujemy go np. na specjalne niebrudzące "plastelinki", taśmą malarską bądź, jeżeli ściana jest z boazerii, opierając na delikatnie wbitych w łączenia pineskach. Możemy też wykonać z giętkiego drutu stelaż, do którego sznur mocujemy podwiązując lub przyklejając taśmą i dopiero całość montujemy na ścianie. Taki napis da się też stworzyć na dużej tafli lustra.

Dekoracje z lampek choinkowych: wezgłowie

Jeśli posiadamy w sypialni łóżko z wezgłowiem, to wspaniale będzie się prezentować upięty ciąg lampek choinkowych na jego szczycie (sam bądź wzbogacony o sztuczne gałązki igliwia). Podobnie można przystroić górę oparcia kanapy w salonie.

Dekoracje z lampek choinkowych: kompozycja na blacie

Dobrze wyglądają lampki choinkowe gęsto położone na blacie niskiej szafki czy kominka - wówczas cała jej powierzchnia świeci. Efekt wzrasta, gdy na blacie postawimy oparte o ścianę lustro, które zwielokrotni blask.

Dekoracje z lampek choinkowych: podświetlenie stołu

Wykorzystajmy szklany stół lub stolik kawowy. Rozciągnięte pod mlecznym szkłem sznury lampek choinkowych stworzą tajemnicze jasne punkciki.

Dekoracje z lampek choinkowych: lampki w szkle

Wspaniale wyglądają lampki choinkowe wrzucone do dużego szklanego wazonu, najlepiej jak najprostszego. Dzięki zasilaniu na baterie taką świetlną "bombę" możemy postawić wszędzie - także w korytarzu czy łazience.

Dekoracje z lampek choinkowych: dodatkowa rama

Urodę antyków możemy podkreślić z okazji świąt. Jeżeli np. mamy na ścianie duże portrety w bogatych ramach możemy im dołożyć dodatkową obwódkę z lampek.
Tak samo możemy postąpić z szafą o bogatych kształtach. Dobrze wówczas jak najstaranniej powtórzyć ozdobne obrysy świetlnym sznurem a staną się one niebanalną ozdobą wnętrza.

Dekoracje z lampek choinkowych: dekoracja poręczy

Duże możliwości w mieszkaniach dwupoziomowych lub domkach stwarza poręcz - owinięta spiralnie świecącym "wężem" rozświetla schody.

Dekoracje z lampek choinkowych: rozświetlenie ściany

Jeżeli dysponujemy dużym minimalistycznym wnętrzem z pustą ścianą można na całej jej powierzchni rozpiąć gęstą siatkę świetlną. Przeznaczone one są zasadniczo do dekoracji zewnętrznej domów, ale o ile uda nam się dobrać delikatne światło (lub znacznie je osłabić ściemniaczem) efekt będzie spektakularny.
 
Niestandardowe wykorzystanie świątecznego oświetlenia oprócz uatrakcyjnienia naszych wnętrz sprawi, że staną się one niepowtarzalne. Do niektórych dekoracji tak się przyzwyczaimy, że być może zostaną z nami na dłużej.